Uwaga! Korzystając z portalu IGKM akceptujesz politykę prywatności i plików cookie Izby

9-10.05.2011   Komisja Szkolenia Zawodowego - Częstochowa

ikona

W dniach 9-10 maja 2011 roku odbyło się spotkanie Komisji Szkolenia. Współorganizatorem spotkania było Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Sp. z o.o. w Częstochowie.

W trakcie spotkania przeprowadzono następujące prezentacje:

  • Omówienie konsekwencji uchwalenia ustawy o kierujących pojazdami. (pobierz) pdf.png
  • Zmiany w kodeksie pracy - konsekwencje w finansowaniu szkoleń. (pobierz) pdf.png
  • Symulator autobusu przegubowego. (pobierz) pdf.png
  • System motywacji kierowców na liniach podmiejskich. (pobierz) pdf.png
  • Kontrolerzy biletów z urzędu pracy. (pobierz) pdf.png
  • Wózek inwalidzki na szkoleniach okresowych kierowców. (pobierz) pdf.png
  • Szkoleniowe i pozaszkoleniowe formy rozwoju zawodowego motorniczych/kierowców. (pobierz) pdf.png
  • Film szkoleniowy dt. obsługi wagonów PT8.

Niewątpliwie najważniejszym tematem spotkania było omówienie konsekwencji uchwalenia ustawy o kierujących pojazdami. Nowa ustawa zbiera wszystkie zapisy dotyczące prowadzących pojazdy, które dotychczas znajdowały się w różnych aktach prawnych. Merytorycznie więc nie stanowi wielkiego przełomu, bowiem zasadniczo istniejący dotychczas porządek prawny nie ulega istotnym zmianom. W prezentacji zawarto zmiany istotne z punktu widzenia przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej - m.in. zasady kierowania na badania lekarskie.

Dużo emocji wywołała kwestia zasad prowadzenia obowiązkowych szkoleń pracowniczych. Ze względu na zmiany w ostatnim czasie w Kodeksie Pracy, niektóre firmy komunikacyjne wystąpiły o interpretacje przepisów związanych z określeniem możliwości organizowania szkoleń dla pracowników w ich czasie wolnym. Jak się okazało w trakcie dyskusji, otrzymane interpretacje prawne będące w posiadaniu firm są w tym zakresie sprzeczne. Jest to impulsem do zapowiadanej pogłębionej analizy problemu.

Podczas posiedzenia Komisji dokonano wyboru nowego jej Przewodniczącego. Został nim Stefan Szczypuła - kierownik Ośrodka Szkolenia Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego S.A. w Krakowie.2011-02-23 14:35:51 Zobacz/wyślij komentarze (0)koperta