Uwaga! Korzystając z portalu IGKM akceptujesz politykę prywatności i plików cookie Izby
pl

Historia wydarzeń (Archiwum)

7-8.09.2017   Komisja Bezpieczeństwa i Higieny Pracy IGKM, Płock 

W dniach 7-8 września 2016 r. w Płock odbyło się kolejne posiedzenie Komisji BHP IGKM. Współorganizatorem spotkania była komunikacja Miejska ? Płock Sp. z o.o.
W trakcie spotkania omawiano projekt rozporządzenia o bhp w komunikacji miejskiej. W trakcie dyskusji odniesiono się do szeregu uwag, które zostały zgłoszone przez uczestników posiedzenia Komisji, jak również nadesłane w ramach konsultacji z członkami IGKM. Wyniki pracy przedstawia załączona tabela:
Członkowie Komisji rekomendują Zarządowi IGKM prowadzenie dalszych działań mających na celu zmiany obecnie obowiązującego rozporządzenia na bazie wypracowanych przez Komisję zapisów zawartych w omawianym projekcie.
Uczestnicy Komisji zapoznali się z zasadami współpracy pomiędzy płockim przewoźnikiem a policją w zakresie monitorowania...

Więcej»

27-28.06.2017   Komisja Taboru Autobusowego IGKM, Kraków 

W dniach 27-28 czerwca 2017 r. w Krakowie odbyło się posiedzenie Komisji Taboru Autobusowego IGKM, w którym uczestniczyło 145 osób. Współorganizatorem spotkania było Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne S.A. w Krakowie. Spotkanie Komisji połączone było z obchodami 90-lecia komunikacji autobusowej w Krakowie.

Podczas Komisji zostały wygłoszone następujące referaty:
Blok I. Elektromobilność i napędy alternowane ważnym ogniwem polityki europejskiej, krajowej i miejskiej
Prezentacja gospodarza - Rafał Świerczyński, MPK S.A. w Krakowie
Finansowanie autobusów w projekcie E-bus - Daniel Kraszewski, NCBR
Elektromobilność w krajach europejskich. Relacja z VIII Konferencji VDV o elektromobilności - Marcin Żabicki, IGKM
Analizy wdrażania e-mobilności dla komunikacji miejskiej - M...

Więcej»

22-23.06.2017   Komisja Ekonomiczna IGKM, Piła 

W dniach 22-23 czerwca 2017 r. w Pile odbyło się posiedzenie Komisji Ekonomicznej IGKM, w którym uczestniczyło 91 osób z różnych firm. Współorganizatorem obrad Komisji był Miejski Zakład Komunikacji w Pile Sp. z o.o. Komisji towarzyszyły obchody 60-lecia komunikacji miejskiej w Pile.

W trakcie spotkania podjęto następującą tematykę:
- Założenia do ustawy o elektromobilności. Finansowanie zakupu autobusów elektrycznych w kontekście programu e-Bus - Włodzimierz Hrymniak, Manager programu e-Bus Polski Fundusz Rozwoju
- Stanowisko IGKM do projektu ustawy o elektromobilności - Piotr Mikiel, ekspert IGKM
- Autobusy zasilane gazem CNG jako najkorzystniejsza alternatywa dla silników diesla. Nowe regulacje oraz ekonomiczne i ekologiczne uzasadnienia dla napędów CNG Robert Zajkowski, ...

Więcej»

13.06.2017   II Warsztaty Dobre Praktyki E-bus pt. "Rola i miejsce autobusu elektrycznego w systemie transportowym miast" 

W dniu 13 czerwca 2017 r. w Zielonej Górze odbyły się drugie warsztaty Dobre praktyki E-bus pt. Rola i miejsce autobusu elektrycznego w systemie transportowym miast. Gospodarzem warsztatów było Miasto Zielona Góra a organizatorami Polski Funduszu Rozwoju i Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej - jako patron merytoryczny. W warsztatach wzięło łącznie udział ponad 90 osób reprezentujących 66 podmiotów, w tym w większości samorządowców, operatorów i organizatorów komunikacji miejskiej. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele świata nauki oraz producenci taboru, akumulatorów, ładowarek i innych elementów osprzętu.
W trakcie warsztatów wygłoszono następujące referaty:
Rola i miejsce autobusu elektrycznego w systemach transportowych miast - Marcin Gromadzki PTC
Przykłady wdraż...

Więcej»

8-9.06.2017   Komisja Torowa IGKM, Szczecin 

W dniach 8-9 czerwca 2017 r. w Szczecinie odbyło się posiedzenie Komisji Torowej IGKM, w którym uczestniczyło ponad 90 osób z 34 firm. Współorganizatorem i Gospodarzem obrad Komisji była Spółka Tramwaje Szczecińskie Sp. z o.o.
W czasie obrad wygłoszono następujące referaty:

"Modernizacja sieci torowej w Szczecinie - Zajezdnia Tramwajowa "POGODNO" - Krystyna Gawrońska, Tramwaje Szczecińskie Sp. z o.o.
Prezentacja inwestycji - ZUE
Automatyczny System Zarządzania Zajezdnią - Projekt "Zajezdnia POGODNA" - Kazimierz Liver, WASKO
Wyświetlacz czasu oczekiwania dla pojazdów komunikacji zbiorowej - CYFRA ITS
Doświadczenia z instalacji pilotażowej dla ruchu tramwajowego - Kazimierz Liver, WASKO
Prezentacja Tramwaje Szczecińskie - Szczeciński Szybki Tramwaj
...

Więcej»

1-2.06.2017   Komisja Ruchu i Systemów Elektronicznych IGKM, Inowrocław 

W dniach 01-02 czerwca 2017 r. w Inowrocławiu odbyło się posiedzenie Komisji Ruchu i Systemów Elektronicznych IGKM, w którym uczestniczyło 80 osób. Współorganizatorem spotkania było Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Sp. z o.o.

Podczas Komisji zostały wygłoszone następujące referaty:

Blok I. Przegląd aktualnych rozwiązań drogowych i ruchowych promujących komunikację miejską
Aktualne tendencje w zakresie infrastruktury transportu publicznego - Marek Bauer, Politechnika Krakowska
Nowe doświadczenia w Poznaniu - Krzysztof Dostatni, MPK Poznań
Rozwiązania infrastrukturalne w średnich i małych ośrodkach - Marcin Gromadzki, PTC Gdynia

...

Więcej»

25-26.05.2017   Komisja Zasobów Ludzkich i Szkoleń IGKM, Warszawa  

W dniach 25-26 maja 2017 roku w Warszawie odbyło się spotkanie Komisji Zasobów Ludzkich i Szkoleń IGKM. Współorganizatorem spotkania były Tramwaje Warszawskie Sp. z o. o.
Tematami przewodnimi pierwszego dnia obrad Komisji były problematyka rekrutacji, wspierania adaptacji zawodowej oraz utrzymania pracowników w przedsiębiorstwach komunikacji miejskiej. Drugi dzień poświęcono praktycznym aspektom szkoleń, w tym zapoznaniu się z symulatorem jazdy tramwajem.
W plenarnej części obrad wygłoszono następujące prezentacje:
Rekrutacja zewnętrzna, przetarg na szkolenie, umowa szkoleniowa – Sławomir Worach, MPK Łódź
Organizacja kursów nauki jazdy – Dorota Minorczyk, Tramwaje Warszawskie Sp. z o.o.
Pozyskiwanie kierowców z rynków zewnętrznych – Monika Piątek, Polsko-Ukraiń...

Więcej»

25-26.05.2017   Komisja Zasilania IGKM, Kobylnica k/Poznań  

W dniach 25-26 maja 2017 roku w Kobylnicy odbyło się posiedzenie Komisji Zasilania IGKM, w którym uczestniczyło ponad 140 osób z 49 firm. Współorganizatorem Komisji było Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu Sp. z o.o. Posiedzenie odbyło się pod hasłem: "Elektroenergetyka trakcyjna - Codzienna eksploatacja, nowe trendy i kierunki rozwoju. Sukcesy i zagrożenia".

W czasie obrad wygłoszono następujące referaty:
"Nowe podejście do automatyki podstacji trakcyjnej" - Arkadiusz Kamiński, Elester PKP

"Rozwiązania układów zasilania trakcji stosowane w Polsce" - prof. Adam Szeląg, Politechnika Warszawska

Książka "Sieci trakcyjne" - prezentacja współautora - Emil Onderka

...

Więcej»

11-12.05.2017   Komisja Zarządów Transportu IGKM, Sopot 

W dniach 11-12 maja 2017r. w Sopocie odbyło się posiedzenie Komisji Zarządów Transportu IGKM, w którym uczestniczyły 43 osoby. Współorganizatorem spotkania był Zarząd Komunikacji Miejskiej w Gdyni oraz Metropolitalny Związek Komunikacyjny Zatoki Gdańskiej. Spotkanie odbyło się pod hasłem: "Aktualne problemy organizacji transportu miejskiego"

Podczas Komisji zostały wygłoszone następujące referaty:
Blok I - Aktualne problemy organizacji i integracji transportu miejskiego
Aktualne problemy organizacji i integracji transportu miejskiego w świetle doświadczeń ZKM w Gdyni i MZKZG (prof. Olgierd Wyszomirski, Uniwersytet Gdański, ZKM w Gdyni; dr Hubert Kołodziejski, MZKZG)
Blok II - Wyzwania dla organizatorów transportu miejskiego związane z eksploatacją pojazdów elektrycznych
*...

Więcej»

4-5.04.2017   Komisja Promocji Komunikacji Miejskiej IGKM, Wrocław  

W dniach 4-5 kwietnia 2017 roku we Wrocławiu odbyło się posiedzenie Komisji Promocji Komunikacji Miejskiej IGKM, w którym uczestniczyło ponad 100 osób z 45 firm. Współorganizatorem Komisji była firma Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne we Wrocławiu Sp. z o.o. Posiedzenie odbyło się pod hasłem: "Komunikacja miejska 2020".

Wykład wprowadzający uczestników Komisji w obecne trendy i możliwe kierunki rozwoju działań marketingowych wygłosili: Jakub Kaliciński i Bartłomiej Narzelski z agencji strategiczno-kreatywnej Kalicińscy.com. Po wykładzie merytorycznym odbyła się pierwsza część warsztatów. Zadaniem poszczególnych zespołów, które składały się średnio z 4-5 osób było wypełnienie "mapy kontekstów". Mapa kontekstów, odnoszących się rzecz jasna do komunikacji miejskiej składała się z sied...

Więcej»

23-25.03.2017   XVI Mistrzostwa Polski w Halowej Piłce Nożnej o Puchar Prezesa IGKM, Konin 

XVI Mistrzostwa Polski w Halowej Piłce Nożnej o Puchar Prezesa Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej odbyły w dniach 23-25.03 br. w Koninie.
Organizatorzy: Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej oraz Miejski Zakład Komunikacji w Koninie gościli w tej edycji mistrzostw 12 drużyn z całej Polski.
Zwycięzcą XVI Mistrzostw Polski w Halowej Piłce Nożnej o Puchar Prezesa Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej po raz siódmy w historii rozgrywek została drużyna MZK Konin. W finale drużyna z Konina, pokonała drużynę MPK Lublin 6:1. (6:1.) Wcześniej w meczu o 3 miejsce drużyna MPK Kraków pokonała zespół MPK w Poznaniu 5:1. (5:1.)
Poniżej przedstawiamy końcową klasyfikację turnieju rozegranego w Koninie.

|| Miejsce || Drużyna || || I || MZK Konin || || II || MPK - Lublin Sp. z o.o. || || III ||

Więcej»

22-23.11.2016   Komisja Taboru Tramwajowego IGKM, Bydgoszcz 

ikona

W dniach 22-23 listopada 2016 r. w Bydgoszczy odbyło się posiedzenie Komisji Taboru Tramwajowego IGKM, w którym uczestniczyło ponad 90 osób z 54 firm. Współorganizatorem spotkania była Spółka Tramwaj Fordon oraz Miejskie Zakłady Komunikacyjne Sp. z o.o. w Bydgoszczy.

W pierwszym dniu w czasie obrad wygłoszono następujące referaty:

"Tramwaj do Fordonu - historia powstania projektu i jego realizacja" - Maciej Kozakiewicz, Tramwaj Fordon Sp. z o.o.

"Bydgoskie tramwaje. Z tradycją w przyszłość" - Andrzej Wadyński, Miejskie Zakłady Komunikacyjne Sp. z o.o. w Bydgoszczy

Szczegółowe omówienie propozycji opracowania pt.: "Zeszyt Technicznych IGKM 4.2. Położenie zestawu kołowego na torze. Wymiarowe kryteria prowadzenia" po przeprowadzeniu konsultacji wśród Członków Izby - dr. Bart...

Więcej»

17-18.11.2016   Komisja Zarządów Transportu IGKM, Warszawa 

W dniach 17-18 listopada 2016 r. w Warszawie odbyło się posiedzenie Komisji Zarządów Transportu IGKM. Współorganizatorem spotkania był Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie. Tematem wiodącym spotkania były: "Intermodalne węzły przesiadkowe"
Podczas Komisji zostały wygłoszone następujące referaty:
"Jak oceniać projektowane lub funkcjonujące węzły przesiadkowe" - Piotr Krukowski, Stowarzyszenie "ITS Polska"
"Problematyka węzłów komunikacyjnych z perspektywy prac Komitetu Zarządów Transportu UITP oraz doświadczeń jego członków" - Caroline Fabianski, Komitet Zarządów Transportu UITP
"Dworzec Południowy - koncepcja rozwiązania" - Radosław Sobolewski, ZTM Warszawa
"Węzły przesiadkowe Trasy W-Z oraz węzeł multimodalny przy dworcu Łódź Fabryczna" - Grzegorz Misiorny, Marcin Dyguda,...

Więcej»

7-8.11.2016   Komisja Zasilania IGKM,Ożarów Mazowiecki 

W dniach 7-8 listopada 2016 roku w Ożarowie Mazowieckim odbyło się posiedzenie Komisji Zasilania IGKM, w którym uczestniczyło ponad 100 osób z 45 firm. Współorganizatorem Komisji była firma JM-TRONIK Sp. z o.o. Posiedzenie odbyło się pod hasłem: ?Elektroenergetyka trakcyjna. Infrastruktura. Gospodarka energią elektryczną?
W czasie obrad wygłoszono następujące referaty:

"Prezentacja firmy JM-TRONIC Sp. z o.o." - Jerzy Matiakowski, JM-TRONIC Sp. z o.o.

"Nowoczesne podejście do modernizacji rozdzielnic SN poprzez zastosowanie aparatury produkcji JM-TRONIC" - Marek Klenczar, JM-TRONIC Sp. z o.o.

"Nowoczesne rozwiązania do kompensacji mocy biernej i mocy odkształcenia" - prof. Antoni Dmowski, prof. Adam Szeląg, Politechnika Warszawska

...

Więcej»

20-21.10.2016   Komisja Promocji Komunikacji Miejskiej, Łódź 

W dniach 20-21 października 2016 r. w Łodzi odbyło się robocze spotkanie Komisji Promocji Komunikacji Miejskiej IGKM. W całości poświęcone było szczegółom planowanej na rok 2017 pierwszej wspólnej, ogólnopolskiej kampanii promującej komunikację miejską pod hasłem "przeMieszczanie". W trakcie obrad Komisji szczegółowo skupiono się zarówno na merytorycznych aspektach promowania komunikacji miejskiej, jak i na kwestiach organizacji uczestnictwa w projekcie.

Podstawowym celem kampanii jest budowanie pozytywnego wizerunku komunikacji miejskiej w Polsce, długofalowy cel kampanii to przeciwdziałanie tendencjom spadku liczby pasażerów w małych miastach i wzmocnieniu tendencji wzrostowej w dużych ośrodkach miejskich.

Ważnym elementem projektu jest fakt, że pierwszy raz przeprowadzone bę...

Więcej»

10-13.10.2016   Konferencja Techniczna IGKM, III Wystawa IGKM - Autobusy Zabytkowe, XIII Międzynarodowe Targi Transportu Zbiorowego TRANSEXPO, Kielce 

Konferencja Techniczna IGKM i Targi TRANSEXPO w Kielcach

W dniu 10.10.2016 r. odbyła się Konferencja Techniczna IGKM pod hasłem "Autobus Przyszłości". Celem konferencji było poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, jak zmieni się autobusy miejskie w perspektywie najbliższego dziesięciolecia. Wiadomo już, że jesteśmy w przededniu zmian technologicznych w autobusach miejskich. W związku z planowanym wdrażaniem "czystych technologii" w wielu krajach europejskich w najbliższych latach należy spodziewać się pojawienia innych pojazdów, niż te, które znamy dotychczas.
Poszukiwanie odpowiedzi odbyło się w odrębnych blokach tematycznych z udziałem zaproszonych ekspertów:
Blok I. Polityki krajowe w zakresie rozwoju niskoemisyjnych i zeroemisyjnych napędów w autobusach - moderator: Adam Karolak
J...

