Uwaga! Korzystając z portalu IGKM akceptujesz politykę prywatności i plików cookie Izby

22.09.2015   Konferencja prasowa "Komunikacja miejska - oddechem dla miasta"

Od kilku lat w naszym środowisku trwały próby wspólnego promowania komunikacji miejskiej na poziomie ogólnopolskim. Ich osią były wspólne kampanie plakatowe opierające się na jednolitym dla całego kraju motywie plakatu realizowanego zazwyczaj we współpracy z firmą AMS S.A. Przypisanie komunikacji miejskiej do zadań samorządów lokalnych powoduje, że niesłychanie rzadko pojawia się ona w obszarze zainteresowania mediów ogólnopolskich. Nie ukrywamy, że chcielibyśmy zmienić nieco te realia. Komunikacji miejskiej realizującej ponad 80% podróży transportem miejskim należy się więcej uwagi!

Po raz pierwszy razem
Po raz pierwszy w historii środowisko komunikacji miejskiej zdecydowało o przeprowadzeniu wspólnej akcji w nowym formacie, zakładającym współpracę rzeczników prasowych komunikacji miejskiej z największych miast.
W projekcie wspólnej konferencji prasowej środowiska IGKM udział wzięli:

  • Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku, Zygmunt Gołąb,
  • Zarząd Komunikacji Miejskiej w Gdyni, Rafał Smirnow,
  • Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne - Łódź Sp. z o.o., Sebastian Grochala,
  • Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Sp. z o.o. w Poznaniu, Iwona Gajdzińska,
  • Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie, Igor Krajnow,
  • Miejskie Zakłady Autobusowe Sp. z o.o., Adam Stawicki.

W przygotowaniu konferencji wzięli udział również rzecznicy z MPK Kraków, KM Płock i MPK Wrocław, którzy jednak z przyczyń obiektywnych nie mogli osobiście wziąć w niej udziału.

Europejski Dzień bez Samochodu
Okazją do konferencji rzeczników prasowych stał się Europejski Dzień bez Samochodu w dniu 22 września. Konferencję zlokalizowaliśmy w Gdańsku, w którym, w tym właśnie dniu, rozpoczynały się ważne dla naszego sektora Międzynarodowe Targi TRAKO. Na targach tych - obok kolejarzy spotykają się również firmy związane z tramwajami, a więc istotną częścią komunikacji miejskiej.

Smog zabija
Osią wystąpienia rzeczników stała się problematyka zanieczyszczenia powietrza w miastach, stąd - zaskakujące na pierwszy rzut oka - wykorzystanie masek higienicznych. Zjawisko smogu, dotychczas kojarzone głównie z odległymi nam Chinami czy Moskwą, nagle okazało się dramatyczną częścią naszej rzeczywistości. Zabójcze dla zdrowia związki pochodzą z wielu źródeł, jednym z nich są zanieczyszczenia komunikacyjne. Choć dla miast na południu Polski największym źródłem emisji toksyn są przestarzałe technologicznie paleniska domowe, to w miastach centralnej i północnej Polski dominują zanieczyszczenia komunikacyjne. Przykładowo w Warszawie ich udział szacuje się na 60-70% całości zanieczyszczeń powietrza, a najbardziej zatrute miejsca znajdują się przy dużych węzłach komunikacyjnych.

> POBIERZ PREZENTACJĘ

Komunikacja miejska oddechem dla miasta
Ważnym elementem równoważenia rozwoju miast jest wspieranie komunikacji miejskiej. Jak wykazali rzecznicy, jest to jeden z bardziej rozwiniętych technologicznie obszarów, który korzysta z "czystych" technologii. Zmiana zachowań komunikacyjnych mieszkańców polegająca na korzystaniu z pociągów, autobusów, tramwajów i trolejbusów zamiast z indywidualnych samochodów pozwoliłaby na dziesięciokrotne zmniejszenie emisji szkodliwych substancji pochodzących ze źródeł komunikacyjnych. Przyczyniłaby się też do ograniczenia korków, strat czasu, a co za tym idzie - zwiększenia komfortu życia w miastach.
Poniżej wybrane linki do relacji prasowych z konferencji:
http://lodz.naszemiasto.pl/artykul/komunikacja-miejska-oddechem-miasta-inauguracja,3517777,artgal,t,id,tm.html
http://www.transinfo.pl/komunikacja-miejska-oddechem-dla-miasta-_more_77709.html
http://www.transport-publiczny.pl/wiadomosci/trako-2015-rzecznicy-promuja-komunikacje-miejska-jako-oddech-dla-miasta-50414.html

Akcje lokalne

Przed i w trakcie konferencji wolontariuszki z gdańskiego Centrum Wolontariatu rozdawały przed halą targową ulotki. pobierz ulotka 1, pobierz ulotka 2

Podobne akcje rozdawania ulotek przez wolontariuszy w maseczkach higienicznych odbywały się w Gdańsku, Krakowie, Łodzi, Płocku, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu.
Bardziej szczegółowe informacje o akcjach lokalnych znajdziecie Państwo tu:

http://pasazer.mpk.wroc.pl/content/komunikacja-miejska-oddechem-dla-miasta
http://www.dzienniklodzki.pl/artykul/8179469,komunikacja-miejska-oddechem-dla-miasta-happening-mpk-na-jaracza-zdjecia,id,t.html
http://lodz.naszemiasto.pl/artykul/komunikacja-miejska-oddechem-miasta-happening-mpk-lodz,3518759,artgal,t,id,tm.html
http://wiadomosci.onet.pl/lodz/daj-miastu-oddech-wybierz-autobus-akcja-lodzkiego-mpk/gx41y7
https://www.facebook.com/kmkm.wawa/photos/pcb.10153762816829924/10153762815364924/?type=3&theater
http://www.transinfo.pl/poznan-z-oddechem-dla-miasta_more_77748.html
http://petronews.pl/niecodzienny-happening-komunikacji-miejskiej
http://www.portalplock.pl/pl/334_informacje/10605_stali_w_maskach_przeciwgazowych_foto.html

1

2

3

4

5

62015-10-05 07:26:54 Zobacz/wyślij komentarze (0)koperta