Uwaga! Korzystając z portalu IGKM akceptujesz politykę prywatności i plików cookie Izby

Tramwaje

Dane producenta


Alstom KONSTAL S.A.ALSTOMKONSTAL

Dzisiejszy ALSTOM KONSTAL powstał w 1864 roku przy Hucie Królewskiej, jako zakład produkujący podzespoły do taboru kolejowego. Pod koniec XIX w. rozpoczęto produkcję wagonów towarowych i kontynuowano ją w trakcie I Wojny Światowej, po zakończeniu której uruchomiono dodatkowo produkcję konstrukcji mostowych i tramwajów.
W 1947 roku zakład zaczął działać pod nazwą "Chorzowska Wytwórnia Konstrukcji Stalowych" i stał się jedynym w Polsce producentem tramwajów. Produkował także wagony towarowe, głównie na eksport.
Na przestrzeni lat powojennych KONSTAL zyskał szerokie doświadczenie w rozwoju i produkcji tramwajów, produkując w szczytowym okresie 220 tramwajów 105N na rok. Do 1997 wyprodukowano ich prawie 4500.
Jeszcze przed przejęciem w 1997 roku przez koncern GEC ALSTHOM zaczęto rozwijać produkcję tramwajów przegubowych z częścią niskiej podłogi. Były to składy typu 112N i 116N wykonywane dla Warszawy oraz typu 114N dla Gdańska.
W 1997 roku KONSTAL SA został przejęty przez koncern ALSTOM (wtedy jeszcze GEC Alsthom), światowego lidera na rynku przetwarzania energii oraz transportu szynowego. Od tego momentu rozpoczęła się intensywna modernizacja chorzowskiego zakładu, obejmująca dostawę najnowszych systemów projektowania i produkcji nowoczesnych pojazdów oraz transfer technologii i know-how.