Więcej»

29-30.09.2016   Komisja Ruchu i Systemów Elektronicznych IGKM, Poznań 

W dniach 29-30 września 2016 roku w Poznaniu odbyło się spotkanie Komisji Ruchu i Systemów Elektronicznych IGKM. Współorganizatorem spotkania było Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu Sp. z o. o.
Tematami wiodącymi Komisji była problematyka bezpieczeństwa w środkach komunikacji miejskiej w obliczu zwiększonego poziomu zagrożenia ewentualnymi atakami o charakterze terrorystycznym.
Wygłoszono następujące prezentacje:
Bezpieczeństwo w komunikacji miejskiej podczas szczytu NATO - Łukasz Więcek, MZA Warszawa
Bezpieczeństwo w komunikacji miejskiej podczas ŚDM - Grzegorz Dyrkacz, MPK Kraków
Procedury bezpieczeństwa w średnich i małych firmach - Piotr Stasiak, MPK Gniezno
Zagrożenia w środkach komunikacji miejskiej - nadkom. Piotr Zieliński - Z-ca Dowódcy Samodzielneg...

Więcej»

15-16.09.2016   II Ogólnopolski Konkurs Motorniczych o Nagrodę Prezesa Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej, Łódź 

W dniach 15-16 września 2016 r. w Łodzi odbyła się druga edycja Ogólnopolskiego Konkursu Motorniczych o Nagrodę Prezesa Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej. Organizatorami Konkursu była Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne - Łódź Sp. z o.o. - Gospodarz Konkursu.

Po dwóch dniach rywalizacji, w której uczestniczyło 29 zawodników reprezentujących 9 przedsiębiorstw komunikacji tramwajowej w Polsce tytuł "Najlepszego Motorniczego" zdobył Szymon Janik - Motorniczy z Miejskiego Przedsiębiorstwo Komunikacyjnego - Łódź Sp. z o.o.

Poniżej prezentujemy wyniki końcowe Konkursu:
1 miejsce - Najlepszy Motorniczy (Puchar Prezesa IGKM oraz Nagroda w wysokości 3000,00 zł ufundowana przez firmę Nord Partner Sp. z o.o.)
Szymon JANIK - MPK - ...

Więcej»

8-9.09.2016   Komisja Zasobów Ludzkich i Szkoleń IGKM, Płock 

W dniach 8-9 września 2016 roku w Płocku odbyło się spotkanie Komisji Zasobów Ludzkich i Szkoleń IGKM. Współorganizatorem spotkania była Komunikacja Miejska Płock Sp. z o. o. W spotkaniu uczestniczyło 45 osób reprezentujących głównie działy HR oraz ośrodki lub działy szkolenia w firmach komunikacyjnych.
Tematami przewodnimi Komisji była problematyka ocen okresowych, mobbingu, zatrudniania obcokrajowców i optymalizacji pracy zaplecza.

Wygłoszono następujące prezentacje:
Wpływ innowacji organizacyjno-technicznych na ukształtowanie się popytu na usługi komunikacji miejskiej w Płocku - Janusz Majchrzak, KM-Płock Sp. z o.o.
System okresowej oceny pracowników, doświadczenia MPK-Łódź - Krzysztof Jóźwiak, MPK-Łódź Sp. z o.o.
System okresowej oceny pracowników - Ilona Pawełczyk, Agnie...

Więcej»

14-15.06.2016   Komisja Ekonomiczna IGKM, Poznań 

W dniach 14-15 czerwca 2016 r. w Poznaniu odbyło się posiedzenie Komisji Ekonomicznej IGKM, w którym uczestniczyło 118 osób z różnych firm. Współorganizatorem obrad Komisji było Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu Sp. z o.o. Posiedzenie odbyło się pod hasłem: "Umowy o świadczenie usług publicznego transportu zbiorowego, aspekty prawne; zakres zadań, standardy jakości, uwarunkowania ekonomiczno-finansowe".

W trakcie spotkania wygłoszono następujące referaty:

Prezentacja MPK POZNAŃ Sp. z o.o. - Wojciech Tulibacki - Prezes Zarządu

Blok I - Przegląd umów o świadczenie usług publicznego transportu zbiorowego (ptz) oraz zawarte w nich uwarunkowania, zapisy ogólne i szczegółowe.
Przygotowanie komunikacji miejskiej do finansowania projektów inwestycyjnych ze środków...

Więcej»

9-10.06.2016   Komisja Zarządów Transportu IGKM, Tychy 

W dniach 9-10 czerwca 2016r. w Tychach odbyło się posiedzenie Komisji Zarządów Transportu IGKM, w którym uczestniczyły 72 osoby. Współorganizatorem spotkania był Miejski Zarząd Komunikacji w Tychach. Spotkanie odbyło się pod hasłem: "Metropolizacja oraz ewolucja systemów taryfowo-biletowych transportu miejskiego"

Podczas Komisji zostały wygłoszone następujące referaty:

Blok I - Funkcjonowanie transportu miejskiego na obszarach metropolitalnych
Organizacja publicznego transportu zbiorowego przez Miasto Tychy na tle sytuacji w całej aglomeracji górnośląskiej i województwie śląskim - Miłosz Stec - Z-ca Prezydenta Miasta Tychy ds. Infrastruktury / Andrzej Ochman - Dyrektor MZK w Tychach
Wartość dodana metropolizacji w systemach transportu zbiorowego na przykładzie aglomer...

Więcej»

2-3.06.2016   Komisja Zasilania IGKM, Ustroń 

W dniach 02-03 czerwca 2016 roku w Ustroniu odbyło się posiedzenie Komisji Zasilania IGKM, w którym uczestniczyło ponad 120 osób z 55 firm. Współorganizatorem Komisji była firma GE Power Controls Sp. z o.o. Posiedzenie odbyło się pod hasłem: "Elektroenergetyka trakcyjna. Infrastruktura. Problemy techniczne"
W czasie obrad wygłoszono następujące referaty:

"O firmie GE Power Controls Sp. z o.o." - Janusz Stępień, GE Power Controls Sp. z o.o.

"Tramwaje w Bielsko-Białej. Historia pierwszej zelektryfikowanej linii tramwajowej w Polsce" - Jerzy Dusza, GE Power Controls Sp. z o.o.

"Zdalny pomiar energii" - Arkadiusz Kamiński, Elester PKP Sp. z o.o.

...

Więcej»

2-3.06.2016   Komisja Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, Łódź 

W dniach 2-3 czerwca 2016 r. w Łodzi odbyło się kolejne posiedzenie Komisji BHP IGKM. Współorganizatorem spotkania były MPK-Łódź Sp. z o.o.
W trakcie spotkania poruszano następujące zagadnienia:
Czynniki szkodliwe na stanowiskach pracy i dobór środków ochrony indywidualnej - Dagmara Kupka, Okręgowy Inspektorat Pracy w Łodzi.
Zaawansowane technicznie środki ochrony indywidualnej - Grzegorz Owczarek, CIOP.
System automatycznej identyfikacji i monitorowania czasu użytkowania środków ochrony indywidualnej - Grzegorz Gralewicz, CIOP.
Pomiary czynników szkodliwych - pokaz badania promieniowania podczas prac spawalniczych - Andrzej Błasiak, Centrum Badań i Dozoru Górnictwa Podziemnego.
Prezentacja odzieży roboczej firmy Cerva Polska - Mariusz Karpiński, Cerva Polska.
Ergonom...

Więcej»

31.05-1.06.2016   Komisja Autobusowa IGKM, Gdynia 

ikona

W dniach 31 maja - 1 czerwca 2015 r. Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej wspólnie z Przedsiębiorstwem Komunikacji Autobusowej Sp. z o. o. w Gdyni oraz z Przedsiębiorstwem Komunikacji miejskiej Sp. z o.o. w Gdyni zorganizowały spotkanie Komisji Taboru Autobusowego IGKM. W obradach wzięło udział ponad 100 uczestników z różnych części kraju. Zgodnie z wielokrotnie formułowanymi oczekiwaniami członków IGKM dotyczącymi wsparcia, głównym tematem spotkania Komisji było tworzenie dokumentacji przetargowo-projektowej dotyczącej zakupu nowoczesnego taboru niskoemisyjnego. Uczestnicy obrad otrzymali kopie dokumentacji SIWZ udostępnione przez przedsiębiorstwa, które dotychczas przeprowadziły i zakończyły postępowanie związane z zakupem niskoemisyjnych autobusów miejskich.

Pierwsza część komisji ...

Więcej»

12-13.05.2016   XXXVI Krajowy Zjazd Komunikacji Miejskiej, Łódź 

W dniach 12-13 maja 2016 roku w Łodzi odbył się XXXVI Krajowy Zjazd Komunikacji Miejskiej - najważniejsze wydarzenie organizowane dla branży komunikacji zbiorowej w Polsce. Organizatorami Zjazdu byli: Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne - Łódź Sp. z o.o. Zjazd odbywał się pod hasłem "5 lat obowiązywania ustawy o publicznym transporcie zbiorowym" i miał na celu dokonanie oceny najważniejszej dla funkcjonowania komunikacji miejskiej ustawy o publicznym transporcie zbiorowym oraz przegląd innych aktów prawnych ze wskazaniem ewentualnych kierunków zmian, które są niezbędne dla dalszego rozwoju transportu publicznego w Polsce.
W Zjeździe udział wzięło 269 delegatów z całej Polski, a wydarzeniu honorowego patronatu udzielili Minister Infrastrukt...

Więcej»

21-22.04.2016   Komisja Promocji Komunikacji Miejskiej IGKM, Gniezno 

W dniach 21-22 kwietnia 2016 roku Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej wspólnie z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym Sp. z o. o. w Gnieźnie zorganizowała spotkanie Komisji Promocji Komunikacji Miejskiej IGKM. W obradach wzięło udział ponad 70 uczestników z różnych części kraju.

Podczas spotkania przedstawiono prezentacje w następujących blokach tematycznych:

Blok I - Koncepcja wspólnych eventów promujących komunikację miejską
Iwona Gajdzińska - MPK Poznań
Michał Wolański - SGH Warszawa

Blok II - Innowacyjne metody kontaktu z pasażerami
...

Więcej»

21-23.04.2016   XVI Mistrzostwa Polski w Halowej Piłce Nożnej o Puchar Prezesa IGKM, Toruń 

XV Mistrzostwa Polski w Halowej Piłce Nożnej o Puchar Prezesa Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej odbyły w dniach 21.04 - 23.04 br. w Toruniu.
Organizatorzy: Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej oraz Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu Sp. z o.o. gościli w tej edycji mistrzostw 14 drużyn z całej Polski.
Zwycięzcą XV Mistrzostw Polski w Halowej Piłce Nożnej o Puchar Prezesa Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej po raz szósty w historii rozgrywek została drużyna MZK Konin. W finale drużyna z Konina, pokonała drużynę MPK Kraków 2:1. (2:1.) Wcześniej w meczu o 3 miejsce drużyna MPK w Poznaniu Sp. z o.o. pokonała zespół MZK Toruń1 4:0. (4:0.)
Poniżej przedstawiamy końcową klasyfikację turnieju rozegranego w Toruniu.

|| Miejsce || Drużyna || || I || MZK Konin || || II ||

Więcej»

10-11.12.2015   Komisja Zarządów Transportu IGKM, Warszawa 

W dniach 10-11 grudnia 2015 r. w Warszawie odbyło się posiedzenie Komisji Zarządów Transportu IGKM, w którym uczestniczyło blisko 60 osób. Współorganizatorem spotkania był Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie.
Podczas spotkania przedstawiono następujące prezentacje:

BLOK I - Kontraktowanie usług publicznych w transporcie zbiorowym po zmianie ustawy prawo zamówień publicznych
Piotr Mikiel - niezależny ekspert prawa transportowego.


BLOK II - Weryfikacja stawki wozokilometra dla operatora publicznego transportu zbiorowego
"Metody weryfikacji stawki wozokilometra dla operatora" - Wiesław Witek - Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie,
...

Więcej»

10-11.12.2015   Komisja Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, Warszawa 

ikona

W dniach 10-11 grudnia 2015 r. w Warszawie odbyło się kolejne posiedzenie Komisji BHP IGKM. Współorganizatorem spotkania były Miejskie Zakłady Autobusowe w Warszawie
W pierwszym dniu uczestnicy naocznie zapoznali się z zasadami obsługi autobusów LNG na zajezdni autobusowej Ostrobramska ze szczególnym uwzględnieniem rozwiązań związanych z czynnym i biernym bezpieczeństwem pracowników.
W trakcie spotkania poruszano następujące zagadnienia:
Zagadnienia bezpieczeństwa w obsłudze autobusów z alternatywnymi źródłami napędu.
Zagadnienia bezpieczeństwa obsługi najnowszego taboru tramwajowego.
Pierwsza pomoc przedlekarska.
Obsługa pasażerów o specjalnych potrzebach.
Profilaktyka narkotykowa.
Sprawy bieżące.
...

Więcej»

5-6.11.2015   Komisja Taboru Tramwajowego IGKM, Łódź 

ikona

W dniach 05-06 listopada 2015 r. w Łodzi odbyło się posiedzenie Komisji Taboru Tramwajowego IGKM, w którym uczestniczyło ponad 120 osób z 52 firm. Współorganizatorem spotkania było Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne - Łódź Sp. z o.o. Obrady przebiegały pod hasłem: "Strategie odnowy taboru w celu utrzymania zdolności przewozowej. Modernizacja czy zakup nowych tramwajów?"

W pierwszym dniu w czasie obrad wygłoszono następujące referaty:

Prezentacja Spółki Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne - Łódź - Zbigniew Papierski, MPK - Łódź Sp. z o.o.

Modernizacja tramwaju 805 Na w MPK - Łódź Sp. z o.o. - Krzysztof Kwiatkowski, MPK - Łódź Sp. z o.o.

Modernizacja tramwaju M8CN w MPK - Łódź Sp. z o.o. - Dariusz Domański, MPK - Łódź Sp. z o.o.
...

Więcej»

29-30.10.2015   VI Ogólnopolski Konkurs Kierowców Komunikacji Miejskiej o Puchar Prezesa Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej, Warszawa  

Szósta edycja konkursu Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej o Puchar Prezesa IGKM odbył się w Warszawie w dniach 29-30 października 2015r. Współorganizatorem tegorocznego konkursu były Miejskie Zakłady Autobusowe Sp. z o.o. w Warszawie a dużego merytorycznego wsparcia Izbie udzielił tradycyjnie Automobilklub Polski z siedzibą w Warszawie. Przez dwa dni grupa 60 zawodników reprezentujących operatorów komunikacji miejskiej z różnych części kraju walczyła o tytuł "Najlepszego kierowcy w komunikacji miejskiej za rok 2015". Został nim Waldemar Stefaniak - reprezentant MPK-Łódź Sp. z o.o.

Obecny konkurs - podobnie jak jego poprzednie edycje, podzielony był na kilka etapów. Na początku uczestnicy wypełniali test znajomości przepisów składający się z 65 pytań z zakresu przepisów ruchu d...

Więcej»

8-9.10.2015   Komisja Ruchu i Systemów Elektronicznych IGKM, Kraków 

W dniach 8-9 października 2015 roku w Krakowie odbyło się kolejne posiedzenie Komisji Ruchu i Systemów Elektronicznych IGKM. Współorganizatorem spotkania było Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne S.A. w Krakowie. Spotkanie połączone było z obchodami 140-lecia komunikacji miejskiej w Krakowie.
Wiodącym tematem pierwszego dnia obrad było zagadnienie organizacji komunikacji zastępczej. W tej części wygłoszono następujące prezentacje:
Zasady budowania rozkładów jazdy - prof. Olgierd Wyszomirski, Uniwersytet Ekonomiczny w Gdańsku
Strategie czasowych zmian organizacji ruchu oraz zmian doraźnych - dr inż. Marek Bauer, Politechnika Krakowska
Planowanie czasowych zmian organizacji ruchu oraz organizacja zmian doraźnych w Krakowie - Grzegorz Dyrkacz, MPK S.A. w Krakowie
Planowanie c...

Więcej»

22.09.2015   Konferencja prasowa "Komunikacja miejska - oddechem dla miasta" 

Od kilku lat w naszym środowisku trwały próby wspólnego promowania komunikacji miejskiej na poziomie ogólnopolskim. Ich osią były wspólne kampanie plakatowe opierające się na jednolitym dla całego kraju motywie plakatu realizowanego zazwyczaj we współpracy z firmą AMS S.A. Przypisanie komunikacji miejskiej do zadań samorządów lokalnych powoduje, że niesłychanie rzadko pojawia się ona w obszarze zainteresowania mediów ogólnopolskich. Nie ukrywamy, że chcielibyśmy zmienić nieco te realia. Komunikacji miejskiej realizującej ponad 80% podróży transportem miejskim należy się więcej uwagi!

Po raz pierwszy razem
Po raz pierwszy w historii środowisko komunikacji miejskiej zdecydowało o przeprowadzeniu wspólnej akcji w nowym formacie, zakładającym współpracę rzeczników prasowych komunikacji...

Więcej»

22.09.2015   Debata z udziałem parlamentarzystów i samorządowców 

Spodziewając się większego niż zwykle zainteresowania politycznego, towarzyszącego kampanii wyborczej, na marcowym posiedzeniu Komisji Promocji Komunikacji Miejskiej IGKM w Czechowicach-Dziedzicach rozważano również koncepcję zorganizowania specjalnej debaty z udziałem gości z grona parlamentarzystów i samorządowców poświęconej przyszłości komunikacji miejskiej w kontekście ewentualnych rozwiązań prawnych.
Zaplanowano następujące wątki tematyczne:
1. Zagadnienia integracji transportu publicznego
Ograniczone możliwości współpracy między samorządami różnych szczebli;
Istnienie barier integracji komunikacji miejskiej i regionalnej, w tym kolejowej, wynikających ze zróżnicowanego systemu ulg ustawowych i dopłat do ulg ustawowych;
Kluczowa dla branży Ustawa o publicznym transporcie z...

