Uwaga! Korzystając z portalu IGKM akceptujesz politykę prywatności i plików cookie Izby

12.11.2012   Czy papieros elektroniczny jest wyrobem tytoniowym w świetle ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych?

ikona

Ustawa definiuje wyroby tytoniowe jako wszelkie wyprodukowane z tytoniu wyroby, takie jak papierosy, cygara, cygaretki, tytoń fajkowy, machorka i inne, zawierające tytoń lub jego składnik, z wyłączeniem produktów leczniczych zawierających nikotynę (art.2 pkt 3 wcyt. ustawy z 9 listopada 1995r. Dz.U. z 1996r. Nr 10, poz.55 ze zm.)
Ustawowy zakaz palenia, w wyczerpująco wyliczonych miejscach, dotyczy wyłącznie ww. wyrobów tytoniowych, m.in. w pomieszczeniach zakładów pracy, w środkach pasażerskiego transportu publicznego, w obiektach służących obsłudze pasażerów oraz na przystankach komunikacji publicznej (art.5 ust.1 wcyt. ustawy).
Czy zatem, w świetle omówionych wyżej przepisów, papieros elektroniczny, podlega zakazowi ustawowemu używania go w miejscach dot. komunikacji miejskiej? Wydaje się, że nie, bo należy go zaliczyć do produktów leczniczych zawierających roztwór składający się z nośnika uzupełnionego składnikami aromatyzującymi oraz pewnej ilości nikotyny (choć ten składnik nie jest niezbędny). Jest kieszonkowym inhalatorem wspomagającym proces wychodzenia z nałogu palenia wyrobów tytoniowych, nie wytwarza zapachu, a jego „dym” to para wodna (opis zaczerpnięty z http://www.xsonic.pl/zdrowie,uroda,papieros-elektroniczny-c-91).

Ocena

+ -
-10


Zobacz/wyślij komentarze (0)koperta