Uwaga! Korzystając z portalu IGKM akceptujesz politykę prywatności i plików cookie Izby
Biuletyny

109 [październik 2009]

Data publikacji: 2009-10-15
Cena: 25.00 PLN (netto)
Uwagi do ustawy, TRANSEXPO, TRAKO, Najlepszy kierowca, Przystanki XXI wieku, Imprezy masowe
KONFERENCJA, TARGI I KONKURS KIEROWCÓW W KIELCACH
W dniu 15 września 2009 roku obyła się konferencja pt. "Publiczny transport zbiorowy w świetle prawa krajowego i unijnego". Problematykę tegorocznego spotkania konferencyjnego - podobnie jak na tegorocznym zjeździe komunikacji miejskiej - zdominowały zagadnienia kontraktowania usług przewozowych, wynikające z unijnego rozporządzenia 1370/2007. Jak co roku to branżowe spotkanie połączone było z VII edycją Targów Lokalnego Transportu Zbiorowego "Transexpo 2009" (16-18.09.2009r.). Obie te imprezy stanowią największe wydarzenie roku w sektorze komunikacji miejskiej w naszym kraju.
str. 4
Prezentowany tekst zawiera tezy postawione przez przedstawiciela jednego z największych operatorów komunikacji miejskiej w kraju podczas konferencji pt. "Publiczny transport zbiorowy w świetle prawa krajowego i unijnego", która odbyła się w Kielcach w dniu 15.09.2009r. Niniejsze stanowisko można uznać za głos reprezentujący stosunek operatorów do tworzonej ustawy o transporcie publicznym.
str. 6
Sfinalizowanie prac nad ustawą o publicznym transporcie zbiorowym daje możliwość uporządkowania wielu zagadnień prawnych, z jakimi transport zbiorowy w Polsce boryka się niemalże od rozpoczęcia transformacji ustrojowej w 1989 roku. Prawne aspekty funkcjonowania komunikacji publicznej znajdywały swoje regulacje niejako na marginesach rozmaitych aktów prawnych, niejednokrotnie sprzecznych ze sobą. Zarząd Transportu Miejskiego ? organizator komunikacji publicznej w aglomeracji warszawskiej widzi w przyjęciu ww. ustawy szansę na uporządkowanie tej dziedziny, dostrzega jednak w treści projektu także niedociągnięcia i zagrożenia. Niniejsze stanowisko to głos reprezentujący stosunek organizatorów do projektu tworzonej ustawy.
str. 8
Po sukcesach na rynku autobusów miejskich, Solaris Bus&Coach S.A. odważnie wkracza w segment pojazdów międzymiastowych. Nowoczesny design, przemyślana konstrukcja, funkcjonalność i ergonomia to tylko niektóre zalety nowego międzymiastowego autobusu. Podczas tegorocznej edycji targów TRANSEXPO pojazd ten otrzymał wyróżnienie w kategorii ?autobusy?.
str. 14
Siedmioletnia tradycja zobowiązuje, a ranga imprezy wręcz nakazuje, aby Międzynarodowe Targi Transportu Zbiorowego w Kielcach stały się areną autobusowych debiutów. Dlatego też, podobnie jak w latach ubiegłych, podczas TRANSEXPO 2009 AUTOSAN S.A. zaprezentowała dwa premierowe modele autobusów: międzymiastowy A12.12C ?Eurolider 12? oraz miejski M12LE ?Sancity 12?. W aktualnym numerze naszego biuletynu uwadze czytelników polecamy miejską premierę sanockiego producenta.
str. 16
Podczas tegorocznych targów TRANSEXPO doszło do uroczyście przekazano symboliczne klucze do nowego autobusu przegubowego Mercedes Citaro Panu Marianowi Pilszczkowi ? Prezesowi krakowskiego MPK. Na marginesie tego wydarzenia autor tekstu zarysowuje strategię taborową krakowskiego przewoźnika w zakresie parku autobusowego.
str. 18
Dzięki uruchomieniu systemu TSI 2010, MPK Sp. z o.o. we Wrocławiu posiada jeden z najnowocześniejszych systemów informatycznych w kraju. Wrocławski przewoźnik był jednym z pionierów wdrożenia systemu i spotyka się z dużym zainteresowaniem przejawiającym się choćby wizytami referencyjnymi. Wynika z tego, że system jest jednym z najlepszych rozwiązań tego typu na polskim rynku. Wysoką jakość oprogramowania i jego wartość merytoryczną potwierdza Medal przyznany systemowi TSI 2010 podczas tegorocznych Międzynarodowych Targów Transportu Zbiorowego ?TRANSEXPO?.