Więcej»

22.09.2015   III Edycja Konkursu IGKM o Nagrodę im. Prof. Jana Podoskiego, 22 września 2015 r. - Gdańsk 

Podczas tegorocznych Międzynarodowych Targów Kolejowych TRAKO w Gdańsku odbyła się III edycja Konkursu IGKM o nagrodę im. Prof. Jana Podoskiego. Celem Konkursu jest wyróżnienie i promocja najlepszych wyrobów, innowacyjnych rozwiązań technicznych i nowoczesnych technologii stosowanych w przemyśle szynowym dla komunikacji miejskiej, w tym dla komunikacji tramwajowej, trolejbusowej oraz metra.

W tym roku Komisja Konkursowa przyznała następujące nagrody i wyróżnienia:

W kategorii I: TABOR SZYNOWY
STATUETKA dla Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz S.A. za tramwaj PESA 134N Jazz
WYRÓŻNIENIE dla SOLARIS BUS & COACH S.A za tramwaj Solaris Tramino Olsztyn

W kategorii II: CZĘŚCI, PODZESPOŁY I WYPOSAŻENIE TABORU
...

Więcej»

21.09.2015   Konferencja Techniczna IGKM, Gdańsk 

W dniu 21 września 2015 roku odbyła się w Gdańsku Konferencja Techniczna IGKM pt.: "Kompatybilność elektromagnetyczna w systemach komunikacji tramwajowej". Konferencja IGKM zorganizowana została już po raz piąty, a odbyła się w dniu poprzedzającym XI Edycję Międzynarodowych Targów Kolejowych TRAKO 2015 (22-25.09.2015 r.). W obradach udział wzięło ponad 110 osób z 56 firm, reprezentujących organizatorów i operatorów komunikacji miejskiej, instytucje naukowo-badawcze oraz przedstawicieli przedsiębiorstw związanych z przemysłem torowo-taborowym
Konferencja Techniczna IGKM poświęcona była zagadnieniom związanym z kompatybilnością elektromagnetyczną w systemach komunikacji tramwajowej. Oprócz opisu samego zjawiska kompatybilności omówiono również wpływ pól elektromagnetycznych na działanie urz...

Więcej»

24-25.06.2015   Komisja Torowa IGKM, Warszawa 

ikona

W dniach 24-25 czerwca 2014 r. w Warszawie odbyło się posiedzenie Komisji Torowej IGKM, w którym uczestniczyło ponad 100 osób z 51 firm. Współorganizatorem i Gospodarzem obrad Komisji była Spółka Tramwaje Warszawskie Sp. z o.o. Posiedzenie odbyło się pod hasłem: "Jakość i innowacje w torowiskach tramwajowych"
W czasie obrad wygłoszono następujące referaty:

"Przepisy techniczno-budowlane w drogownictwie a kwestia torowisk tramwajowych" - Grzegorz Kuczaj, Departament Dróg i Autostrad, Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju

"Koncepcja wytycznych IGKM w dziedzinie wymagań technicznych dotyczących torowisk tramwajowych" - Wojciech Oleksiewicz, Tramwaje Warszawskie Sp. z o.o.,

"Diagnostyka torowisk tramwajowych na sieci Tramwajów Warszawskich Sp. z o.o." - Krzysztof Kozera, Tramwa...

Więcej»

18-19.06.2015   Komisja Zasobów Ludzkich i Szkoleń IGKM, Jelenia Góra 

W dniach 18-19 czerwca 2015 roku w Jeleniej Górze odbyło się spotkanie Komisji Zasobów Ludzkich i Szkoleń IGKM. Współorganizatorem spotkania był Miejski Zakład Komunikacji Sp. z o. o. w Jeleniej Górze.
Tematem przewodnim Komisji była problematyka postępowania wobec pracowników co do których zachodzi podejrzenie przyjmowania niedozwolonych środków zmieniających świadomość.
Wygłoszono następujące prezentacje:
Imienne bilety okresowe on-line w Jeleniej Górze - Miłosz Olejniczak, Infospread Sp. z o.o.
Procedury i działania profilaktyki narkotykowej MZA Warszawa - Stefan Szczypuła, MPK Kraków
Kierowcy a niedozwolone środki zmieniające świadomość - przedstawiciel KM Policji w Jeleniej Górze, Podinspektor Małgorzata Gorzelak
Polityka Państwa w zakresie zapobiegania problemom narkot...

Więcej»

28-29.05.2015   Komisja Taboru Autobusowego IGKM, Warszawa 

ikona

W dniach 28-29 maja 2015 roku Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej wspólnie z Miejskimi Zakładami Autobusowymi Sp. z o. o. zorganizowała spotkanie Komisji Taboru Autobusowego IGKM. W obradach wzięło udział ponad 170 uczestników z różnych części kraju. Spotkanie Komisji połączone było z obchodami jubileuszu 95 lat Stołecznych Autobusów.
Tematem wiodącym spotkania była problematyka niskoemisyjnego taboru autobusowego. W szczególności omawiano eksploatację autobusów elektrycznych, wspomniano również o pojazdach hybrydowych i gazowych. Przedstawiono następujące prezentacje:
Prezentacja Gospodarza Komisji (Jan Kuźmiński - MZA Warszawa)
Eksploatacja autobusów elektrycznych i hybrydowych w MZA Warszawa (Janusz Bosakirski - MZA Warszawa Sp. z o.o.)
Eksploatacja autobusów elektrycznych...

Więcej»

19-20.05.2015   Komisja Zarządów Transportu IGKM, Gdańsk 

W dniach 19 - 20 maja 2015 r. w Gdańsku pod hasłem przewodnim: "Integracja transportu publicznego w praktyce" odbyło się posiedzenie Komisji Zarządów Transportu IGKM. Współorganizatorem spotkania był Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku. W obradach udział wzięło 71 osób z 33 firm.

Spotkanie połączone było z obchodami jubileuszu 10 - lecia powstania Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku.

W trakcie obrad przedstawiono następujące prezentacje:
Blok I: Rozwój integracji systemu transportowego na przykładzie Metropolii Trójmiejskiej.
"10- lat Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku" - Jerzy Dobaczewski - Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku.
"Integracja transportu fundamentem rozwoju metropolii" - Michał Glaser - Biuro Zarządu Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego.
"Rozwój k...

Więcej»

14-15.05.2015   Komisja Zasilania IGKM, Serock/Warszawa 

W dniach 14-15 maja 2015 roku w Serocku/Warszawie odbyło się posiedzenie Komisji Zasilania IGKM, w którym uczestniczyło ponad 130 osób z 55 firm. Współorganizatorem Komisji była firma MEDCOM Sp. z o.o. Posiedzenie odbyło się pod hasłem: "Rekuperacja energii elektrycznej w miejskiej sieci trakcyjnej"
W czasie obrad wygłoszono następujące referaty:

"Systemy odbioru energii rekuperowanej na podstacjach trakcyjnych" - Grzegorz Grzegrzółka, Janusz Biliński MEDCOM Sp. z o.o.

"Zasobnik energii - nowe wyposażenie tramwajów" - Marcin Gąsiewski, Tramwaje Warszawskie Sp. z o.o.

"Energooszczędne urządzenia energoelektroniczne w pojazdach transportu miejskiego? - Janusz Biliński, MEDCOM Sp. z o.o.

...

Więcej»

5-6.05.2015   Komisja Ekonomiczna IGKM, Poznań 

ikona

W dniach 5 - 6 maja 2015 r. w Poznaniu odbyło się posiedzenie Komisji Ekonomicznej IGKM. Współorganizatorem spotkania było Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu Sp. z o.o. W posiedzeniu wzięło udział ok. 130 osób z 67 firm. Tematem wiodącym Komisji były "Programy Unijne dla projektów transportowych w nowej perspektywie finansowania na lata 2014-2020".

W trakcie posiedzenia wygłoszono następujące prezentacje:
1. Wytyczne dotyczące projektów w zakresie transportu zbiorowego w perspektywie finansowej 2014-2020 - dr Stefan Jarecki, Departament Systemów Wdrażania Programów Infrastrukturalnych, Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju.

2. Zagrożone przedsiębiorstwo w transporcie publicznym a pozyskiwanie funduszy unijnych - dr Joanna Fornalczyk, Comper Fornalczyk i Wspólnicy Sp....

Więcej»

27-28.04.2015   Konferencja "Inteligentny transport publiczny" 

W dniach 27-28 kwietnia Bank Światowy, Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej, Międzynarodowa Unia Transportu Publicznego (UITP) oraz Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju zorganizowały w Warszawie konferencję pod nazwą "Inteligentny transport publiczny. Zorientowane na klienta zarządzanie komunikacją miejską z wykorzystaniem nowych źródeł danych".
Celem konferencji było omówienie najnowszych trendów w zakresie wykorzystywania coraz szerszych zasobów dostępnych danych, w tym danych z inteligentnych systemów transportowych, do efektywnego kształtowania sieci transportowych. Dzięki współpracy z UITP zaproszeni goście reprezentowali wiodących organizatorów transportu z Wielkiej Brytanii, Norwegii, Szwecji i Holandii.

Na konferencji wygłoszono następujące prezentacje:
Inteligentny trans...

Więcej»

26-27.03.2015   Komisja Ruchu i Systemów Elektronicznych, Głogów 

ikona

W dniach 26-27 marca 2015 roku w Głogowie odbyło się kolejne posiedzenie Komisji Ruchu i Systemów Elektronicznych IGKM. Współorganizatorem spotkania był lokarny operator - Komunikacja Miejska Sp. z o.o. Spotkanie połączone było z obchodami 40-lecia komunikacji miejskiej w Głogowie oraz 20-lecia istnienia Spółki. W pierwszym dniu spotkania Komisji dokonano inauguracji nowej zajezdni autobusowej. Uroczystości objęte były patronatem Prezydenta Miasta Głogowa.
Wiodącym tematem pierwszego dnia obrad było zagadnienie bezpłatnej komunikacji miejskiej. W tej części wygłoszono następujące prezentacje:
Komunikacja miejska w Głogowie (Robert Grodecki - Komunikacja Miejska sp. z o.o.)
Bezpłatna komunikacja miejska - cele wprowadzenia i uwarunkowania funkcjonowania (Marcin Gromadzki - PTC, Krzys...

Więcej»

12-13.03.2015   Komisja Promocji Komunikacji Miejskiej, Czechowice-Dziedzice 

ikona

W dniach 12-13 marca 2015 r. w Czechowicach-Dziedzicach odbyło się posiedzenie Komisji Promocji Komunikacji Miejskiej IGKM, w którym uczestniczyło blisko 90 osób. Współorganizatorem spotkania było Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Czechowicach - Dziedzicach Sp. z o.o. Spotkanie połączone było z jubileuszem 35 lecia komunikacji miejskiej w tym mieście.
W trakcie Komisji zaprezentowano następujące prezentacje:
Promocja komunikacji miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach (Jan Matl - PKM Czechowice-Dziedzice sp. z o.o., Grzegorz Wąsik - Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach)
Kampania "Życzliwość w komunikacji miejskiej" (Teresa Kotwica - Tramwaje Warszawskie Sp. z o.o.)
"Wrocławska dwójka czyli stare jest modne" - budowanie wizerunku komunikacji miejskiej poprzez tradycję i to...

Więcej»

5-8.03.2015   XIV Mistrzostwa Polski w Halowej Piłce Nożnej o Puchar Prezesa IGKM, Kórnik 

ikona

XIV Mistrzostwa Polski w Halowej Piłce Nożnej o Puchar Prezesa Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej odbyły w dniach 05.03 - 07.03 br. w Kórniku.
Organizatorzy: Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej oraz Kórnickie Przedsiębiorstwo Autobusowe "KOMBUS" Sp. z o.o. gościli w tej edycji mistrzostw 12 drużyn z całej Polski.
Zwycięzcą XIV Mistrzostw Polski w Halowej Piłce Nożnej o Puchar Prezesa Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej po raz piąty w historii rozgrywek została drużyna MZK Konin. W finale drużyna z Konina, pokonała drużynę MPK Poznań 5:1. (5:1.) Wcześniej w meczu o 3 miejsce drużyna MPK - Lublin Sp. z o.o. pokonała zespół MPK Kraków 3:0. (3:0.)
Poniżej przedstawiamy końcową klasyfikację turnieju rozegranego w Kórniku.

|| Miejsce || Drużyna || || I || MZK Konin || || II ||

Więcej»

4-5.12.2014   Komisja Ekonomiczna IGKM, Warszawa 

ikona

W dniu 4 grudnia 2014 roku w Warszawie odbyło się drugie w tym roku posiedzenie Komisji Ekonomicznej IGKM, w którym uczestniczyło ponad 70 osób z 44 firm.

W czasie całego spotkania wygłoszono następujące referaty:
1. Współpraca z Brokerem - pułapki i korzyści na przykładzie MPK Sp. z o.o. we Wrocławiu - Michał Mazur, Kierownik Działu Ubezpieczeń MPK Sp. z o.o. we Wrocławiu.
2. Analiza ryzyk podstawą audytu ubezpieczeniowego. Strategia ubezpieczeniowa - Dariusz Prusak, Dyrektor Energo Inwest Broker S.A.
3. Optymalizacja kosztów poprzez dobór odpowiednich parametrów ubezpieczenia dla małych i średnich spółek komunikacyjnych - Józef Karpiński, Maciej Kowalczyk - Nord Partner Sp. z o.o.
4. Szkodowość - dokumentowanie zdarzeń drogowych skuteczną obroną przed nieuzasadnionymi roszczeni...

Więcej»

6-7.11.2014   Komisja Zasilania IGKM, Poznań  

ikona

W dniach 06-07 listopada 2014 r. w Poznaniu odbyło się posiedzenie Komisji Zasilania IGKM, w którym uczestniczyło ponad 130 osób z 55 firm. Współorganizatorem obrad Komisji było Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu Sp. z o.o. Posiedzenie odbyło się pod hasłem: "Nowoczesne rozwiązania w trakcji tramwajowej w zakresie elektroenergetyki trakcyjnej"


W pierwszym dniu obrad wygłoszono następujące referaty:

Nowoczesny system zarządzania pracą zajezdni - Piotr Picyk, PSI Polska Sp. z o.o.

Zasilanie dwustronne w trakcji tramwajowej - prof. Adam Szeląg, Politechnika Warszawska

...

Więcej»

22-23.10.2014   Komisja Torowa IGKM, Częstochowa 

ikona

W dniach 22-23 października 2014 r. w Częstochowie odbyło się posiedzenie Komisji Torowej IGKM, w którym uczestniczyło ponad 90 osób z 44 firm. Współorganizatorem obrad Komisji było Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Częstochowie Sp. z o.o. Posiedzenie odbyło się pod hasłem: "Skutki użytkowania nowych typów tramwajów dla torowisk i otoczenia"


W czasie obrad wygłoszono następujące referaty:

Rozwój komunikacji miejskiej w Częstochowie - Historia tramwajów i plany rozwoju - Tomasz Haładyj, Gazeta Wyborcza, Częstochowski Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej

Prefabrykowane płyty żelbetowe do torowisk tramwajowych - Cezary Lipko, TINES S.A.

...

Więcej»

7.10.2014   Konferencja Techniczna IGKM - UITP, Kielce 

1

W przeciągu ostatniego ćwierćwiecza kraje Europy Wschodniej i Centralnej przeszły długą drogę przemian. Gruntownej zmianie uległa również komunikacja miejska. Obecnie jednym z najważniejszych atrybutów jej działalności jest wysoka jakość świadczonych usług przewozowych i ciągłe wzbogacanie oferty w walce o pasażera z konkurencją ze strony transportu indywidualnego.
Jednym z elementów wzbogacania oferty przewozowej jest wykorzystywanie nowoczesnych technologii informatycznych. Mogą one być bezpośrednio skierowane do pasażera (systemy informacji pasażerskiej), lub pośrednio (zwiększenie prędkości komunikacyjnej za sprawą nowych systemów zapewniających priorytety dla komunikacji zbiorowej). W ten sposób można pozyskać nowych, zadowolonych ...

Więcej»

4-5.09.2014   Komisja Ruchu i Systemów Elektronicznych IGKM, Łomża 

ikona

Kolejne posiedzenie Komisji Autobusowej IGKM, odbyło się w dniach 4-5 września 2014 roku w Łomży. Współorganizatorem spotkania było Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji ZB w Łomży. Spotkanie Komisji połączone było z obchodami 45-lecia istnienia komunikacji miejskiej w Łomży.

Tematem przewodnim spotkania Komisji były zagadnienia bezpieczeństwa, a w szczególności problematyka monitoringu wizyjnego w transporcie publicznym. Podczas obrad wygłoszono następujące wystąpienia:

45 lat komunikacji miejskiej w Łomży - Janusz Nowakowski, MPK Łomża
Założenia ustawy o monitoringu wewnętrznym - Krzysztof Sidorczuk, MZA Warszawa
Monitoring wizyjny w krakowskiej komunikacji miejskiej - Adrian Obuchowicz, MPK Kraków
Monitoring wizyjny w autobusach KPK - Leszek Maj, KPK Białystok
M...

