Uwaga! Korzystając z portalu IGKM akceptujesz politykę prywatności i plików cookie Izby

29-30.09.2011   IV Ogólnopolski Konkurs Kierowców Komunikacji Miejskiej o Puchar Prezesa Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej

Kolejna edycja konkursu organizowanego przez IGKM oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne S.A. w Krakowie odbyła się w dniach 29-30 września br. w Krakowie. Po dwóch dniach rywalizacji wyłoniono"Najlepszego kierowcę w komunikacji miejskiej za rok 2011", którym został Piotr Szoda z Miejskiego Zakładu Komunikacji Sp. z o.o. w Wejherowie. W trakcie konkursu ocenie podlegała znajomość przepisów kodeksu drogowego, praktyczne umiejętności prowadzenia autobusu, właściwa obsługa pasażerów oraz udzielanie pierwszej pomocy.
W ćwierćfinale konkursu kierowcy rozwiązywali teoretyczny test wielokrotnego wyboru zawierający pytania z zakresu przepisów ruchu drogowego, pierwszej pomocy oraz tzw. pytania branżowe, które pochodziły z banku pytań egzaminacyjnych związanych z kwalifikacją wstępną i okresową. Test przygotowany przez przedstawiciela Automobilklubu Polski zawierał 40 pytań. Do pierwszego etapu konkursu przystąpiło 60 kierowców (w tym 4 kobiet) z 27 firm przewozowych z całej Polski. Wynikiem pierwszego etapu konkursu było wytypowanie 20 najlepszych kierowców, którzy w teście uzyskali najwięcej poprawnych odpowiedzi. Dodatkowym kryterium był czas wypełnienia testu.
W półfinale konkursu zadaniem zawodników było pokonanie wyznaczonej trasy zawierającej jazdę slalomem, cofanie po łuku, zatrzymanie na przystanku z wprowadzaniem pasażera na wózku inwalidzkim i pomiar prędkości na wybranym odcinku. Dodatkowym elementem oceny kierowców był pomiar poziomu wody w specjalnym naczyniu wewnątrz autobusu. Zbyt dynamiczna jazda powodowała ulewanie się cieczy z naczynia i w konsekwencji doliczanie karnych sekund. Głównym kryterium oceny w tej konkurencji był czas przejazdu do którego naliczano punkty karne za stwierdzone uchybienia w realizacji trasy. Przebieg jazd sprawnościowych był monitorowany i oceniany przez policjantów z WRD oraz funkcjonariuszy Straży Miejskiej.
Do finału zakwalifikowano dziesięciu kierowców, którzy uzyskali najlepszy czas podczas jazdy sprawnościowej (po doliczeniu czasu za określone uchybienia). Finał badał umiejętności związane z obsługą pasażerów i składał się z dwóch części. W pierwszej przygotowano scenkę dotyczącą obsługi pasażerów. Zadaniem kierowcy było przejechanie kontrolnego przystanku w sytuacji możliwie zbliżonej do warunków rzeczywistych. W autobusie pojawili się pasażer niewidomy oraz pasażer z atakiem padaczki, kierowca musiał odpowiednio zareagować wobec nich obu, ale jednocześnie pamiętać o pozostałych pasażerach w autobusie oraz zasadach właściwego awaryjnego zatrzymania autobusu na trasie. Głównym kryterium oceny były skuteczność i adekwatność reakcji kierowcy oraz sposób jego komunikacji interpersonalnej z pasażerami.
W drugiej części finału uczestnicy konkursu wykonywali zadania z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej, zorganizowane przez zespół ratowników Straży Miejskiej. Scenki zainscenizowano autobusie przegubowym.
W klasyfikacji końcowej finału wzięto pod uwagę łącznie wyniki testu teoretycznego jazdy sprawnościowej, scenek z obsługi pasażerów oraz zadań pierwszej pomocy w namiocie. W przypadku dwóch zawodników z jednakową końcową liczbą punktów o ostatecznej lokacie zdecydował wynik testu teoretycznego.

WYNIKI ZBIORCZE - KONKURS KIEROWCÓW
numer zawodnika nazwisko zawodnika imię zawodnika firma lokata
52 Szoda Piotr MZK Wejherowo I
58 Wróbel Piotr MPK Kraków II
17 Kamienowski Grzegorz MZA Warszawa III
21 Klarzyński Wojciech MPK Poznań IV
4 Drzewiński Ryszard MPK Wrocław V
3 Drewnik Krzysztof MZA Warszawa VI
43 Rawski Mirosław MZA Warszawa VII
37 Müller Tomasz KM Gdynia VIII
26 Krysta Roman MZK Bielsko-Biała IX
31 Luks Łukasz MZK Gorzów Wlk X

Główną nagrodę czyli Puchar Prezesa Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej oraz 6000 złotych otrzymał Piotr Szoda z MZK Wejherowo, kolejne nagrody w wysokości odpowiednio 5000, 4000, 3000 i 2000 złotych otrzymali Piotr Wróbel (MPK Kraków), Grzegorz Kamienowski (MZA Warszawa), Wojciech Klarzyński (MPK Poznań) oraz Ryszard Drzewiński (MPK Wrocław).
Sponsorami konkursu byli Solaris Bus&Coach S.A., Voith Turbo Sp. z o.o. oraz Novamedia Innovision Sp. z o.o.2011-09-16 08:01:31 Zobacz/wyślij komentarze (0)koperta