Uwaga! Korzystając z portalu IGKM akceptujesz politykę prywatności i plików cookie Izby

16-17.10.2008   Komisja Szkolenia Zawodowego, Jelenia Góra

Jesienne spotkanie Komisji Szkolenia poświęcone było głównie nowemu Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 2 lipca 2008 r. w sprawie szkolenia kierowców wykonujących przewóz drogowy (Dz. U. Nr 124 z 2008 r., poz. 805), precyzującemu kwestie związane ze szkoleniami: kwalifikacją wstępna i szkoleniem okresowym. Ze względu na wagę poruszanego problemu, w spotkaniu uczestniczyła rekordowa liczba 50 osób.
Samo rozporządzenie i jego konsekwencje opisaliśmy już w poprzednim Biuletynie Komunikacji Miejskiej. Niestety interpretacja europejskiej dyrektywy 2003/59 zawarta w implementującym ja w polski system prawny rozporządzeniu jest dalece nieudana oraz kontrowersyjna i tworzy poważne problemy w naszym sektorze. Na spotkaniu przedstawione zostały sposoby rozwiązania tych problemów.
W istniejącej sytuacji prawnej IGKM rekomenduje swoim członkom rejestrowanie w swoich regionach Ośrodków Szkolenia, które zapewnią dla grup najbliższych terytorialnie firm realizację przynajmniej szkoleń okresowych. Do najważniejszych zalet takiego rozwiązania należą:

  • uniezależnienie się od sytuacji na rynku szkoleń, który w wielu regionach kraju w ogóle nie zawiera kwalifikacji wstępnej i szkoleń okresowych,
  • realna możliwość zorganizowania wymaganych szkoleń okresowych dla własnych pracowników z oddelegowaniem z pracy (!) w wymaganym okresie tj. do końca sierpnia 2009 r. (poza terminem granicznym 10 września zawartym w rozporządzeniu należy wziąć pod uwagę okres oczekiwania kierowcy na wydanie nowego dokumentu prawa jazdy).,
  • optymalizacja kosztów szkolenia,
  • realna możliwość wpływu na program i poziom szkoleń.

Rejestracja ośrodka szkolenia jest szczególnie warta polecenia w przypadku firm posiadających własne ośrodki szkolenia kierowców. W innej sytuacji zalecane jest współdziałanie z ośrodkiem szkolenia kierowców, który dotychczas prowadził współpracę z przewoźnikiem.
W chwili obecnej Miejskie Zakłady Autobusowe Sp. z o.o. z Warszawy oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu Sp. z o.o. są najbardziej zaawansowanymi w tej dziedzinie firmami i prawdopodobnie już w listopadzie rozpoczną zarówno kwalifikację wstępną jak i szkolenia okresowe.
Na spotkaniu poruszono również problematykę szkolenia pracowników komunikacji miejskich kierujących ruchem. Również i w tym przypadku ukazało się nowe Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 18 lipca 2008 r. w sprawie kierowania ruchem drogowym (Dz. U. Nr 132 z 2008 r., poz. 839), które oddaje prowadzenie szkoleń w zakresie kierowania ruchem w wyłączność Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego. Przygotowanie i przeprowadzenie ogólnopolskiego programu szkolenia dla pracowników komunikacji miejskiej stało się więc bezprzedmiotowego. Mimo to Komisja Szkolenia rekomenduje przewoźnikom komunikacji miejskiej współpracę z właściwymi sobie placówkami WORD w zakresie uwzględnienia specyfiki problemów komunikacji miejskiej w programach szkoleń.2008-11-07 09:07:54 Zobacz/wyślij komentarze (0)koperta