Więcej»

4-5.09.2014   Komisja Zarządów IGKM, Poznań 

Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej wspólnie z Zarządem Transportu Miejskiego zorganizowała w dniach 4-5 września 2014 r. w Poznaniu posiedzenie Komisji Zarządów IGKM, w którym udział wzięło ok. 60 osób.
Tematem przewodnim spotkania były metody oddziaływania organizatorów na jakość pracy kierowców i kontrolerów biletów. Podczas obrad wygłoszono następujące wystąpienia:

Rozwój komunikacji miejskiej w Poznaniu / Bogusław Bajoński - Dyrektor ZTM w Poznaniu
Uwarunkowania oddziaływania organizatorów na jakość pracy kierowców i kontrolerów biletów / dr Hubert Kołodziejski -Przewodniczący Komisji Zarządów IGKM
Problematyka oddziaływania na jakość pracy kierowców i spełniania wymagań dotyczących tej jakości stawianych przez organizatora z punktu widzenia przewoźnika / Jan Kuźmińsk...

Więcej»

4-5.09.2014   I Ogólnopolski Konkurs Motorniczych o Nagrodę Prezesa Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej, Wrocław 

W dniach 04-05 września 2014 r. we Wrocławiu odbyła się pierwsza edycja Ogólnopolskiego Konkursu Motorniczych o Nagrodę Prezesa Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej. Organizatorami Konkursu była Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Sp. z o.o. we Wrocławiu - Gospodarz Konkursu.

Po dwóch dniach rywalizacji, w której uczestniczyło 29 zawodników reprezentujących 9 przedsiębiorstw komunikacji tramwajowej w Polsce tytuł "Najlepszego Motorniczego" zdobył Artur Kopeć - Motorniczy z Miejskiego Przedsiębiorstwo Komunikacyjnego Sp. z o.o. we Wrocławiu.

Poniżej prezentujemy wyniki końcowe Konkursu:
1 miejsce - Najlepszy Motorniczy (Puchar Prezesa IGKM oraz Nagroda w wysokości 5000,00 zł ufundowana przez firmę PESA S.A.
Artur KOPEĆ - MP...

Więcej»

26-27.06.2014   Komisja Ekonomiczna IGKM, Radom 

ikona

W dniach 26-27 czerwca 2014 r. w Radomiu odbyło się posiedzenie Komisji Ekonomicznej IGKM, w którym uczestniczyło ponad 110 osób z 63 firm. Współorganizatorem spotkania było Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Radomiu Sp. z o.o..

W pierwszym dniu w czasie obrad wygłoszono następujące referaty:

Prezentacja MPK Radom - O firmie: historia, działania, inwestycje - Krzysztof Kowal, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Radomiu Sp. z o.o.
Przetarg czy rekompensata? Skuteczna motywacja do optymalizacji kosztów - Regulacje a praktyka. Czy rachunek rekompensaty jest dobrym narzędziem kontroli kosztów operatora? - Justyna Wdowiak, Biuro Nadzoru Właścicielskiego w Radomiu
Kierunki rozwoju a plany transportowe i plany mobilności. Czy stać miasto na komunikację miejską o wysokim s...

Więcej»

11-12.06.2014   Komisja Promocji Komunikacji Miejskiej IGKM, Zielona Góra 

ikona

W dniach 11-11 czerwca 2014 r. w Zielonej Górze odbyło się posiedzenie Komisji Promocji Komunikacji Miejskiej IGKM, w którym uczestniczyło blisko 100 osób. Współorganizatorem spotkania był Miejski Zakładu Komunikacji Zielonej Górze obchodzący jubileusz 60-lecia.
W pierwszym dniu obrad następujące referaty:
Promocja Zielonogórskiej Karty Miejskiej (Małgorzata Jelińska, Anna Chaberska - MZK Zielona Góra)
Promocja komunikacji miejskiej w Łomży (Janusz Nowakowski - MPK Łomża)
Promocja biletów w Jeleniej Górze (Jerzy Wrona - MZK Jelenia Góra)
Wyniki badań preferencji i zachowań komunikacyjnych mieszkańców Zielonej Góry i okolic (Marcin Gromadzki - PTC)
Badania opinii w zarządzaniu doświadczeniem Klienta (Andrzej Gołoś - ARC Rynek i Opinie)
Promocja systemów zarządzania system...

Więcej»

5-6.06.2014   Komisja Taboru Autobusowego IGKM, Lublin 

ikona

W dniach 5-6 czerwca 2014 roku odbyło się w Lublinie kolejne posiedzenie Komisji Autobusowej. Współorganizatorem spotkania było Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne - Lublin Sp. z o.o. Spotkanie Komisji połączone będzie z obchodami 85-lecia istnienia komunikacji miejskiej w Lublinie.
Tematem przewodnim Komisji był temat "Elektromobilność w autobusowej komunikacji miejskiej". Wygłoszono następujące wystąpienia:

85 lat komunikacji miejskiej w Lublinie - Tomasz Fulara (MPK Lublin)
Przegląd stosowanych technologii w autobusach elektrycznych (Michał Sierszyński)
Autobusy elektryczne w Wiedniu (Peter Wiesinger, Wiener Linien)
Autobusy elektryczne w Krakowie (Tomasz Moździerz, MPK Kraków)
Koncepcja autobusu elektrycznego w Zielonej Górze (Robert Karwacki, MZK Zielona Góra)
*...

Więcej»

26-27.05.2014   Komisja Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, Poznań 

ikona

W dniach 26-27 maja 2014 r. w Poznaniu odbyło się kolejne, jubileuszowe posiedzenie Komisji BHP IGKM. Współorganizatorem spotkania było Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu Sp. z o.o.
Zasadniczym elementem spotkania było zwiedzanie nowowybudowanej zajezdni tramwajowej Franowo ze szczególnym uwzględnieniem rozwiązań związanych z czynnym i biernym bezpieczeństwem pracowników.
W trakcie spotkania poruszano następujące zagadnienia:
Ubiory służbowe.
Zabezpieczenia przeciwporażeniowe w zajezdni.
System szkoleń z zakresu bhp.
Problemy bezpieczeństwa pracy i ochrony przeciwpożarowej w tunelu tramwajowym.
Propozycje zmian w rozporządzeniu w sprawie bhp w komunikacji miejskiej.
Internetowa platforma wymiany doświadczeń.
...

Więcej»

20-21.05.2014   XXXV Krajowy Zjazd Komunikacji Miejskiej, Grudziądz 

zdjecie

W dniach 20-21 maja 2014 roku w Grudziądzu odbył się kolejny XXXV Krajowy Zjazd Komunikacji Miejskiej - najważniejsze wydarzenie organizowane co dwa lata przez Izbę Gospodarczą Komunikacji Miejskiej. Zjazd odbywał się pod hasłem"Transport miejski w nowej perspektywie finansowej UE w latach 2014-2020 - oczekiwania, potrzeby i możliwości" i miał na celu podjęcie próby oceny ukierunkowanego działania Państwa na rzecz zrównoważonego rozwoju miast i ich obszarów funkcjonowania - jakim jest również sektor komunikacji miejskiej - oraz procesu planowania działań w ramach dostępnego finansowania z Unii Europejskiej na lata 2014-2020.

W Zjeździe udział wzięło ponad 260 delegatów z całej Polski a wydarzeniu honorowego patronatu udzielili Minister Infrastruktury i Rozwoju, Wojewoda Kujawsko-Pomors...

Więcej»

26-27.03.2014   Komisja Taboru Tramwajowego IGKM, Wrocław 

zdjecie

W dniach 26-27 marca 2014 r. we Wrocławiu odbyło się posiedzenie Komisji Taboru Tramwajowego IGKM, w którym uczestniczyło ponad 140 osób z 56 firm. Współorganizatorem spotkania było Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Sp. z o.o. we Wrocławiu.

W pierwszym dniu w czasie obrad wygłoszono następujące referaty:

Prezentacja Spółki MPK Wrocław - Władysław Smyk, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Sp. z o.o. we Wrocławiu

Wpływ eksploatacji tramwajów niskopodłogowych na stan techniczny torowiska - Piotr Szyszka, MPK Sp. z o.o. we Wrocławiu

Aktywność wibroakustyczna tramwaju - nowa miara oddziaływania tramwaju na środowisko silnie zurbanizowane - dr inż. Bartosz Czechyra, Zakład Pojazdów Szynowych, Politechnika Poznańska
...

Więcej»

20-21.03.2014   Komisja Zasobów Ludzkich i Szkolenia, Białystok 

zdjecie

W dniach 20-21 marca 2014 roku odbyło się spotkanie Komisji Zasobów Ludzkich i Szkolenia IGKM. Współorganizatorem spotkania było Komunalne Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Sp. z o. o. w Białymstoku.

W programie spotkania znalazły się następujące prezentacje:
Działania dot. zmian prawnych ws. badania trzeźwości
Procedury i działania profilaktyki alkoholowej w MPK Łódźi
Koncepcja grupy wsparcia profilaktyki alkoholowej TABOR w KPK Białystoki
Utrata uprawnień - i co dalej? i
Systemy premiowaniai
Zmiany do ustawy o kierujących pojazdami i
...

Więcej»

27.02-1.03.2014   XIII Mistrzostwa Polski w Halowej Piłce Nożnej o Puchar Prezesa IGKM, Płock 

ikona

XIII Mistrzostwa Polski w Halowej Piłce Nożnej o Puchar Prezesa Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej odbyły w dniach 27.02 - 01.03 br. w Płocku.
Organizatorzy: Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej oraz Komunikacja Miejska Płock Sp. z o.o. gościli w tej edycji mistrzostw 14 drużyn z całej Polski.

Zwycięzcą XIII Mistrzostw Polski w Halowej Piłce Nożnej o Puchar Prezesa Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej po raz pierwszy w historii rozgrywek została drużyna MPK Kraków. W finale drużyna z Krakowa, pokonała MZK Konin 4:1. (4:1.) Wcześniej w meczu o 3 miejsce drużyna MPK - Lublin Sp. z o.o. pokonała zespół MPK w Poznaniu Sp. z o.o. po serii rzutów karnych 5:4 (5:4) .

Poniżej przedstawiamy końcową klasyfikację turnieju rozegranego w Płocku.

|| Miejsce || Drużyna || || I || MPK Kraków S.A. ||

Więcej»

6-7.11.2013   Komisja Autobusowa, Łódź 

zdjecie

W dniach 6-7 listopada 2013 roku odbyło się w Łodzi kolejne posiedzenie Komisji Autobusowej. Współorganizatorem spotkania było Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne - Łódź Sp. z o.o. Spotkanie Komisji połączone będzie z obchodami 115-lecia istnienia komunikacji miejskiej w Łodzi.
Tematem przewodnim Komisji był temat "Silniki EURO 6 w autobusach miejskich". Wygłoszono następujące wystąpienia:

115 lat komunikacji miejskiej w Łodzi - Bartosz Stępień (MPK-Łódź)
Silniki EURO 6 w autobusach miejskich - prof. Zdzisław Chłopek (Politechnika Warszawska)
Silniki EURO 6 w autobusach miejskich - Laszlo Rakasz, Adam Kempiński (EvoBus Polska)
Silniki EURO 6 w autobusach miejskich - Michał Pikuła (Solaris Bus&Coach S.A.)
Silniki EURO 6 w autobusach miejskich - Krzysztof Gawroński (MA...

Więcej»

17-18.10.2013   V Ogólnopolski Konkurs Kierowców Komunikacji Miejskiej o Puchar Prezesa Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej, Gdańsk 

zdjecie

Piąta edycja konkursu organizowanego przez IGKM oraz Zakład Komunikacji Miejskiej w Gdańsku miała miejsce w dniach 17-18 października br. w Gdańsku. Przez dwa dni rywalizacji z grupy 63 zawodników reprezentujących operatorów komunikacji miejskiej z różnych części kraju wybierano "Najlepszego kierowcę w komunikacji miejskiej za rok 2013". W tym roku został nim Paweł Sztukiewicz - pracownik Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Poznaniu Sp. z o.o.

Konkurs - podobnie jak w poprzednich edycjach - przebiegał etapowo. Na początku uczestnicy konkursu wypełniali test znajomości przepisów składający się z 20 pytań. W tym zadaniu podstawowym kryterium oceny zawodnika była najmniejsza liczba popełnionych błędów, a dodatkowym - czas wykonania zadania. Otrzymane w ten sposób lokaty przelicza...

Więcej»

10-11.10.2013   Komisja Zarządów IGKM, Elbląg 

zdjecie

W dniach 10-11 października 2013 r. w Elblągu pod hasłem przewodnim: "Zalety i wady działania organizatora w różnych formach organizacyjno-prawnych" odbyło się spotkanie Komisji Zarządów IGKM zorganizowane wspólnie z Zarządem Komunikacji Miejskiej w Elblągu Sp. z o.o. przy współpracy Tramwajów Elbląskich Sp. z o.o. W obradach udział wzięło 50 osób z 22 firm.

Spotkanie w Elblągu zbiegło się z obchodami jubileuszu 20-lecia działalności zarówno organizatora - Zarządu Komunikacji Miejskiej jak również operatora - Tramwajów Elbląskich Sp. z o.o.

W trakcie spotkania przeprowadzono następujące referaty:
Rozwój komunikacji miejskiej w Elblągu - Bogdan Kaliński - Dyrektor Zarządu Tramwaje Elbląskie Sp. z o.o.
Zalety i wady działania organizatora w formie wydziału urzędu miasta /Bogus...

Więcej»

23.09.2013   Konferencja Techniczna IGKM, Gdańsk 

zdjecie

W dniu 23 września 2013 roku odbyła się w Gdańsku Konferencja Techniczna IGKM pt.: "Metody i systemy monitorowania stanu torowisk i pojazdów w ruchu". Konferencja IGKM zorganizowana została już po raz czwarty, a odbyła się w dniu poprzedzającym Jubileuszową X Edycję Międzynarodowych Targów Kolejowych TRAKO 2013 (24-27.09.2013 r.). W obradach udział wzięło ponad 130 osób z 59 firm, reprezentujących organizatorów i operatorów komunikacji miejskiej, instytucje naukowo-badawcze oraz przedstawicieli przedsiębiorstw związanych z przemysłem torowo-taborowym

Konferencja Techniczna IGKM poświęcona była zagadnieniom związanym z nowoczesnymi rozwiązaniami stosowanymi przy monitorowaniu torowisk tramwajowych i taboru tramwajowego w ruchu, systemami sterowania i napędów zwrotnic oraz aktualnymi zaga...

Więcej»

17-19.09.2013   Wystawa IGKM - AUTOBUSY ZABYTKOWE 

zdjecie

W dniach 17-19.09.2013 r. miała miejsce II WYSTAWA IGKM - AUTOBUSY ZABYTKOWE pod hasłem: "Promocja komunikacji miejskiej pojazdami zabytkowymi", zorganizowana w ramach XI edycji Międzynarodowych Targów Transportu Zbiorowego TRANSEXPO w Kielcach.
Na wystawie zaprezentowano sześć pojazdów:
Jelcz M11 - MPK Nowy Sącz Galicyjskie Stowarzyszenie Miłośników Komunikacji
DAF MB200 - MPK Poznań
Jelcz 021 - MPK Kraków
Jelcz 043 - KPK Białystok
Chausson AH48 - MZA Warszawa/ Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej
San H-01 - Autosan S.A.

...

Więcej»

16.09.2013   Konferencja Techniczna IGKM, Kielce 

zdjecie

W dniu 16 września 2013 roku odbyła się w Kielcach Konferencja IGKM pt.: "Transport miejski jako element Narodowego Programu Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej". Konferencja IGKM zorganizowana została się w dniu poprzedzającym XI edycję Międzynarodowych Targów Transportu Zbiorowego TRANSEXPO 2013 (17-19.09.2013 r.). W obradach udział wzięło ponad 170 osób z 103 firm, reprezentujących organizatorów i operatorów komunikacji miejskiej, instytucje naukowo-badawcze oraz przedstawicieli przedsiębiorstw związanych z przemysłem autobusowym.
Temat Konferencji nawiązywał do prowadzonych aktualnie w Ministerstwie Gospodarki prac nad Narodowym Programem Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej, w którym istotną część stanowi transport w miastach. Konferencja IGKM była poświęcona następującym zagadnieniom: po...

Więcej»

19-20.06.2013   Komisja Ekonomiczna, Kraków 

W dniach 19-20 czerwca 2013 r. w Krakowie odbyło się posiedzenie Komisji Ekonomicznej IGKM, w którym uczestniczyło ponad 160 osób z 88 firm. Współorganizatorem spotkania było Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne S.A. w Krakowie

W pierwszym dniu wygłoszono następujące referaty:
Finansowanie inwestycji w komunikacji miejskiej - źródła i struktury finansowania krótko- i długoterminowego - dr Rafał Świerczyński, MPK S.A. w Krakowie
Implementacja rozporządzenia (WE) 1370/2007 oraz podejście do kalkulacji rozsądnego zysku w Czechach - Jiří Doąlý, Dopravni podnik hlavniho mesta Prahy
Wpływ kontraktu przewozowego na finanse gminy - dr Lesław Fijał, Skarbnik Miasta Krakowa
Rozliczenie rekompensaty za usługę komunikacji zbiorowej a pomoc publiczna - Mariusz Szczubiał, Gmina Miasto ...

Więcej»

12-13.06.2013   Komisja Promocji Komunikacji Miejskiej, Grudziądz 

zdjecie

W dniach 12-13 czerwca 2013r. w Grudziądzu odbyło się posiedzenie Komisji Promocji Komunikacji Miejskiej IGKM, w którym uczestniczyło 86 osób z 41 firm. Współorganizatorem spotkania była Gmina - Miasto Grudziądz przy udziale Miejskiego Zakładu Komunikacji Sp. z o.o. w Grudziądzu.