str. 20
Firma PETER RENZ Sp. z o.o. otrzymała na tegorocznych targach TRANSEXPO medal w kategorii części i wyposażenie autobusów za napędy hybrydowe koncernu ZF dla komunikacji publicznej - ZF EcoLife Hybrid To nowoczesne rozwiązanie techniczne oparte na obecnie seryjnie produkowanych automatycznych skrzyniach biegów ZF EcoLife (następcy modelu ZF Ecomat) może przyczynić się do upowszechnienia autobusów z napędem hybrydowym.
str. 22
Podczas tegorocznych targów TRANSEXPO w Kielcach firma Voith Turbo sp. z o. o. zaprezentowała nowy program sterujący zmianą biegów w przekładni automatycznej DIWA do autobusu miejskiego. Jego nazwa handlowa SensoTop wywodzi się z zastosowanego w nim nowego podejścia do tematu, opartego na analizie topografii za pomocą bardzo dokładnego czujnika ciśnienia atmosferycznego zabudowanego na stałe w elektronicznym sterowniku skrzyni biegów. Dzięki niemu realizowana jest płynna zmiana punktów przełączeń w zależności od topografii oraz obciążenia pojazdu. SensoTop jest naturalną konsekwencją przyjętego przez firmę Voith rozwoju oprogramowania sterującego zmianą biegów. Autor przedstawia kolejne etapy rozwoju, których zwieńczeniem była realizacja sterowania elektronicznego wykorzystującego ukształtowanie terenu.
str. 24
Jednym z wielu prezentowanych na targach TRANSEXPO produktów był pulpit kierowcy do autobusów miejskiech. Poniżej zamieszczamy krótką prezentację tego rozwiązania, które pojawiło się również w zaprezentowanym na targach autobusie Solaris.
str. 26
Konkurs, który odbył się w dniach 17-18 września br. w Kielcach, wyłonił dziesięciu najlepszych kierowców komunikacji miejskiej w Polsce. Ocenie podlegała znajomość przepisów kodeksu drogowego, praktyczne umiejętności prowadzenia autobusu, właściwa obsługa pasażerów oraz udzielanie pierwszej pomocy.
str. 28
SEMINARIUM TECHNICZNE IGKM I TARGI TRAKO
Seminarium techniczne zorganizowane zostało po raz drugi wspólnie z Międzynarodowymi Targami Gdańskimi S.A. jako wydarzenie towarzyszące targom TRAKO. Tym razem organizatorzy postanowili przybliżyć jego gościom problemy techniczne, sposoby finansowania oraz zakres prac organizacyjnych, jakie muszą być wykonane przez przewoźników i organizatorów transportu szynowego oraz przez samorządy miast (organizatorów EURO), celem przygotowania komunikacji tramwajowej do tak prestiżowego dla Polski wydarzenia jakim będą Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej w roku 2012.
str. 34
Solaris Bus&Coach S.A. w trwały sposób zapisał się w historii komunikacji miejskiej rodziną charakterystycznych autobusów Urbino. Teraz firma dokłada do swojej oferty również nowoczesny tramwaj Solaris Tramino. Na targach TRAKO zaprezentowano właśnie dawno zapowiadany tramwaj Solaris Tramino. Już wiadomo, że 40 takich składów będzie kursować po ulicach Poznania.
str. 35
Jedną z prezentacji wygłoszonych podczas Seminarium Technicznego IGKM towarzyszącego targom TRAKO było omówienie realizowanego projektu obsługi komunikacyjnej EURO 2012 we Wrocławiu, opartej na zmodernizowanej sieci linii tramwajowych. Autor podaje jakościowe i ilościowe szczegóły projektu i prezentuje ogólną strategię obsługi przewozów podczas planowanej imprezy. Poniższy tekst jest bezpośrednim zapisem wystąpienia.
