Uwaga! Korzystając z portalu IGKM akceptujesz politykę prywatności i plików cookie Izby

14.05.2010   Nie tylko prawnicy i lekarze od maja 2011 r. z kasami fiskalnymi

ikona

Resort finansów opublikował projekt rozporządzenia o kasach fiskalnych. Od 1 maja 2011 r. kasy fiskalne będą musieli stosować m.in. lekarze i prawnicy. Budżet początkowo straci 250 mln zł na uldze związanej z zakupem kas.

Od 1 maja 2011 r. nowe grupy podatników będą musiały kupić i stosować w swojej działalności gospodarczej kasy fiskalne m.in. prawnicy, lekarze, rzeczoznawcy, detektywi, ochroniarze. Takie zmiany przewiduje projekt rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących opublikowany przez Ministerstwo Finansów.

Rozporządzenie od stycznia

Obecne rozporządzenie w sprawie kas obowiązuje do 31 grudnia 2010 r. To projektowane przez MF ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2011 r., jednak większość zmian, zwłaszcza rozszerzających katalog podmiotów, które muszą stosować kasy obowiązywałaby od 1 maja 2011 r. Trzeba zatem podkreślić, że ministerstwo po raz pierwszy dotrzymało słowa w zakresie wprowadzania nowych przepisów o kasach. Wiceminister finansów Maciej Grabowski, na początku roku w wywiadzie dla "DGP" powiedział, że da nowym podatnikom przynajmniej rok na dostosowanie się do obowiązków związanych z zakupem i stosowaniem urządzeń fiskalnych. Opublikowany projekt spełnia tę obietnicę.

Limity bez zmian

Projekt rozporządzenia o kasach nie przewiduje zmian w zakresie limitów obrotów, po przekroczeniu których przedsiębiorcy muszą stosować urządzenia fiskalne. Do 31 grudnia 2012 r. zachowane zostanie dotychczasowe zwolnienie z obowiązku ewidencji przy zastosowaniu kas dla podatników o bardzo małych obrotach, tj. 40 tys. zł. Przedłużone zostaje również obecne kryterium stosowania zwolnienia dla podatników rozpoczynających działalność. Podatnicy ci po przekroczeniu obrotu w wysokości 20 tys. zł tracą prawo do korzystania ze zwolnienia.

Ocena

+ -
-9

Infor.pl Więcej »
Zobacz/wyślij komentarze (0)koperta