W pierwszym dniu w czasie obrad w Grudziądzu wygłoszono następujące referaty:


"Kształtowanie wizerunku usług komunikacji miejskiej poprzez jakość w Grudziądzu" - Teresa Kleczewska, Urząd Miejski w Grudziądzu
"Badanie opinii pasażerów jako środek kształtowania jakości usług i relacji z pasażerami w MZK w Toruniu Sp. z o.o." - Małgorzata Wieczorek-Grabowska, Maciej Grabowski, Strefa Doradztwa M.M. Grabowscy S.C.
"Program lojalnościowy Bus-bonus" - Tomasz Fulara, MPK Lublin Sp. z o.o.
"Przykład sku...

Więcej»

6-7.06.2013   Komisja Torowa, Szczecin 

zdjecie

W dniach 06-07 czerwca 2013 r. w Szczecinie odbyło się posiedzenie Komisji Torowej IGKM, w którym uczestniczyło ponad 100 osób z 49 firm. Współorganizatorem spotkania były Tramwaje Szczecińskie Sp. z o.o. Spotkanie odbyło się pod hasłem: "Przebudowa i rozbudowa infrastruktury torowej w Szczecinie"


W pierwszym dniu obrad wygłoszono następujące referaty:


"Prezentacja firmy Tramwaje Szczecińskie" - Krystian Wawrzyniak, Tramwaje Szczecińskie Sp. z o.o.

"Rozbudowa torowiska wraz z siecią trakcyjną w węźle komunikacyjnym Brama Portowa i pętla Las Arkoński" - Krystyna Gawrońska, Tramwaje Szczecińskie Sp. z o.o.
...

Więcej»

6-7.06.2013   Komisja Autobusowa, Czechowice Dziedzice 

zdjecie

W dniach 6-7 czerwca 2013 roku odbyło się w Czechowicach-Dziedzicach kolejne posiedzenie Komisji Autobusowej. Współorganizatorem spotkania było Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej. W spotkaniu uczestniczyło 115 przedstawicieli firm z całej Polski.
Tematem przewodnim Komisji był temat "Badania SORT elementem obniżania kosztów paliwa w autobusach miejskich", w ramach którego wygłoszono następujące wystąpienia:

Geneza powstania metodologii SORT- Janusz Bosakirski (MZA Warszawa/UITP)
Badania zużycia paliwa w autobusach - Jacek Pielecha (Politechnika Poznańska))
Procedury badań SORT - Wojciech Adamski (Bosmal Sp. z o.o.))
Problematyka badań SORT z punktu widzenia operatora - Roman Gogacz (MZA Warszawa))
Monitoring parametrów pracy autobusu drogą do obniżenia kosztów eksploa...

Więcej»

14-15.05.2013   Komisja Zasilania, Kazimierz Dolny 

zdjecie

W dniach 14-15 maja 2013 r. w Kazimierzu Dolnym/Lublinie odbyło się posiedzenie Komisji Zasilania IGKM współorganizowane przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Lublinie Sp. z o.o., w którym uczestniczyło ponad 100 osób z 46 firm. Tematem przewodnim spotkania była: "Elektroenergetyka trakcyjna. Napowietrzna sieć trakcyjna, trolejbusowa i tramwajowa. Konstrukcje wsporcze. Stacje i układy zasilające"


W pierwszym dniu komisji zostały wygłoszone następujące referaty:


"60 lat komunikacji trolejbusowej w Lublinie - historia oraz perspektywy rozwoju" - Tomasz Fulara, MPK Lublin Sp. z o.o.
"Modelowanie efektywności ekonomicznej komunikacji trolejbusowej" - dr Michał Wolański, Szkoła Główna Handlowa
"Rodzaje, wymagania, budowa i kierunki rozwoju napowietrznej tramwajowe...

Więcej»

9-10.05.2013   Komisja Ruchu i Systemów Elektronicznych, Kalisz 

zdjecie

W dniach 9-10 maja 2013 roku odbyło się w Kaliszu kolejne posiedzenie Komisji Ruchu i Systemów Elektronicznych. Współorganizatorami spotkania były Kaliskie Linie Autobusowe Sp. z o. o. oraz Novamedia innovision sp. z o.o.
Spotkanie rozpoczęło się uroczystym otwarciem nowej fabryki Novamedia innovision sp. z o.o.
Tematem przewodnim Komisji były tematy "Na styku komunikacji miejskiej i podmiejskiej" oraz "Zwiększenie obszaru oddziaływania operatora miejskiego na funkcjonowanie społeczeństwa, poprzez ponadstandardowe wykorzystanie technologii informacyjnych".

W trakcie Komisji zaprezentowano następujące prezentacje:

Ponadstandardowe wykorzystanie technologii informacyjnych - Piotr Przesmycki, Krzysztof Owczarek (NOVAMEDIA innovision sp. z o.o.)
Integracja operatora miejskiego ...

Więcej»

15-16.04.2013   Komisja BHP, Kraków 

zdjecie

W dniach 15-16 kwietnia 2013 r. w Krakowie odbyło się posiedzenie Komisji BHP IGKM. Współorganizatorem spotkania było Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne S.A. w Krakowie. W trakcie spotkania poruszano następujące zagadnienia:
Zadania i programy profilaktyczne Państwowej Inspekcji Pracy.
Zasady współpracy MPK SA ze Strażą Miejską w Krakowie.
Nowe rozwiązania w systemie oświetlenia na terenie zajezdni.
Zasady prawidłowego użytkowania, badań okresowych i czasookresów ich wykonywania oraz kryteria wymiany elektroenergetycznego sprzętu BHP.
Obuwie robocze.
Tramwaj NGT8 - nowoczesne rozwiązania przyjazne pasażerom, obsłudze i środowisku.
Zabezpieczenia przeciwporażeniowe pracowników w zajezdni tramwajowej
Ocena ryzyka zawodowego na przestrzeni na przestrzeni 12 lat w ...

Więcej»

10-11.04.2013   Komisja Taboru Tramwajowego, Warszawa 

zdjecie

W dniach 10-11 kwietnia 2013r. w Warszawie odbyło się posiedzenie Komisji Taboru Tramwajowego IGKM, w którym uczestniczyło ponad 100 osób z 49 firm. Współorganizatorem spotkania były Tramwaje Warszawskie Sp. z o.o. Spotkanie odbyło się pod hasłem: "Nowoczesny tabor dwukierunkowy oraz jego stanowiska obsługowe"

W pierwszym dniu w czasie obrad w Warszawie wygłoszono następujące referaty:


"Prezentacja Spółki Tramwaje Warszawskie" - Danuta Zacharska, Tramwaje Warszawskie Sp. z o.o.
"Innowacyjne metody diagnostyczne kluczem do niezawodności pojazdów" - Marcin Pikul, PESA Bydgoszcz SA
"Stanowiska przeglądowe i obsługowe nowo budowanej zajezdni Franowo w Poznaniu" - Paweł Gajewski, MPK Poznań Sp. z o.o.
"Aktywna współpraca nad normami europejskimi "Urban Rail"- Marek Kubiak, U...

Więcej»

14-17.03.2013   XII Mistrzostwa Polski w Halowej Piłce Nożnej o Puchar Prezesa IGKM, Łódź 

ikona

XII Mistrzostwa Polski w Halowej Piłce Nożnej o Puchar Prezesa Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej odbyły w dniach 14 - 17 marca br. w Łodzi.
Organizatorzy: Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej, MPK - Łódź Sp. z o.o. oraz Ogólnopolski Związek Zawodowy Kierowców i Motorniczych Organizacja Międzyzakładowa w Łodzi gościli w tej edycji mistrzostw 12 drużyn z całej Polski.
W półfinale drużyna z Krakowa pokonała Lublin 2:0 (2:0) i weszła do finału. W drugim meczu półfinałowym drużyna z Łodzi zremisowała z Koninem 3:3 (3:3) i w rzutach karnych zawodnicy z Łodzi pokonali Konin 3:2 (3:2) i zagrali w finale o I miejsce z Krakowem.
Zwycięzcą XI Mistrzostw Polski w Halowej Piłce Nożnej o Puchar Prezesa Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej została ponownie drużyna MPK Łódź. W finale drużyna z Łodzi, pokonał...

Więcej»

28.02-1.03.2013   Komisja Zasobów Ludzkich i Szkolenia, Wrocław 

W dniach 28 lutego - 1 marca 2013 roku we Wrocławiu odbyło się spotkanie Komisji Zasobów Ludzkich i Szkolenia IGKM. Współorganizatorem posiedzenia było Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Sp. z o. o. we Wrocławiu. W spotkaniu uczestniczyło 58 osób.
W trakcie spotkania omawiane były trzy grupy tematyczne:
Systemy płacowe
Dialog społeczny
Wdrożenie tzw. pakietu szkoleniowego
Gościem specjalnym spotkania był Hans-Jürgen Credé, prezes przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej DVB z Drezna, który prezentował zasady dialogu społecznego w niemieckich przedsiębiorstwach komunikacyjnych.
W trakcie spotkania odbył się również warsztat „Zasady dialogu społecznego ze stroną społeczną” przeprowadzony przez certyfikowanego mediatora – Grzegorza Skrzypczaka.
Niestety w sp...

Więcej»

4-5.12.2012   Komisja Ekonomiczna, Poznań 

ikona

W dniach 4-5 grudnia 2012 r. w Poznaniu pod hasłem przewodnim:"Kalkulacja kosztu usług przewozowych w lokalnym transporcie publicznym w kontekście zawartych umów" odbyło się spotkania Komisji Ekonomicznej IGKM zorganizowane wspólnie z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym w Poznaniu Sp. z o.o. W obradach udział wzięło ponad 120 osób z 66 firm.
Podczas obrad kilku z czołowych operatorów komunikacji miejskiej w Polsce, posiadających bardzo ciekawe i sprawne rozwiązania odnośnie parametryzacji kosztów podzieliło się z uczestnikami swoimi doświadczeniami na temat podejścia do kwestii sposobów kalkulacji kosztów i przejścia na stawki usług przewozowych w związku ze świadczeniem usług publicznych w zakresie transportu zbiorowego. Punkt widzenia w tym zakresie przedstawili również przedstaw...

Więcej»

29-30.11.2012   Komisja Zasilania IGKM, Zawiercie/Częstochowa 

zdjecie

W dniach 29-30 listopada 2012 r. odbyło się posiedzenie Komisji Zasilania IGKM, w którym uczestniczyło 106 osób z 42 firm. Współorganizatorami spotkania byli: KROMISS-Bis Spółka z o.o. z Częstochowy oraz SESTO Spółka z o.o. z Łodzi, przy współpracy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Częstochowie Sp. z o.o. W pierwszym dniu uczestnicy posiedzenia obradowali w Zawierciu. Spotkanie odbyło się pod hasłem:"Energetyka trakcyjna w inwestycjach w komunikacji miejskiej".

W pierwszym dniu w czasie obrad w Zawierciu wygłoszono następujące referaty:


"Metody projektowania urządzeń elektroenergetyki trakcji miejskiej" - prof. Adam Szeląg, Politechnika Warszawska;
"Rynek europejski a odpowiedzialność wykonawcy"- Tomasz Wawrzyniak, Kromiss-Bis Sp. z o.o.;
"Techniczne rozwią...

Więcej»

22-23.11.2012   Komisja Ruchu i Systemów Elektronicznych, Białystok 

ikona

Pierwsze spotkanie komisji w nowej, rozszerzonej formule miało miejsce w Białymstoku w dniach 22-23 listopada 2012. Współorganizatorem było Komunalnej Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Sp. z o.o. z Białegostoku. Tematem wiodącym obrad była "optymalizacja realizacji zadań przewozowych".

Wygłoszono następujące prezentacje:
Optymalizacja zadań przewozowych w Białymstoku - Bogusław Prokop, Piotr Wysocki (UM Białystok),
Planowanie i strukturalizacja zadań przewozowych - Michał Mirosław (ZTM Warszawa),
Optymalizacja realizacji zadań przewozowych w systemie częstych zmian przypisania autobusu do linii - Marcin Gromadzki (PTC Reda),
Strategia obsługi zadań przewozowych zróżnicowanym taborem - Hubert Waguła (MPK Kraków),
Całodzienna obsługa zadań przewozowych taborem małej pojemnośc...

Więcej»

19-20.11.2012   Komisja BHP, Łódź 

W dniach 19-20 listopada 2012 r. w Łodzi odbyło się posiedzenie Komisji BHP IGKM. Współorganizatorem spotkania było Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne - Łódź Spółka z o.o. Spotkanie połączono z konferencją naukowo-szkoleniową pt. "Bezpieczeństwo pracy na stanowisku kierującego pojazdami komunikacji miejskiej" organizowaną przez Instytut Medycyny Pracy im. Prof. J. Nofera w Łodzi w ramach projektu "Zintegrowany system monitorowania stanu psychofizycznego kierujących pojazdami w celu minimalizacji zagrożeń w ruchu drogowym".

Wiodącym elementem konferencji była prezentacja pierwszego w Polsce symulatora jazdy autobusem połączona z prowadzeniem warsztatów praktycznych. Tej części konferencji towarzyszyły następujące wystąpienia:
Zastosowanie symulatorów w procesie szkolenia kierowcó...

Więcej»

8-9.11.2012   Komisja Autobusowa, Inowrocław 

zdjecie

W dniach 8-9 listopada 2012 r. w Inowrocławiu odbyło się posiedzenie Komisji Autobusowej IGKM. W posiedzeniu wzięło udział 120 osób z różnych regionów kraju. Przedmiotem obrad Komisji były "Alternatywne paliwa w autobusach miejskich". Spotkanie połączone było z uroczystymi obchodami 100-lecia komunikacji miejskiej w Inowrocławiu. Gośćmi specjalnymi uroczystości byli m.in. wicewojewoda i wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego. Informacje o przebiegu uroczystości rocznicowych prezentuje publikacja prasowa.

Spotkanie zasadniczo podzielone było na trzy bloki tematyczne. Pierwszy z nich dotyczył eksploatacji autobusów zasilanych gazem. W tej części wygłoszono następujące przezentacje:

Wyniki eksploatacji taboru napędzanego g...

Więcej»

9.10.2012   Konferencja IGKM, Kielce 

zdjecie

W dniu 9 października 2012 roku obyło się seminarium techniczne pt. "2025 - PT x 2 - strategia UITP dla komunikacji publicznej w polskich uwarunkowaniach". W seminarium uczestniczyło ponad 140 osób. Przedmiotem obrad było adoptowanie międzynarodowej strategii podwojenia udziału transportu publicznego w przewozach do roku 2015. Jak co roku to branżowe spotkanie połączone było z jubileuszową X edycją Targów Lokalnego Transportu Zbiorowego "TRANSEXPO 2012" (10-12.10.2012 r.).

W pierwszej części seminarium skupiono się na kwestiach ogólnych związanych z złożeniami projektu, wskaźnikach efektywności i ogólnym zarysowaniu tła zagadnienia. Na tę część złożyły się następujące prezentacje:
Założenia UITP w strategii PT x 2 - Bertram Ludwig, UITP,
Realizacja strategii UITP 2025 =PTx2 w...

Więcej»

11-12.09.2012   XXXIV Krajowy Zjazd Komunikacji Miejskiej, Kazimierz Dolny n/Wisłą 

zdjecie

W dniach 11 - 12 września w Kazimierzu Dolnym n/Wisłą odbył się XXXIV Krajowy Zjazd Komunikacji Miejskiej.

W trakcie Zjazdu przedstawiono następujące prezentacje:
"Polityka transportowa UE. Kierunki i tendencje" - Prof. UE dr hab. Robert Tomanek, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
Jakość świadczenia usług według Białej Księgi - prawa pasażerów - Brigitte Ollier, UITP
Praktyki regulowania i kontraktowania usług w zakresie transportu publicznego w Niemczech - Oliver Wolff, VDV
Doświadczenia w przygotowaniu projektów rozwojowych transportu publicznego pod kątem osiągania celów i zgodności z regułami Unii Europejskiej - sukcesy i kłopoty, Jan Friedberg, Niezależny Konsultant
Sposób określenia wysokości rozsądnego zysku w świetle nowych regulacji prawnych? - Artur Kawaler,...

Więcej»

31.05-1.06.2012   Komisja Promocji Komunikacji Miejskiej, Olsztyn/Stare Jabłonki 

zdjecie

W dniach 31 maja - 1 czerwca w Starych Jabłonkach odbyła się Komisja Promocji Komunikacji Miejskiej IGKM. Współorganizatorem spotkania było MPK Sp. z o.o. w Olsztynie.
Spotkanie zostało podzielone na pięć sesji tematycznych, z których każda miała swojego moderatora:
Sesja I - Badania marketingowe (moderator: Marcin Gromadzki, Public Transport Consulting)
Badania marketingowe dotyczące komunikacji miejskiej w Olsztynie - M. Latanowicz, MPK Olsztyn
Prowadzenie badań satysfakcji klienckiej w komunikacji miejskiej - K. Grzelec, ZKM w Gdyni
Sesja II - Rola środowiska fanów w promocji komunikacji miejskiej (moderator: Marek Garncarczyk, MPK SA Kraków)
Rola środowiska fanów w promowaniu komunikacji miejskiej w Poznaniu - I. Cieślik, MPK w Poznaniu Sp. z o.o.
Relacje ze środowiska...