str. 37
Jednym z najciekawszych wystąpień podczas konferencji IGKM poprzedzającej targi TRAKO było wystąpienie Prezesa VBB ? organizatora transportu publicznego na terenie Berlina i Brandenburgii. Hans-Werner Franz w dużym skrócie zaprezentował najważniejsze założenia obsługi transportowej Mistrzostw świata w piłce nożnej, które odbyły się w roku 2006. Okazuje się, że największym wyzwaniem transportowym nie był przewóz kibiców na stadion olimpijski, ale obsługa komunikacyjna ogromnej rzeczy gości, którzy nie zdobyli nań wejściówek. Inny ciekawy wątek wystąpienia to kwestia dofinansowania funkcjonowania transportu publicznego przez organizatora imprezy masowej, jakim w tym przypadku była FIFA. Poniższy tekst jest bezpośrednim zapisem wystąpienia.
str. 40
Zbliżająca się data rozpoczęcia w Polsce i na Ukrainie mistrzostw EURO?2012 wzmaga zainteresowanie tematem organizacji imprez masowych. W uzupełnieniu materiałów pochodzących z seminarium technicznego IGKM, towarzyszącego tegorocznym targom TRAKO zamieszczamy tekst stanowiska UITP w przedmiotowym zakresie.
str. 42
ORGANIZACJA KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ W POLSCE
Jak co roku Europejski Tydzień bez Samochodu (ETZT) oraz Europejski Dzień bez Samochodu (EDbS) jest okazją do promowania komunikacji miejskiej. W wielu miejscach naszego kraju przeprowadzono różne działania w tym zakresie wychodząc z założenia, że nie wolno oddawać pola m.in. bardzo roszczeniowo nastawionym przedstawicielom lobby rowerowego.
str. 46
Zarząd Transportu Miejskiego doprowadził do wyznaczenia kilkukilometrowego pasa dla autobusów. Jego inauguracja nastąpiła 22 września, a więc w Europejskim Dniu bez Samochodu. Od kilku tygodni trwa społeczna dyskusja na łamach prasy nad zaletami i wadami tego rozwiązania. Postanowiliśmy zestawić kilka najciekawszych wypowiedzi, które ukazały się na łamach Gazety Stołecznej ? warszawskiego dodatku do Gazety Wyborczej. Publikujemy je choćby dlatego, że zawierają one szereg ważnych i ciekawych argumentów wspierających komunikację publiczną.
str. 49
ORGANIZACJA KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ NA ŚWIECIE
Ciągły rozwój technologii w zauważalny sposób wkracza do komunikacji miejskiej. Dotychczas nowinki techniczne pojawiały się przede wszystkim w pojazdach oraz w różnego rodzaju systemach sterowania i zarządzania ruchem. W październiku we Włoszech startuje projekt zamontowania 200 interaktywnych wiat i ponad 1000 słupków przystankowych. Autor zastanawia się krótko nad możliwością zastosowania tej technologii w Polsce.
str. 52
PREZENTACJE
Nadanie przez Izbę Gospodarczą Komunikacji Miejskiej odznaki ?Zasłużony dla komunikacji miejskiej? Hubertowi Kołodziejskiemu, Przewodniczącemu Zarządu Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej, stało się dobrą okazją dla zaprezentowania krótkiego podsumowania ponad dwuletniej już działalności MZK ZG. Poniższy tekst należy do cyklu materiałów prezentujących laureatów odznaki ?Zasłużony dla Komunikacji Miejskiej?.
str. 54
INFORMACJE PRAWNE
A wszystko wskazuje na to, że tak się stanie. Ostatnia wersja projektu ustawy o publicznym transporcie zbiorowym, która ukazała się na stronie internetowej  Departamentu  Prawnego Ministerstwa  Infrastruktury, pochodzi z 8 lipca 2009 roku. Po tej dacie zapadła cisza, choć projekt przeszedł przez dyskusję społeczną i opinie resortowe. Wydawał się zupełnie dobry, był i jest oczekiwany przez środowisko zajmujące się transportem publicznym. Autorka przedstawia konsekwencje prawne nieuchwalenia ustawy dla branży.
str. 60
Całkiem niedawno pojawiły się kontrowersje prawno-podatkowe związane z pracowniczym pakietem medycznym. Autorka tekstu opisuje krótko cały problem i podaje przykłady orzecznictwa podatkowego sądów, które na terenie kraju nie jest jednolite.
str. 62
INFORMACJE IZBY