Uwaga! Korzystając z portalu IGKM akceptujesz politykę prywatności i plików cookie Izby

19.09.2011   Konferencja IGKM - Kielce

Relacja z konferencji IGKM w Kielcach oraz IX Międzynarodowych Targów Lokalnego Transportu Zbiorowego "Transexpo 2011"

W dniu 19 września 2011 roku odbyła się konferencja IGKM pt. "Plany zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego - nowe zadanie dla samorządów i organizatorów komunikacji miejskiej". Jak co roku to branżowe spotkanie połączone było z Międzynarodowymi Targami Lokalnego Transportu Zbiorowego "Transexpo 2011" (20-22.09.2011 r.).

Na konferencji zaprezentowano następujące wystąpienia:

  • Uwarunkowania i kierunki planowania publicznego transportu zbiorowego - prof. Wojciech Suchorzewski, Politechnika Warszawska,
  • Plany transportowe dla regionu Górnej Łaby - Torsten Meerbach, Verkehrsverbund Oberelbe GmbH (VVO), Drezno,
  • Plan transportowy jako zadanie organizatora zbiorowego transportu publicznego - prof. Olgierd Wyszomirski, ZKM Gdynia,
  • Zasady i metody zbierania danych do planów transportowych - dr Krzysztof Grzelec, ZKM Gdynia,
  • Przykład zastosowania przewodnika IGKM do opracowania planu transportowego dla Gdyni - mgr Marcin Gromadzki, dr Krzysztof Grzelec, ZKM Gdynia.

W dyskusji poruszono szereg wątków. Część z nich przybrała charakter pytań do współautora ustawy o publicznym transporcie zbiorowym - dyrektora Piotra Mikiela z Ministerstwa Infrastruktury. M.in. problemem okazało się przygotowywanie planów transportowych na terenach zurbanizowanych obejmujących większą liczbę gmin. Spierano się też o zasadę rozdziału ogólnego planowania rozwoju systemu transportu od planów transportowych w zakresie transportu publicznego.

W konferencji wzięło udział 241 uczestników ze 115 firm. Oprócz organizatorów i operatorów zrzeszonych w Izbie, obecni byli również przedstawiciele władz samorządowych wyrażający żywotne zainteresowanie właściwym sposobem opracowywania planów transportowych w swoich miastach i gminach.

Jak co roku branżowa konferencja połączona była z kolejną, już IX edycją Międzynarodowych Targów Lokalnego Transportu Zbiorowego"Transexpo 2011". W tym roku targi Transexpo odwiedziło ok. 5 tys. osób. Obejrzeli oni stoiska przygotowane przez 121 firm z Polski, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Belgii, Szwecji, Włoch, Austrii, Czech, Hiszpanii i Stanów Zjednoczonych.

W tym roku swoje stoisko przygotowała również Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej. Na jego ternie radca prawny Izby udzielał porad prawnych, prezentowano również ofertę wydawniczą IGKM. Dużym zainteresowaniem cieszyła się również I Wystawa IGKM "Zabytkowe autobusy", której hasło brzmiało "Remontując zabytki promujemy nowoczesność". Prezentacja zabytkowych autobusów możliwa była dzięki trzem kluczowym operatorom: Miejskiemu Przedsiębiorstwu Komunikacyjnemu S.A. z Krakowa, Miejskiemu Przedsiębiorstwu Komunikacyjnemu Sp. z o.o. z Poznania oraz Miejskim Zakładom Autobusowym Sp. z o.o. z Warszawy. Zaprezentowano łącznie sześć pojazdów reprezentujących tabor funkcjonujący powszechnie w polskiej komunikacji miejskiej od lat 70. do 90. Stoisko obsługiwane było przez wolontariuszy z warszawskiego Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej2011-01-24 10:16:01 Zobacz/wyślij komentarze (0)koperta