Więcej»

28-29.05.2012   Komisja Zasobów Ludzkich i Szkolenia, Warszawa  

W dniach 28-29 maja br w Warszawie odbyło się pierwsze w nowej formule spotkanie rozszerzonej Komisji Zasobów Ludzkich i Szkolenia IGKM. W spotkaniu uczestniczyło 40 osób z 19 firm.

W trakcie obrad przedstawiono następujące prezentacje:
Szkolenie kierowców autobusów w świetle zapisów pakietu szkoleniowego (Elżbieta Kapałka - MZA Warszawa)
Szkolenie motorniczych tramwajów w świetle zapisów pakietu szkoleniowego (Dorota Minorczyk - TW Warszawa))
Szkolenie i egzaminowanie kandydatów na egzaminatorów (Stefan Szczypuła - MPK Kraków)
Nowe zasady na egzaminach państwowych (Tomasz Matuszewski - WORD Warszawa)
Szkolenie pracowników KPK - Akademia Startu (Leszek Maj - KPK Białystok)
Systemy Okresowej Oceny Pracowników (Lidia Zabłotna-Żukowska, Elżbieta Kunicka - TW Warszawa, Ani...

Więcej»

17-18.05.2012   Komisja Torowa, Bydgoszcz  

zdjecie

W dniach 17-18.05.br odbyło się w Bydgoszczy, zorganizowane wspólnie z Zarządem Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy oraz firmą Vossloh Cogifer Polska Sp. z o.o. kolejne posiedzenie Komisji Torowej IGKM, w którym uczestniczyło 107 osób z 50 firm.
Podczas spotkania, pod hasłem:"Nowoczesne rozwiązania w rozjazdach tramwajowych", wygłoszono następujące referaty i prezentacje:
ITS dla komunikacji miejskiej w Bydgoszczy - funkcjonalność i korzyści - Rafał Grzegorzewski, Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy
Nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne i materiałowe w rozjazdach tramwajowych produkcji grupy Vossloh Cogifer- Wojciech Wojtysiak, Vossloh Cogifer Polska Sp. z o.o.
Warunki stosowania krzyżownic głębokorowkowych w torach tramwajowych - Tadeusz Ś...

Więcej»

7-9.05.2012   Szczyt Lokalnego Transportu Szynowego UITP, Warszawa 

zdjecie

W dniach 7-9 maja 2012 r. Międzynarodowa Unia Transportu Publicznego (UITP) zorganizowała w Warszawie swój Pierwszy Międzynarodowy Szczyt Lokalnego Transportu Szynowego. Partnerem merytorycznym Szczytu była Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej. Patronat nad nim objęła Hanna Gronkiewicz-Waltz Prezydent m.st. Warszawy. Gospodarzami Szczytu były Tramwaje Warszawskie Sp. z o.o. i Metro Warszawskie Sp. z o.o.
Program merytoryczny Szczytu przygotowali głównie specjaliści z trzech komitetów działających w ramach UITP: Lekkiej Kolei (w tym tramwaj), Metra oraz Kolei Regionalnej i Podmiejskiej. Organizacja tak dużej imprezy wynikała z potrzeby dyskusji nad problemami dynamicznie rozwijającego się transportu szynowego, a także z potrzeby integracji i koordynacji wspólnych działań, takich m.in. j...

Więcej»

11-12.04.2012   Komisja Taboru Tramwajowego, Poznań 

zdjecie

W dniach 11 - 12 kwietnia 2012 odbyła się Komisja Taboru Tramwajowego.
Podczas spotkania wygłoszono następujące prezentacje:
SOLARIS Bus & Coach S.A. - Budowa tramwaju Tramino Poznań oraz jego dotychczsowa ekspoloatacja w MPK Poznań
SIEMENS Sp. z o.o. - Avenio - koncepcja pojazdu i jego oddziaływanie na infrastrukturę
PROTRAM Sp. z o.o. - prezentacja firmy ze szczególnym uwzględnieniem budowy tramwaju pięcioczłonowego
MPK Poznań Sp. z o.o. - Budowa nowej zajezdni tramwajowej w Poznaniu
DuPont Poland Sp. z o.o. - Nowoczesne technologie konstrukcji taboru tramwajowego - wybrane zagadnienia
NOVAMEDIA INNOVISION Sp.z o.o. - Zastosowanie produktów firmy w taborze tramwajowym...

Więcej»

22-23.03.2012   Komisja Autobusowa oraz Komisja Zarządów IGKM,Warszawa - Ożarów Maz. 

zdjecie

W dniach 22-23 marca w Ożarowie Mazowieckim pod Warszawą odbyło się posiedzenie połączonych komisji: Komisji Autobusowej IGKM oraz Komisji Zarządów IGKM. Przewodnim tematem spotkania było zagadnienie standardów wyposażenia autobusów komunikacji miejskiej w systemy elektroniczne. Uzupełniającym tematem dla Komisji Autobusowej były zagadnienia miejscowych napraw lakierniczych.

W spotkaniu wzięło udział 197 osób, co świadczy o ogromnym zainteresowaniu poruszaną tematyką.

W trakcie pierwszego dnia komisji przeprowadzono następujące prezentacje:

Standardy wyposażenia autobusów w zakresie urządzeń elektronicznych w Gdyni (Prof. Olgierd Wyszomirski - ZKM w Gdyni)
Standardy wyposażenia autobusów w zakresie urządzeń elektronicznych w Warszawie (Robert Sokołowski - ZTM w Warszawie)
...

Więcej»

23-26.02.2012   Rozgrywki XI Mistrzostw Polski w Halowej Piłce Nożnej o Puchar Prezesa IGKM 

zdjecie

XI Mistrzostwa Polski w Halowej Piłce Nożnej o Puchar Prezesa Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej odbyły w dniach 23 - 26 lutego br. w Chorzowie.

Organizatorzy: Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej, Tramwaje Śląskie S.A. w Chorzowie oraz Związek Zawodowy Komunikacji Miejskiej i Transportu wraz z Miejskim Ośrodkiem Rekreacji i Sportu w Chorzowie gościli w tej edycji mistrzostw 16 drużyn z całej Polski.
W pierwszej fazie drużyny zostały podzielone na cztery grupy, w których rywalizowały "każdy z każdym". Do kolejnej fazy przeszły po trzy najlepsze drużyny z każdej grupy, w której ponownie zostały podzielone na cztery grupy. Rywalizacja dalej toczyła się systemem "każdy z każdym". W fazie finałowej wyłoniono drużyny, które rywalizowały już o konkretne miejsca. W półfinałach zagrały...

Więcej»

17-18.11.2011   Komisja Promocji Komunikacji Miejskiej IGKM 

zdjecie

W dniach 17-18 listopada 2011 odbyło się inauguracyjne posiedzenie Komisji Promocji Komunikacji Miejskiej IGKM. W spotkaniu wzięło udział 80 osób z różnych części Polski. Poruszana problematyka dotyczyła zagadnień promocji przedsiębiorstw komunikacyjnych oraz samej komunikacji miejskiej ale również zagadnień związanych z jakością usług i badaniami marketingowymi.
Podczas spotkania wygłoszono następujące prezentacje:
Przekleństwa i szanse w medialnym świecie - badanie reputacji oraz rola dostępu do informacji - Sebastian Bykowski, Dyrektor Generalny, Wiceprezes Zarządu PRESS-SERVICE Monitoring Mediów Sp. z o.o.
wyzwania Komisji Promocji Komunikacji Miejskiej IGKM - Iwona Cieślik, MPK w Poznaniu Sp. z o.o.
Doświadczenia promocyjno-marketingowe i relacje z mediami Verband Verkehrsun...

Więcej»

10.10.2011   Seminarium Techniczne IGKM - Gdynia 

zdjecie

W dniu 9 października 2011 roku odbyło się seminarium techniczne IGKM pt.: "Krajowe i unijne przepisy, normy i wymagania dla nowoczesnej komunikacji tramwajowej". Seminarium zorganizowane zostało już po raz trzeci, a odbyło się w dniu poprzedzającym Międzynarodowe Targi Kolejowe TRAKO (10-14.10.2011 r.). W obradach seminarium udział wzięło ponad 160 osób z 59 firm, reprezentujących organizatorów i operatorów komunikacji miejskiej, instytucji naukowo-badawczych oraz przedstawiciele przedsiębiorstw związanych z przemysłem torowo-taborowym

Seminarium poświęcone było przepisom, normom i wymaganiom stawianym komunikacji tramwajowej. W związku z tym, iż od kilku lat na różnych spotkaniach branżowych zgłaszane były postulaty dotyczące konieczności pilnej i gruntownej aktualizacji uregulowań, p...

Więcej»

29-30.09.2011   IV Ogólnopolski Konkurs Kierowców Komunikacji Miejskiej o Puchar Prezesa Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej 

zdjecie

Kolejna edycja konkursu organizowanego przez IGKM oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne S.A. w Krakowie odbyła się w dniach 29-30 września br. w Krakowie. Po dwóch dniach rywalizacji wyłoniono"Najlepszego kierowcę w komunikacji miejskiej za rok 2011", którym został Piotr Szoda z Miejskiego Zakładu Komunikacji Sp. z o.o. w Wejherowie. W trakcie konkursu ocenie podlegała znajomość przepisów kodeksu drogowego, praktyczne umiejętności prowadzenia autobusu, właściwa obsługa pasażerów oraz udzielanie pierwszej pomocy.
W ćwierćfinale konkursu kierowcy rozwiązywali teoretyczny test wielokrotnego wyboru zawierający pytania z zakresu przepisów ruchu drogowego, pierwszej pomocy oraz tzw. pytania branżowe, które pochodziły z banku pytań egzaminacyjnych związanych z kwalifikacją wstępną i okre...

Więcej»

19.09.2011   Konferencja IGKM - Kielce 

Relacja z konferencji IGKM w Kielcach oraz IX Międzynarodowych Targów Lokalnego Transportu Zbiorowego "Transexpo 2011"

W dniu 19 września 2011 roku odbyła się konferencja IGKM pt. "Plany zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego - nowe zadanie dla samorządów i organizatorów komunikacji miejskiej". Jak co roku to branżowe spotkanie połączone było z Międzynarodowymi Targami Lokalnego Transportu Zbiorowego "Transexpo 2011" (20-22.09.2011 r.).

Na konferencji zaprezentowano następujące wystąpienia:
Uwarunkowania i kierunki planowania publicznego transportu zbiorowego - prof. Wojciech Suchorzewski, Politechnika Warszawska,
Plany transportowe dla regionu Górnej Łaby - Torsten Meerbach, Verkehrsverbund Oberelbe GmbH (VVO), Drezno,
Plan transportowy jako zadanie or...

Więcej»

12-13.09.2011   Komisja BHP - Zielona Góra 

zdjecie

Kolejne posiedzenie Komisji BHP IGKM odbyło się w dniach 11-13 września 2011 roku w Zielonej Górze. Współorganizatorem spotkania był Miejski Zakład Komunikacji w Zielonej Górze.
Tematem przewodnim spotkania stanowiły problemy związane z eksploatacja urządzeń klimatyzacyjnych w pojazdach komunikacji miejskiej. W programie znalazły się następujące wystąpienia:
Klimatyzacja i zagrożenia wynikające z jej użytkowania w autobusach. (Andrzej Bryłka ? MPK Wrocław)
Prawidłowy serwis i kontrola urządzeń klimatyzacyjnych w pojazdach. komunikacji miejskiej. (Piotr Grabny ? Drabpol)
Prezentacja wyników badań nacisków na pedały podczas prowadzenia autobusu. (Andrzej Bujnowski ? MZK Zielona Góra)
Innowacyjna odzież ochronna z włókna Nomex(R) oraz lekkie i trwałe kombinezony Tyvek(R) ...

Więcej»

1-2.09.2011   Komisja Ruchu IGKM - Mielec 

zdjecie

W dniach 1-2 września 2011 r. w Mielcu odbyło się posiedzenie Komisji Ruchu IGKM. W posiedzeniu wzięło udział 117 osób z różnych regionów kraju. Tematem wiodącym Komisji były "Systemy ITS w komunikacji miejskiej", a uzupełniającym "Piktogramy w komunikacji miejskiej"
W trakcie posiedzenia wygłoszono następujące prezentacje:
"50 lat komunikacji miejskiej w Mielcu" - Ewa Garncarz (MKS Mielec)
"System Zarządzania Ruchem w MKS" - Ryszard Rojowski (R&G Mielec)
"Zasady wdrażania projektów ITS w komunikacji miejskiej" - dr inż. Marek Bauer (Politechnika Krakowska)
"ITS w transporcie miejskim: informacja o podróży, bilety elektroniczne - ku interoperacyjności systemów" - Johan von Ieperen (UITP)
"System zarządzania ruchem w małej firmie przewozowej na przykładzie PKM Czechowi...

Więcej»

16-17.06.2011   Komisja Torowa IGKM - Katowice/Wisła 

zdjecie

W dniach 16 - 17 czerwca 2011 r. odbyło się kolejne posiedzenie Komisji Ekonomicznej IGKM. Współorganizatorami spotkania byłyTramwaje Śląskie S.A., Prefa Sp. z o.o. oraz Sika Poland Sp. z o.o..

Pierwszego dnia Komisji wygłoszono następujące prezentacje:
Prezentacja Śląskiej Karty Usług Publicznych, KZK GOP
Projekt unijny - JRP, Tramwaje Śląskie
Doświadczenia i wnioski z wdrożenia nowych konstrukcji torowisk tramwajowych w Polsce, dr Wojciech Oleksiewicz, Tramwaje Warszawskie Sp. z o.o.
Nowoczesne konstrukcje torowisk tramwajowych, Rafał Sąciński
Niekonwencjonalne nawierzchnie tramwajowe, prof. Kazimierz Kłosek, Politechnika Śląska
Naprawa torowisk złączem podatnym, dr Arkadiusz Kwiecień, Politechnika Kraków
...

Więcej»

2-3.06.2011   Komisja Ekonomiczna IGKM - Toruń 

ikona

W dniach 02-03 czerwca 2011 r. w Toruniu odbyło się kolejne posiedzenie Komisji Ekonomicznej IGKM. Współorganizatorem spotkania był Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu.

W trakcie posiedzenia wygłoszono następujące prezentacje:

Blok I: Rekompensata
Ogólne zasady liczenia rekompensaty - Joanna Baczewska, Tramwaje Warszawskie Sp. z o.o.
Metodologia liczenia rekompensaty na podstawie Tramwajów Warszawskich Sp. z o.o. - Joanna Baczewska
Metodologia liczenia rekompensaty na podstawie MPK w Poznaniu Sp. z o.o. - Elżbieta Schulz
Kalkulacja rekompensaty - wybrane aspekty praktyczne - Wiesław Ciszak, Marcin Maciocha Refunda Sp. z o.o.
...

Więcej»

26-27.05.2011   Komisja Autobusowa IGKM - Starachowice 

ikona

W dniach 26-27 maja 2011 r. w Starachowicach odbyło się kolejne posiedzenie Komisji Autobusowej IGKM. W posiedzeniu wzięło udział ponad 110 osób z różnych regionów kraju. Tematem wiodącym było "Usuwanie awarii taboru autobusowego". Spotkanie połączone było z uroczystymi obchodami 55-lecia komunikacji miejskiej w Starachowicach.

W trakcie posiedzenia wygłoszono następujące prezentacje:

Możliwości dofinansowania dla operatora odnowy taboru ze środków unijnych na przykładzie MZK Starachowice - Jarosław Kateusz (MZK Starachowice)
Strategia usuwania awarii taborowych z dywersyfikacją stosowanych metod na podstawie analizy jakościowej zdarzeń na przykładzie MZA Warszawa - (MZA Warszawa)
Strategia usuwania awarii taborowych z analizą jakościową na przykładzie małego miasta - ...

Więcej»

25-26.05.2011   Komisja Tramwajowa IGKM - Szczecin 

ikona

W dniach 25 - 26 maja 2011 roku odbyło się spotkanie Komisji Taboru Tramwajowego. Współorganizatorami spotkania byłyTramwaje Szczecińskie oraz firma Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz.

W trakcie spotkania przeprowadzono następujące prezentacje:

Prezentacja firmy - Tramwaje Szczecińskie Sp. z o.o.
Ulepszanie wdrożenia do eksploatacji pojazdów tramwajowych - co należy czynić a czego unikać w realizacji projektów tramwajowych
Tramwaj 120 NaS Swing firmy Pesa
Nowoczesne rozwiązania energoelektroniczne MEDCOM w tramwaju 120Na
Zintegrowana, wielofunkcyjna informacja pasażerska
...

Więcej»

19-20.05.2011   Komisja Zasilania IGKM - Warszawa 

ikona

W dniach 19 - 20 maja 2011 roku odbyło się spotkanie Komisji Zasilania. Współorganizatorem spotkania była firma JM-TRONIC Sp. z o.o.

