Uwaga! Korzystając z portalu IGKM akceptujesz politykę prywatności i plików cookie Izby

17-18.09.2009   III Ogólnopolski Konkurs Kierowców Komunikacji Miejskiej o Puchar Prezesa IGKM, Kielce

ikona

Kolejna edycja konkursu organizowanego przez IGKM oraz Targi Kielce odbyła się w dniach 17-18 września br. w Kielcach. Rywalizacja wyłoniła "Najlepszego kierowcę w komunikacji miejskiej za rok 2009", którym został Janusz Kaszuba - kierowca Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego Sp. z o.o. w Kielcach. W trakcie konkursu ocenie podlegała znajomość przepisów kodeksu drogowego, praktyczne umiejętności prowadzenia autobusu, właściwa obsługa pasażerów oraz udzielanie pierwszej pomocy.
Do pierwszego etapu konkursu przystąpiło 71 kierowców (w tym 7 kobiet) z 33 firm przewozowych z całej Polski. Test przygotowany przez Świętokrzyski WORD zawierał 40 pytań z odpowiedziami wielokrotnego wyboru głównie z zakresu przepisów ruchu drogowego. Wynikiem pierwszego etapu konkursu było wytypowanie 20 najlepszych kierowców, którzy w teście uzyskali najwięcej poprawnych odpowiedzi. Dodatkowym kryterium był czas wypełnienia testu. Do tej grupy jako 21 - zgodnie z regulaminem - dołączony został przedstawiciel Kielc, miasta będącego gospodarzem konkursu.
W półfinale konkursu zadaniem zawodników było pokonanie wyznaczonej trasy zawierającej jazdę po łuku z wycofaniem, parkowanie skośne i wjazd do garażu przodem. Na trasie przewidziano również test Lancelota, polegający na trafieniu metalową sztycą, przymocowaną do czoła autobusu w niewielki otwór. Dodatkowym utrudnieniem dla kierowców była konieczność utrzymania piłki w koszu specjalnie zamontowanym z przodu pojazdu. Wypadniecie piłki skutkowało koniecznością zatrzymania wozu w celu ponownego umieszczenia jej w koszu. Głównym kryterium oceny w tej konkurencji był czas przejazdu do którego naliczano punkty karne za stwierdzone uchybienia w realizacji trasy. Przebieg jazd sprawnościowych był monitorowany i oceniany przez policjantów z WRD.
Do finału zakwalifikowano dziesięciu kierowców, którzy uzyskali najlepszy czas podczas jazdy sprawnościowej. Finał badał umiejętności związane z obsługą pasażerów i składał się z dwóch części. W pierwszej przygotowano dziesięć scenek związanych z obsługą pasażerów o specjalnych potrzebach oraz z rozwiązywaniem konfliktów w autobusie. Zadaniem kierowcy było przejechanie kontrolnego przystanku w sytuacji możliwie zbliżonej do warunków rzeczywistych. Tematy scenek to:

  1. Niewidomy.
  2. Osoba na wózku elektrycznym.
  3. Atak padaczki.
  4. Bójka w autobusie.
  5. Zasłabnięcie w autobusie.
  6. Osoba na wózku inwalidzkim.
  7. Pytający pasażer.
  8. Pasażer z deficytem narządów ruchu i mowy.
  9. Głuchoniemy.
  10. Przewrócenie ze złamaniem w autobusie.

W skład zespołu sędziowskiego w tym etapie weszli przedstawiciele Fundacji Aktywnej Rehabilitacji, Fundacji Epileptologii oraz reprezentant IGKM.
W drugiej części finału uczestnicy konkursu wykonywali w specjalnym namiocie zadania z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej, zorganizowane przez zespół ratowników Świętokrzyskiego Oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża.
W klasyfikacji końcowej finału wzięto pod uwagę wyniki z jazdy sprawnościowej, scenek i zadań w namiocie. W przypadku dwóch zawodników z jednakową końcową liczbą punktów o ostatecznej lokacie zdecydował wynik testu teoretycznego.
Główną nagrodę czyli Puchar Prezesa Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej oraz 6000 złotych otrzymał Janusz Kaszuba z MPK Kielce, kolejne nagrody w wysokości odpowiednio 5000, 4000, 2000 i 1000 złotych otrzymali Roman Bolek (MZK Piła), Piotr Szoda (MZK Wejherowo), Paweł Sztukiewicz (MPK Poznań) oraz Roman Krysta (MZK Bielsko-Biała).
Nagrody za kolejne miejsca ufundowali odpowiednio Solaris Bus&Coach, Drabpol Sp. j., PGNiG, R&G Plus oraz Kiel Polska. Dodatkowo firma ACTIA Polska udostępniła specjalistyczny sprzęt do monitoringu wizyjnego, który posłużył do nagrania scenek finałowych wewnątrz autobusu.
Nakręcony materiał filmowy podczas trwania konkursu zostanie wykorzystany do przygotowania specjalnego filmu edukacyjnego, który będzie dostępny pod koniec roku.

KLASYFIKACJA KOŃCOWA
Miejsce Nazwisko i imię Firma
1 Kaszuba Janusz MPK Kielce
2 Bolek Roman MZK Piła
3 Szoda Piotr MZK Wejherowo
4 Sztukiewicz Paweł MPK Poznań
5 Krysta Roman MZK Bielsko-Biała
6 Werschner Dawid MPK Kraków
7 Gajdziński Grzegorz KZK Białystok
8 Stachowiak Magdalena Translub Luboń
9 Nowak Grzegorz MPK Poznań
10 Stefaniak Waldemar MPK Łódź


2009-09-04 12:23:14 Zobacz/wyślij komentarze (0)koperta