Uwaga! Korzystając z portalu IGKM akceptujesz politykę prywatności i plików cookie Izby

Tramwaje

Dane producenta


Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz SAPESA

Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz SA (PESA) - bydgoska firma produkująca oraz remontująca pojazdy szynowe dla transportu kolejowego (m.in. lokomotywy, zespoły trakcyjne, wagony) jak i miejskiego (tramwaje).
Firma powstała jako Warsztaty Naprawcze Wschodniej Kolei w 1851 roku w momencie utworzenia linii kolejowej do Bydgoszczy. W czasie II Wojny Światowej WNWK Bydgoszcz przemieniono na Kolejowe Warsztaty Naprawcze Rzeszy Bydgoszcz, które świadczyły usługi na rzecz kolejnictwa III Rzeszy. Po wojnie powrócono do nazwy z 1939 roku ? PKP Warsztaty Główne I Klasy.
24 lipca 1991 roku ZNTK Bydgoszcz wydzielono ze struktur PKP tworząc samodzielne przedsiębiorstwo. W 1994 roku podpisany został pierwszy kontrakt zagraniczny. W 2001 roku firma stała się podmiotem prywatnym i zmieniła nazwę na: Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz Spółka Akcyjna Holding. .
Zakład zajmuje się budową i naprawą taboru szynowego różnych typów:
- elektrycznych i spalinowych wagonów silnikowych
- elektrycznych i spalinowych zespołów trakcyjnych,
- wagonów pasażerskich różnych typów, m.in. Euronight,
- specjalizowanych wagonów towarowych do przewozu m.in. kruszyw, drewna, zbóż, chemikaliów, dłużycy,
- tramwajów,
- pasażerskich pojazdów specjalnych,
- lokomotyw.

Tramwaje wyprodukowane przez PESA zakupiły m. in.: Bydgoszcz, Elbląg, Gdańsk, Łódź, Szczecin, Warszawa, Częstochowa. Od momentu powstania w Bydgoszczy wyprodukowano ponad 270 tramwajów dla miast w Polsce, oraz ponad 125 w Europie.

Informacja aktualna na dzień: 31.12.2012r.