W trakcie spotkania przeprowadzono następujące prezentacje:

Innowacyjne rozwiązania rozdzielnic RPS i RSN dla trakcji miejskiej. Przegląd stosowanej aparatury sterowniczej i pierwotnej w układach RPS na przykładzie rozdzielnic produkowanych przez spółkę JM Tronik - Grzegorz Grzegrzółka, JM-TRONIK Sp. z o.o.
Podstacje trakcyjne komunikacji miejskiej w Polsce - Bogdan Płeska
Studium układu zasilania na podstawie prac wykonanych na zlecenie TW Sp. z o.o. - Prof. Adam Szeląg, Politechnika Warszawska
Systemy sterowania - od pojedynczego rozjazdu do dużej zajezdni - Wojciech Ulatowski, TENS Sp. z o.o.
Kontroler sterowania zwrotnic HNP f...

Więcej»

12-13.05.2011   Komisja Zarządów IGKM - Gdańsk/Sopot 

W dniach 12-13 maja 2011 roku odbyło się spotkanie Komisji Zarządów IGKM. Współorganizatorem spotkania był Metropolitalny Związek Komunikacji Zatoki Gdańskiej.

W trakcie spotkania przeprowadzono następujące prezentacje:

Doświadczenia 20 lat funkcjonowania zarządów transportu miejskiego w Polsce
Uwarunkowania funkcjonowania zarządów transportu miejskiego w Polsce
Perspektywy integracji transportu publicznego w Polsce
Rola, zadania i funkcjonowanie zarządów transportu miejskiego w świetle Ustawy o publicznym transporcie zbiorowym
Doświadczenia ZTM w Warszawie w zakresie wykorzystania nowoczesnych kanałów dystrybucji biletów
...

Więcej»

9-10.05.2011   Komisja Szkolenia Zawodowego - Częstochowa 

ikona

W dniach 9-10 maja 2011 roku odbyło się spotkanie Komisji Szkolenia. Współorganizatorem spotkania było Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Sp. z o.o. w Częstochowie.

W trakcie spotkania przeprowadzono następujące prezentacje:

Omówienie konsekwencji uchwalenia ustawy o kierujących pojazdami.
Zmiany w kodeksie pracy - konsekwencje w finansowaniu szkoleń.
Symulator autobusu przegubowego.
System motywacji kierowców na liniach podmiejskich.
Kontrolerzy biletów z urzędu pracy.
...

Więcej»

14.04.2011   Uroczysta kolacja z okazji Jubileuszu 20-lecia IGKM - Warszawa-Miedzeszyn 

zdjecie

Z okazji minionej w dniu 5 marca 2011r, 20-tej rocznicy istnienia Izby, zorganizowana została w dniu poprzedzającym Walne Zgromadzenie Członków uroczysta kolacja, z udziałem ponad 170 osób - Członków Izby, zaproszonych gości, byłych i obecnych współpracowników. Uroczystość miała miejsce w dniu 14 kwietnia br. w restauracji "Stary Młyn" w Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym "BOSS" w Miedzeszynie.

Podczas Kolacji miały miejsce okolicznościowe wystąpienia: Prezesa Izby Adama Karolaka, który mówił o historii Izby i Ludziach z nią związanych, a także Przewodniczącego Rady Nadzorczej - Wojciecha Tulibackiego, który w swym wystąpieniu nawiązał do problemów i wyzwań oczekujących Izbę w najbliższym czasie.

W trakcie uroczystości wręczono odznakę Izby \"Zasłużony dla Komunikacji Miejskiej\", ...

Więcej»

10-13.03.2011   Jubileuszowe X Mistrzostwa Polski w Halowej Piłce Nożnej o Puchar Prezesa IGKM - Konin 

ikona

W dniach 10-13 marca 2011 roku w halach widowiskowo-sportowych w Koninie odbyły się jubileuszowe X Mistrzostwa Polski w Halowej piłce nożnej o Puchar Prezesa Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej. W turnieju udział wzięły reprezentacje przedsiębiorstw komunikacji miejskiej zrzeszonych w IGKM.
W tym roku, z okazji jubileuszu, zaproszono również reprezentację piłkarską firmy komunikacyjnej Bogestra Bochum z Niemiec.
13 drużyn walczyło o pierwsze miejsce w halowej piłce nożnej i nagrodę główną - Puchar Prezesa Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej 2011 roku.
Po rozegraniu wszystkich spotkań najlepszym zespołem jubileuszowych rozgrywek została drużyna MZK KONIN - gospodarz turnieju i zeszłoroczny zdobywca Pucharu.
Serdecznie gratulujemy zwycięstwa.
Drugie miejsce zajęła repreze...

Więcej»

2-3.12.2010   Komisja Ekonomiczna, Częstochowa 

zdjecie

W dniach 2-3 grudnia 2010 r. w Częstochowie odbyło się posiedzenie Komisji Ekonomicznej IGKM. Do udziału w posiedzeniu zgłoszono 117 osób z różnych regionów kraju. Tematem wiodącym Komisji były "Praktyczne aspekty wdrażania rozporządzenia 1370/2007 - spojrzenie ekonomiczno - zarządcze".

W trakcie posiedzenia przedstawiono następujące prezentacje:

Ustawa o publicznym transporcie drogowym, aktualny stan legislacji - Cecylia Radziewicz, IGKM
Rola Jednostek Samorządu Terytorialnego w kreowaniu rynku usług komunalnych na przykładzie publicznego transportu pasażerskiego - Maciej Fornalczyk, Comper Fornalczyk i Wspólnicy s.j.
Zakres powierzenia, uzasadnienie - Joanna Baczewska, Tramwaje Warszawskie Sp. z o.o.
Działalność podstawowa i dodatkowa a zasady obliczania rekompensaty ...

Więcej»

4-5.11.2010   Komisja Zasilania, Licheń Stary 

zdjecie

W dniach 4-5 listopada 2010 r. odbyło się w Licheniu kolejne posiedzenie Komisji Zasilania IGKM, którego współorganizatorem i gospodarzem była firma Elektrobudowa SA z Konina.

W spotkaniu wzięło udział 106 osób z 46 firm.
Posiedzenie komisji rozpoczęto wprowadzającym referatem na temat rekuperacji energii. Pierwsza część posiedzenia była poświecona w dużej mierze zagadnieniu rozdzielnic. W drugiej części zawarto wystąpienia prezentujące nowoczesny osprzęt. Interesujące propozycje przedstawili goście z Czech.
W pierwszym dniu obrad przedstawiono następujące prezentacje:
Rekuperacja w trakcji tramwajowej - zalety i wady - Józef Dąbrowski, Instytut Elektrotechniki.
Doświadczenie w realizacji stacji prostownikowych dla tramwajów, trolejbusów i metra - Adam Gawłowski, Elektrobudowa ...

Więcej»

21-22.10.2010   Komisja Ruchu, Lublin 

zdjecie

W dniach 21-22 października 2010 r. w Kazimierzu Dolnym odbyło się posiedzenie Komisji Ruchu IGKM. W posiedzeniu wzięło udział 115 osób z różnych regionów kraju. Tematem wiodącym Komisji były "Przystanki komunikacji miejskiej".
W trakcie posiedzenia wygłoszono następujące prezentacje:
"Prezentacja MPK Lublin" - Czesław Rydecki (MPK Lublin)
"Definicje i uwarunkowania prawne, pojęcie standardów z ustawy o transporcie publicznym" - Mariusz Józefowicz (ZKM Gdynia)
"Zasady projektowania przystanków w układach drogowych" - dr inż. Marek Bauer (Politechnika Krakowska)
"Przystanki w Dusseldorfie - planowanie, budowa, eksploatacja i utrzymanie" - dr inż. Werner Lippert (Rail&Bus Consultants GmbH, Düsseldorf)
"Zastosowania fotolaseru w komunikacji miejskiej" - Piotr Białobrzyc...

Więcej»

5.10.2010   Seminarium techniczne IGKM "Autobus przyszłości", Kielce 

zdjecie

W dniu 5 października 2010 roku obyło się seminarium techniczne pt. "Autobus przyszłości". W seminarium uczestniczyło ponad 240 osób. Prelegenci podzielili się swoimi wizjami kierunków w jakich podążą przyszłe konstrukcje. Jak co roku to branżowe spotkanie połączone było z VIII edycją Targów Lokalnego Transportu Zbiorowego "TRANSEXPO 2010" (6-8.10.2010 r.).

Seminarium podzielone było na dwa bloki tematyczne. Pierwszy z nich miał charakter ogólny i grupował zagadnienia prawne, techniczne i środowiskowe:
Projekty badawcze Komisji Europejskiej, Patrycja Kulesza, Komisja Europejska, Dyrekcja Generalna ds. badań naukowych w transporcie,
Koncepcja oraz rozwój nowej generacji systemów autobusu miejskiego, Umberto Guida, Dyrektor Projektu "Europejski System Autobusowy Przyszłości"...

Więcej»

22-24.09.2010   Komisja BHP, Warszawa 

zdjecie

W dniach 22-24 września 2010 roku odbyło się spotkanie Komisji BHP w Warszawie/Ryni. Współorganizatorem spotkania były Miejskie Zakłady Autobusowe w Warszawie Sp. z o.o.

Uczestnicy spotkania obejrzeli prezentację odzieży dla kierowców i motorniczych z kolekcji firmy TELIMENA.

Przedmiotem obrad były:
symulator jazdy autobusem w procesie szkolenia i oceny medycznej warunków pracy kierowców,
zespół bezdechu sennego,
prezentacja obuwia roboczego PPO Strzelce Opolskie,
omówienie kwestii przygotowania i wyprodukowania filmu edukacyjnego w zakresie profilaktyki ppoż. i procedur gaszenia pożarów w pojazdach komunikacyjnych.
...

Więcej»

2-3.09.2010   Komisja Autobusowa, Zamość 

zdjecie

W dniach 2-3 września 2010 r. w Zamościu odbyło się posiedzenie Komisji Autobusowej IGKM. W posiedzeniu wzięło udział ponad 130 osób z różnych regionów kraju. Tematem wiodącym było "Wyposażenie techniczne do obsługi i napraw pojazdów komunikacji miejskiej". Spotkanie połączone było z uroczystymi obchodami 50-lecia komunikacji miejskiej w Zamościu. Gośćmi specjalnymi uroczystości byli m.in. Wojewoda Lubelski - Genowefa Tokarska oraz Prezydent Miasta Zamościa - Marcin Zamoyski.

W trakcie posiedzenia wygłoszono następujące prezentacje:

Organizacja zaplecza technicznego na przykładzie MPK Poznań - Krzysztof Książyk, Dariusz Musielski (MPK Poznań),
Nowoczesna diagnostyka autobusów na przykładzie MZA Warszawa - Janusz Bosakirski (MZA Warszawa),
Ocena stanu technicznego siln...

Więcej»

24-25.06.2010   Komisja Zasilania, Poznań 

zdjecie

W dniach 24-25 czerwca 2010r. odbyło się w Poznaniu, kolejne posiedzenie Komisji Zasilania IGKM, którego współorganizatorem i gospodarzem było Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu Sp. z o.o.
W spotkaniu wzięło udział 118 osób z 48 firm, w tym 15 przedsiębiorstw komunikacyjnych oraz zarządów posiadających infrastrukturę sieciową oraz 33 firmy reprezentujące producentów urządzeń i osprzętu oraz usługodawców w zakresie zasilania w komunikacji tramwajowej.
Spotkanie rozpoczęło się uroczystym koncertem chóru męskiego "Orły Białe", działającego przy Klubie Seniora Energetyki Poznańskiej, a specjalizującego się w wykonywaniu pieśni patriotycznych, religijnych i ludowych.
Następnie uczestnicy udali się na wycieczkę techniczną do stacji prostownikowej "Śródmieście" z unikatowym sys...

Więcej»

27-28.05.2010   XXXIII Krajowy Zjazd Komunikacji Miejskiej, Słupsk 

zdjecie

W tegorocznym Krajowym Zjeździe Komunikacji Miejskiej udział wzięło prawie 250 delegatów z całej Polski oraz kilku gości zagranicznych. Wiodący temat Zjazdu "Rynek przewozów pasażerskich w Polsce w nowych uwarunkowaniach prawnych" wzbudził duże zainteresowanie uczestników.
Jednym z ważnych elementów programu Zjazdu było podpisanie aneksu przedłużającego na czas nieokreślony podpisaną w 2008 roku Umowę o współpracy pomiędzy Izbą Gospodarczą Komunikacji Miejskiej a Międzynarodową Unią Transportu Publicznego (UITP).

Referaty wprowadzające i okolicznościowe
"100 lat komunikacji miejskiej w Słupsku", Anna Szurek, MZK Sp. z o.o. z siedzibą w Słupsku.
"Środki zmierzające do podniesienia atrakcyjności i efektywności transportu publicznego", Sebastian Emig, UITP.
"Organizac...

Więcej»

17-18.05.2010   Komisja Taboru Tramwajowego, Poznań  

zdjecie

W dniach 17-18 maja 2010 r. odbyło się w Poznaniu, zorganizowane wspólnie z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym w Poznaniu Sp. z o.o. oraz firmą Solaris Bus & Coach S.A. posiedzenie Komisji Taboru Tramwajowego IGKM, w którym wzięło udział 114 osób z 61 firm.
Podczas spotkania, którego tematem wiodącym był: "Tramwaj niskopodłogowy TRAMINO firmy Solaris Bus & Coach - aspekty techniczne, technologiczne i użytkowe" wygłoszone zostały następujące referaty i prezentacje:
"130 lat MPK Poznań." - Wojciech Tulibacki - Prezes Zarządu-Dyrektor Naczelny Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Poznaniu Sp. z o.o.
"Solaris Bus & Coach / historia firmy" - Krzysztof Olszewski - Przewodniczący Rady Nadzorczej Solaris Bus & Coach
"Solaris Tramino S100 / prezentacja techniczn...

Więcej»

13.05.2010   Komisja Szkolenia Zawodowego IGKM, Kraków 

W dniach 13-14 maja 2010 roku odbyło się spotkanie Komisji Szkolenia. Współorganizatorem spotkania było Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne S.A. w Krakowie

W trakcie spotkania przeprowadzono następujące prezentacje:

Prezentacja oferty francuskiej firmy CORYS w zakresie symulatorów szkoleniowych.
Prezentacja symulatora tramwajowego na Politechnice Krakowskiej.
Zagadnienia szkoleń związanych z eksploatacją tunelu tramwajowego w Krakowie.
Omówienie rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie szkolenia kierowców zawodowych, przewidywane konsekwencje dla komunikacji miejskiej.
Relacja z dni I&I organizowanych pod auspicjami Komisji Europejskiej w zakresie implementacji dyrektywy 2003/59/WE.
...

Więcej»

26-28.04.2010   Komisja BHP, Poznań-Kórnik 

ikona

W dniach 26-28 kwietnia 2010 roku odbyło się spotkanie Komisji BHP w Poznaniu/Kórniku. Współorganizatorem spotkania było Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu Sp. z o.o.

Tematem przewodnim komisji była "Profilaktyka przeciwpożarowa i zagadnienia pierwszej pomocy w szkoleniu prowadzących pojazdy".

Uczestnicy spotkania zwiedzili 18 Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarnictwa i Ratownictwa "SAWO 2010".

Przedmiotem obrad były:
systemy gaśnicze w autobusach miejskich i zagadnienia z tym związane,
prezentacja systemu udzielania pierwszej pomocy w MPK Poznań i omówienie zagadnień związanych z ratownictwem medycznym,
...

Więcej»

11-12.03.2010   Komisja Torowa IGKM, Warszawa 

zdjecie

W dniach 11-12.03.br odbyło się w Warszawie, zorganizowane wspólnie z Tramwajami Warszawskimi Sp. z o.o. oraz firmą TINES S.A. kolejne posiedzenie Komisji Torowej IGKM, w którym uczestniczyło 112 osób z 43 firm.

Podczas spotkania, pod hasłem: "Techniczne i środowiskowe aspekty rozwoju tramwaju i metra w Warszawie", wygłoszono następujące referaty i prezentacje:
"Strategia, realizacja i uwarunkowania rozwoju sieci tramwajowej w Warszawie" - Robert Grzywacz, Zastępca Kierownika Zakładu Energetyki Trakcyjnej i Torów, Tramwaje Warszawskie Sp. z o.o,
"Aspekty środowiskowe postępu w dziedzinie konstrukcji torowisk tramwajowych" - Wojciech Oleksiewicz, Główny Specjalista ds. Rozwoju, Tramwaje Warszawskie Sp. z o.o,
"Projekty UITP w dziedzinie infrastruktury tramwajowej" - Robert Grzyw...

Więcej»

4-7.03.2010   IX Mistrzostwa Polski w halowej piłce nożnej o Puchar Prezesa IGKM, Ciechanów 

zdjecie

W dniach 4-7 marca 2010 roku odbyły się w hali widowiskowo-sportowej w Ciechanowie już po raz dziewiąty rozgrywki drużyn piłkarskich reprezentantów załóg przedsiębiorstw komunikacyjnych i firm zrzeszonych w IGKM. 14 drużyn walczyło o pierwsze miejsce w halowej piłce nożnej 2010 roku i nagrodę główną - Puchar Prezesa izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej.
Po rozegraniu wszystkich spotkań najlepszym zespołem IX Mistrzostw Polski w halowej piłce nożnej o Puchar Prezesa IGKM 2010 roku została drużyna Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego z Konina. Serdecznie gratulujemy zwycięstwa!
Na podium stanęły również: drugie miejsce - reprezentacja Tramwajów Śląskich z Chorzowa, a trzecie - zespół Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego z Krakowa.

||

Więcej»

26-27.11.2009   Komisja Autobusowa IGKM, Konin 

ikona

W dniach 26-27 listopada 2009r odbyło się w Licheniu zorganizowane wspólnie z Miejskim Zakładem Komunikacji w Koninie kolejne posiedzenie Komisji Autobusowej w którym uczestniczyło ok. 120 osób z 63 firm.
Temat wiodący komisji brzmiał:
"Ochrona przeciwpożarowa w autobusach komunikacji miejskiej".

