Uwaga! Korzystając z portalu IGKM akceptujesz politykę prywatności i plików cookie Izby

16-22.09.2017   Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu już wkrótce

zdjecie

ETZT to ogólnoeuropejska kampania, odbywająca się co roku w dniach 16 - 22 września. Zasadniczym celem ETZT jest zachęcenie władz lokalnych oraz organizacji pozarządowych do wprowadzania i promowania zrównoważonych środków transportu: transportu zbiorowego, rowerów, ruchu pieszego. W tym czasie odbywa się wiele imprez związanych z ideą zrównoważonego rozwoju transportu: rajdy piesze, rowerowe, wystawy i konferencje. Zwieńczeniem tygodnia jest przypadający na 22 września - Dzień bez Samochodu.

W Polsce kampania współprowadzona jest przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa oraz Ministerstwo Środowiska, których przedstawiciele pełnią funkcję Krajowych Koordynatorów kampanii.

Dokonując rejestracji na stronie: www.mobilityweek.eu można zadeklarować organizację jednego, dwóch albo trzech typów działań:
1. Działanie trwałe - dla miejscowości, które w ramach ETZT planują zainaugurować działanie, mające długotrwały efekt, np. obniżenie cen biletów w publicznych środkach transportu, otwarcie nowej linii tramwajowej, otwarcie nowej ścieżki rowerowej, wyznaczenie nowej strefy dla pieszych, uruchomienie miejskiego systemu rowerów publicznych, ustawienie stojaków rowerowych,
2. Tydzień działań - dla miejscowości, które planują zorganizować różnego rodzaju wydarzenia promujące zrównoważony transport w trakcie całego tygodnia 16 - 22 września, np. festyny, pikniki rowerowe, happeningi, dyskusje, czasowe zamknięcie ulic dla ruchu kołowego,
3. Dzień bez Samochodu dla miejscowości, które planują zorganizować 22 września Dzień bez Samochodu, np. jednodniowe zamknięcie ulic dla ruchu kołowego, dzień darmowej komunikacji miejskiej.

Link do strony dedykowanej polskiej kampanii ETZT, na której umieszczono szereg materiałów związanych z tegoroczną edycją: www.etzt.pl. Dodatkowe informacje można też znaleźć na stronie: www.facebook.com/zrownowazonytransport. Informacje o wspieraniu kampanii przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa i Ministerstwo Środowiska opublikowano na stronie: www.mib.gov.pl.

Zachęcamy do zamieszczenia na Państwa stronach www lub monitorach znajdujących się w taborze komunikacyjnym, filmów przygotowanych przez Komisję Europejską:

Film z napisami po polsku

Film z dubbingiem

Zachęcamy również do zapoznania się z wystąpieniem Ministra Infrastruktury i Budownictwa do naszej Izby:
link
oraz z krótką prezentacją MIiB:
link2017-08-22 13:30:42 Zobacz/wyślij komentarze (0)koperta