Uwaga! Korzystając z portalu IGKM akceptujesz politykę prywatności i plików cookie Izby

25-26.04.2008   II Ogólnopolski Konkurs Kierowców Komunikacji Miejskiej o Puchar Prezesa Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej, Wrocław

ikona

Relacja z II ogólnopolskiego konkursu kierowców komunikacji miejskiej o puchar prezesa Izby gospodarczej Komunikacji miejskiej
Konkurs, który odbył się w dniach 25-26 kwietnia br. we Wrocławiu, wyłonił dziesięciu najlepszych kierowców komunikacji miejskiej w Polsce.
Do pierwszego etapu konkursu przystąpiło 50 kierowców z 23 trzech firm przewozowych z całej Polski. Test przygotowany przez Egzaminatora Nadzorującego wrocławskiego WORD zawierał 20 pytań z odpowiedziami wielokrotnego wyboru z zakresu przepisów ruchu drogowego. Do półfinału zakwalifikowali się wszyscy, którzy wypełnili test bezbłędnie (10 osób), z jednym błędem (6 osób) oraz część osób z dwoma błędnymi odpowiedziami, które ukończyły zadanie w najkrótszym czasie.
W półfinale konkursu zadaniem zawodników było pokonanie wyznaczonej trasy zawierającej jazdę po łuku z wycofaniem, parkowanie skośne i wjazd do garażu przodem. Dodatkowym utrudnieniem dla kierowców była konieczność utrzymania piłki w koszu specjalnie zamontowanym z przodu pojazdu. Wypadniecie piłki skutkowało koniecznością zatrzymania wozu w celu ponownego umieszczenia jej w koszu. Głównym kryterium oceny w tej konkurencji był czas przejazdu.
W finale wzięło udział dziesięciu zawodników, którzy wykazali się najlepszym czasem przejazdu w półfinale. Finał badał umiejętności związane z obsługą pasażerów i składał się z dwóch części. W pierwszej przygotowano dziesięć scenek związanych z obsługą pasażerów o specjalnych potrzebach oraz z rozwiązywaniem konfliktów w autobusie. Podczas scenek aktorzy Wrocławskiego Teatru Komedia wcielili się w rolę pasażerów. Zadaniem kierowcy było przejechanie kontrolnego przystanku w sytuacji możliwie zbliżonej do warunków rzeczywistych.
Uzupełnieniem części finałowej były zadania z udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej, zorganizowane przez zespół ratowników Grupy Ratownictwa Medycznego Polskiego Czerwonego Krzyża we Wrocławiu.
W klasyfikacji końcowej finału wzięto pod uwagę wyniki wszystkich trzech części i przyznano punkty, w zależności od kolejności zajętych miejsc. Ponieważ w przypadku trzech pierwszych osób, liczba punktów była równa, zdecydowano, że dodatkowym kryterium będzie porównanie liczby wyższych lokat w poszczególnych konkurencjach.
Główną nagrodę czyli Puchar Prezesa Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej oraz 6 000 złotych otrzymał Mirosław Hodurek z MZK Bielsko-Biała, kolejne nagrody w wysokości odpowiednio 5 000 i 4 000 złotych otrzymali Mirosław Braczyński (MZK Piła) oraz Dariusz Dawidow (MPK Wrocław).
Podsumowując cały konkurs należy, podkreślić dobre przygotowanie organizacyjno-merytoryczne ze strony gospodarza konkursu - Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego Sp. z o.o. we Wrocławiu. Dzięki niemu udało się wprowadzić z sukcesem do formuły konkursu problematykę obsługi pasażerów, co nie było łatwym zadaniem. Dzięki temu możemy uznać, że umiejętności laureatów konkursu w pełniejszej niż dotychczas sposób odzwierciedlają charakter zawodu kierowcy autobusu miejskiego.
Więcej szczegółów z konkursu znajdziecie Państwo w Biuletynie Komunikacji Miejskiej nr100 na stronie 72 Zobacz/wyślij komentarze (0)koperta