Uwaga! Korzystając z portalu IGKM akceptujesz politykę prywatności i plików cookie Izby

2.03.2007   NIK: Funkcjonowanie komunikacji miejskiej

zdjecie

Przedstawiamy poniżej ocenę funkcjonowania komunikacji miejskiej, zaprezentowana przez NIK w raporcie 3/2007 (tekst dostępny na stronach NIK - www.nik.gov.pl).
Kontrolę przeprowadzono w IV kw.2005r. i I kw.2006r., a okres objęty badaniami kontrolnymi to rok 2004 i I półrocze 2005 r.

Ogólna ocena NIK

Najwyższa Izba Kontroli negatywnie ocenia funkcjonowanie komunikacji miejskiej w miejscowościach, w których przeprowadzono kontrolę.

Władze samorządowe w tych miejscowociach wprawdzie realizowały zadanie własne gmin i zapewniały działanie lokalnego transportu zbiorowego, ale do wykonywania przewozów używany był tabor w niewłaciwym stanie technicznym oraz z brakami wyposażenia wymaganego dla przewozu pasażerów. Nie zapewniono równie dobrej jakości komunikacji, w tym jej bezpieczeństwa. Wielkość przeznaczanych przez władze miast środków na komunikację miejską, nie pozwalała na dokonanie odnowy taboru i uzyskanie podanej przez mieszkaców jakości przewozów. Wydatkowanie środków publicznych na komunikację miejską nie było przez władze samorządowe poddawane analizom i ocenom efektywności ich wykorzystywania.

Dokonane w komunikacji miejskiej przekształcenia organizacyjne, polegające w szczególności na rozdzieleniu funkcji organizacji komunikacji od wykonywania przewozów, w tym utworzenie komunalnych spółek przewozowych, nie spowodowało istotnych zmian w jej funkcjonowaniu. Nie zostały wykorzystane możliwości poprawy jakości komunikacji miejskiej drogą zaangażowania do wykonywania przewozów, konkurujących ze sobą (ceną i jakością usług), prywatnych przewoźników. Dokonane przekształcenia w wielu przypadkach zostały wykorzystane do utrwalenia dotychczasowego monopolu przewoźników komunalnych.

Ocena

+ -
-8

 Więcej »
2007-03-06 10:16:47 Zobacz/wyślij komentarze (0)koperta