Podczas spotkania wygłoszono następujące referaty i prezentacje:
Pożary autobusów transportu publicznego - Janusz Bosakirski, MZA Sp. z o.o. Warszawa,
Profilaktyka przeciwpożarowa w autobusach MPK Poznań - Dariusz Musielski, MPK Poznań Sp. z o.o.
Wymagania w zakresie bezpieczeństwa w autobusach w Niemczech - Torsten Schulz, Jürgen Sauerwein - "Bogestra" Bahum,
Rozwiązania konstrukcyjne, stosowane przez producentów autobusów w aspekcie poprawy bezpieczeństwa przeciwpożarowego, ...

Więcej»

22-24.10.2009   XXIII Ogólnopolski Turniej Strzelecki o "Złotą Paterę" Prezesa IGKM, Przemyśl 

zdjecie

Turniej został zorganizowany i przeprowadzony wspólnie z Miejskim Zakładem Komunikacji Sp. z o.o. w Przemyślu.
W zawodach mogły brać udział trzyosobowe drużyny składające się z pracowników zatrudnionych na etatach w firmach będących członkami Izby i zajmujących się amatorsko strzelectwem (nie będących zawodnikami turniejowymi i nie należących do zawodowych klubów strzeleckich).
Zawody rozegrane zostały w dwóch konkurencjach:
strzelanie z karabinka sportowego standard z odległości 50 m leżąc,
strzelanie z pistoletu sportowego z odległości 25 m stojąc.
Każda z drużyn mogła korzystać z własnej broni i amunicji, lub skorzystać z broni i amunicji zapewnionej przez organizatorów. W zawodach obowiązywały przepisy PZSS.
|| W turnieju reprezentowane były drużyny || || 1. ||

Więcej»

13.10.2009   Seminarium Techniczne IGKM pt. "EURO 2012 - wyzwaniem dla komunikacji tramwajowej", Gdynia 

zdjecie

Spotkanie, wzorem poprzedniego Seminarium organizowanego w 2007r., zostało pomyślane jako wspólne posiedzenie trzech komisji branżowych działających w ramach Izby:
Taboru Tramwajowego, Zasilania oraz Torowej. Wzięło w nim udział 152 osoby, w tym również ci, którzy zwyczajowo uczestniczą w pracach jednej z trzech wyżej wymienionych komisji.

Przedstawienie zakresu koniecznych do podjęcia zadań związanych z zakupem taboru tramwajowego, remontami i rozbudową infrastruktury technicznej, uwzględnienie przy tym sposobów oraz źródeł finansowania, zdaniem organizatorów, może być w przyszłości pomocne także innym przewoźnikom przy organizacji i przygotowywaniu podobnych zadań związanych z obsługą dużych imprez w miastach.

Seminarium podzielone zostało na dwie części, z których pierwsza, ogól...

Więcej»

17-18.09.2009   III Ogólnopolski Konkurs Kierowców Komunikacji Miejskiej o Puchar Prezesa IGKM, Kielce 

zdjecie

Kolejna edycja konkursu organizowanego przez IGKM oraz Targi Kielce odbyła się w dniach 17-18 września br. w Kielcach. Rywalizacja wyłoniła "Najlepszego kierowcę w komunikacji miejskiej za rok 2009", którym został Janusz Kaszuba - kierowca Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego Sp. z o.o. w Kielcach. W trakcie konkursu ocenie podlegała znajomość przepisów kodeksu drogowego, praktyczne umiejętności prowadzenia autobusu, właściwa obsługa pasażerów oraz udzielanie pierwszej pomocy.
Do pierwszego etapu konkursu przystąpiło 71 kierowców (w tym 7 kobiet) z 33 firm przewozowych z całej Polski. Test przygotowany przez Świętokrzyski WORD zawierał 40 pytań z odpowiedziami wielokrotnego wyboru głównie z zakresu przepisów ruchu drogowego. Wynikiem pierwszego etapu konkursu było wytypowanie 20 na...

Więcej»

15.09.2009   Konferencja IGKM pt. "Publiczny transport zbiorowy w świetle prawa krajowego i unijnego", Kielce 

zdjecie

W dniu 15 września 2009 roku obyła się konferencja pt. "Publiczny transport zbiorowy w świetle prawa krajowego i unijnego". Wybór tematu tegorocznej konferencji niejako narzucał się sam. Sektor komunikacyjny stoi w przededniu wejścia w życie wspólnotowego Rozporządzenia 1370/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 października 2007 r. dotyczącego usług publicznych w zakresie kolejowego i drogowego transportu pasażerskiego oraz uchylające rozporządzenia Rady (EWG) nr 1191/69 i (EWG) nr 1107/70. Jednocześnie, co nie mniej istotne, Ministerstwo Infrastruktury finalizuje prace nad projektem ustawy o publicznym transporcie zbiorowym, która będzie miała niezwykle istotny wpływ na przyszłość komunikacji miejskiej w naszym kraju. Z tego względu konferencja koncentrowała się na wpływie nowyc...

Więcej»

2-3.07.2009   Komisja Zarządów, Warszawa 

zdjecie

Spotkanie Komisji Zarządów w dużej mierze poświęcone było problematyce integracji komunikacji publicznej w obszarach aglomeracyjnych. Ważnym elementem tego tematu było zagadnienie włączania w komunikacji kolejowej w ofertę zintegrowanego transportu miejskiego.
Podczas spotkania przedstawiono następujące prezentacje
BLOK I - Obsługa obszarów aglomeracyjnych
Prezentacja ZTM Warszawa (Tamas Dombi)
Prezentacja ZTM Warszawa (Piotr Izdebski)
Prezentacja KZK GOP (Roman Urbańczyk)
Prezentacja MZK ZG (Hubert Kołodziejski)
BLOK II - Przewozy kolejowe w ofercie komunikacji miejskiej
Prezentacja ZTM Warszawa (Piotr Izdebski)
...

Więcej»

28-29.05.2009   Komisja Autobusowa, Poznań 

zdjecie

W dniach 26-27.05.br odbyło się zorganizowane wspólnie z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym w Poznaniu Sp. z o.o. kolejne posiedzenie Komisji Autobusowej, w którym uczestniczyło ok. 110 osób z 66 firm.

Temat wiodący komisji brzmiał:
"Dostosowanie taboru autobusowego do wymogów Dyrektywy KOM(2007)817 w sprawie promowania ekologicznie czystych i energooszczędnych pojazdów"

Podczas spotkania wygłoszono następujące referaty i prezentacje:
Zastosowanie przepisów Dyrektywy KOM(2007)817 w sprawie promowania ekologicznie czystych i energooszczędnych pojazdów w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego na dostawę autobusów miejskich, Roman Gogacz - MZA Sp. z o.o. Warszawa,
Ocena oddziaływania autobusów miejskich na środowisko ze względu na emisję zan...

Więcej»

26-27.05.2009   Komisja Tramwajowa IGKM, Kraków 

zdjecie

W dniach 26-27.05.br odbyło się zorganizowane wspólnie z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym S.A. w Krakowie kolejne posiedzenie Komisji Tramwajowej, w którym uczestniczyło ponad 100 osób z 33 firm.

Podczas spotkania, którego temat brzmiał: "Ekologia i bezpieczeństwo w szynowej komunikacji miejskiej", wygłoszono następujące referaty i prezentacje:
Charakterystyka MPK S.A. w Krakowie, Julian Pilszczek - Prezes MPK S.A. w Krakowie,
Bezpieczeństwo i ekologia, w aspekcie emisji hałasu i drgań przez pojazdy komunikacji miejskiej, prof. Paweł Piec - Politechnika Krakowska,
Prowadzenie kół po szynach - aspekt bezpieczeństwa, Stanisław Jurga - MPK S.A. w Krakowie,
Tunel Krakowskiego Szybkiego Tramwaju, Krzysztof Naprawski - MPK S.A. w Krakowie,
Ochrona przeciwpożarowa...

Więcej»

21-22.05.2009   Komisja Szkolenia Zawodowego, Ustka 

zdjecie

Wiosenne spotkanie Komisji Szkolenia poświęcone było realizacji szkoleń okresowych, kwalifikacji wstępnej i stosownej wymiany dokumentów. Podczas omawiania spraw związanych z wystawianiem nowych praw jazdy przez wydziały komunikacji zasygnalizowano bardzo istotne problemy z prawidłowym wystawianiem dokumentów. W szczególności dotyczy to daty ważności dokumentu, oraz faktu, że wielu urzędników bezprawnie pozbawia kierowców autobusów wpisu w zakresie kategorii na prowadzenie pojazdów ciężarowych. Według obowiązującego rozporządzenia, zawodowy kierowca przechodzi raz cykl szkolenia okresowego, który jest wystarczający również w zakresie przewozu rzeczy i odwrotnie.
Omawiano również planowane zmiany prawne, które są spodziewane w zakresie szkolenia. Prace te jednak biegną równolegle z tworzen...

Więcej»

7-8.05.2009   Komisja Zasilania IGKM, Warszawa 

zdjecie

W dniach 7-8.05.br odbyło się w Warszawie, zorganizowane wspólnie z PKP Energetyka S.A. Posiedzenie Komisji Zasilania, w którym uczestniczyło ok. 100 osób z 33 firm.
Podczas Spotkania, którego temat brzmiał: "Zakup energii elektrycznej dla potrzeb transportu szynowego na zliberalizowanym rynku energii w Polsce", wygłoszono następujące referaty i prezentacje:
Oferta sprzedaży energii elektrycznej PKP Energetyka S.A. (Andrzej Wołosz - Dyrektor Biura Handlu Energią Elektryczną)
Usługi elektroenergetyczne PKP Energetyka S.A. (Marek Duda - Dyrektor Biura Usług Energetycznych)
PKP Energetyka S.A. jako Operator Systemu Dystrybucyjnego (Marek Prochaska - Dyrektor Biura Dystrybucji Energii Elektrycznej)
Doświadczenia eksploatacyjne związane z zakupem i rozliczaniem energii elektryczne...

Więcej»

2-3.04.2009   Komisja Ruchu, Kraków 

ikona

W dniach 2-3 kwietnia 2009r. odbyło się w Krakowie kolejne spotkanie komisji Ruchu IGKM, którego współorganizatorem było Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjna S.A. w Krakowie. W spotkaniu uczestniczyło ponad 130 osób z całego kraju. Tematem wiodącym było pozyskiwanie i przetwarzanie informacji w celu sprawnego i bezpiecznego zarządzania komunikacją miejską. Jako jeden z najważniejszych problemów uznano zasady selekcji najważniejszych spośród wielu informacji, które dotyczą zarządzania komunikacją miejską.

Podczas obrad przedstawiono następujące prezentacje:
"Funkcje i zadania służb nadzoru ruchu cz. I" - Grzegorz Dyrkacz (MPK Kraków),
"Funkcje i zadania służb nadzoru ruchu cz. II" - Dariusz Bojda (MPK Kraków),
"Funkcje i zadania służb nadzoru ruchu cz. III" - Adrian Obuchowi...

Więcej»

5-6.03.2009   Komisja Ekonomiczna IGKM, Częstochowa 

zdjecie

W dniach 5-6.03.br odbyło się w Częstochowie, zorganizowane wspólnie z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym w Częstochowie Sp. z o.o. spotkanie Komisji Ekonomicznej IGKM.
Posiedzenie Komisji w którym uczestniczyło ponad 120 osób z 80 przedsiębiorstw połączone było z obchodami 50-lecia trakcji tramwajowej w Częstochowie.

Podczas dwudniowego posiedzenia Komisji wygłoszono następujące referaty i prezentacje:
I Blok: Konkurencyjność komunalnych firm komunikacyjnych (pierwszy dzień obrad)
Rządowy projekt ustawy o publicznym transporcie drogowym - Piotr Mikiel, Zastępca Dyrektora Departamentu Prawnego Ministerstwa Infrastruktury
Pomoc publiczna w transporcie miejskim - czy istnieje potencjał dla rozwoju konkurencji? - Maciej Fornalczyk, Comper Fornalczyk i Wspólnicy Spółka ...

Więcej»

5-8.02.2009   VIII Mistrzostwa Polski w halowej piłce nożnej o Puchar Prezesa IGKM, Wrocław 

zdjecie

W dniach 5- 8 lutego br. odbyły się w Halach Sportowych Uniwersytetu Przyrodniczego i Uniwersytetu Wrocławskiego - przeprowadzane od 8-miu lat rozgrywki drużyn piłkarskich, reprezentantów załóg przedsiębiorstw komunikacyjnych i firm zrzeszonych w Izbie. Drużyny walczyły o tytuł najlepszej - w halowej piłce nożnej za rok 2009. Główną nagrodą był - Puchar Prezesa Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej.

W roku bieżącym najlepszą drużyną turnieju okazała się po raz piąty w jego historii, a po raz czwarty z rzędu drużyna Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego - Łódź Spółka z o.o. z Łodzi.
Serdecznie gratulujemy kolejnego zwycięstwa.

Drugie miejsce w turnieju zajęła reprezentacja Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego S.A. z Krakowa, a trzecie gospodarze - drużyna Miejskiego...

Więcej»

6-7.11.2008   Komisja Zasilania, Łódź 

ikona

ELESTER PKP posiedzenie Komisji Zasilania. Wiodącymi tematami spotkania były:
wkład i udział firmy ELESTER-PKP Sp. z o.o. w rozwój automatyki i systemów zdalnego sterowania energetyki trakcyjnej komunikacji miejskiej
problemy związane z realizacją budowy Łódzkiego Tramwaju Regionalnego.

Podczas dwudniowych obrad komisji przedstawiono następujące prezentacje:

"Wkład ELESTER PKP w modernizację łódzkich stacji prostownikowych" – Piotr Gawroński, ELESTER PKP Sp. z o.o,
"Integracja w aglomeracji, innowacja w transporcie - Łódzki Tramwaj Regionalny" – Mirosław Grzelakowski, MPK Łódź Sp. z o.o.,
"Nowoczesne rozdzielnice SN typu Multicell – aplikacje w aglomeracji warszawskiej i łódzkiej" – Jacek Aronowski JM-TRONIK Sp. z o.o.,
...

Więcej»

16-17.10.2008   Komisja Torowa, Kraków  

ikona

W dniach 16 ? 17 października br. odbyło w hotelu "Hotel Chopin Cracow" w Krakowie spotkanie Komisji Torowej IGKM, której współorganizatorami i gospodarzami były następujące firmy:
Zakłady Usług Energetycznych i Komunikacyjnych grupa ZUE S.A.,
Sika Poland Sp. z o.o.,
PREFA Sp. z o.o.,
KZN "BIEŻANÓW" Spółka z o.o.,
W programie Komisji znalazły się m.in.:
Historia budowy oraz zwiedzanie ponad 1,5 kilometrowego pierwszego w Polsce tunelu tramwajowego biegnącego od Ronda Mogilskiego a ul. Pawią w Krakowie oraz przedstawienie przykładów zastosowania najnowszych rozwiązań technicznych i technologicznym podczas realizacji tego etapu budowy, stanowiącego część Krakowskiego Szybkiego Tramwaju,
Prezentacja oraz zwiedzanie przejazdu ulicznego (na ul. Kocmyrzowskiej w Krakowie) w...

Więcej»

16-17.10.2008   Komisja Szkolenia Zawodowego, Jelenia Góra  

Jesienne spotkanie Komisji Szkolenia poświęcone było głównie nowemu Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 2 lipca 2008 r. w sprawie szkolenia kierowców wykonujących przewóz drogowy (Dz. U. Nr 124 z 2008 r., poz. 805), precyzującemu kwestie związane ze szkoleniami: kwalifikacją wstępna i szkoleniem okresowym. Ze względu na wagę poruszanego problemu, w spotkaniu uczestniczyła rekordowa liczba 50 osób.
Samo rozporządzenie i jego konsekwencje opisaliśmy już w poprzednim Biuletynie Komunikacji Miejskiej. Niestety interpretacja europejskiej dyrektywy 2003/59 zawarta w implementującym ja w polski system prawny rozporządzeniu jest dalece nieudana oraz kontrowersyjna i tworzy poważne problemy w naszym sektorze. Na spotkaniu przedstawione zostały sposoby rozwiązania tych problemów.
W istni...

Więcej»

7.10.2008   XXXII Krajowy Zjazd Komunikacji Miejskiej i Targi TRANSEXPO, Kielce 

zdjecie

W dniu 7 października 2008 roku obył się XXXII Krajowy Zjazd Komunikacji Miejskiej. Tematem tegorocznego Zjazdu były „Nowe przepisy UE dotyczące usług publicznych - szansą czy zagrożeniem dla komunikacji miejskiej”. Obrady zdominowały zagadnienia kontraktowania usług przewozowych, wynikające z unijnego rozporządzenia 1370/2007. W programie Zjazdu znalazły się następujące wystąpienia:

Polityka Unii Europejskiej w zakresie lokalnego transportu zbiorowego, Jan Friedberg, Ernst & Young,
Kierunki rozwoju lokalnego i regionalnego transportu zbiorowego w Polsce z uwzględnieniem rozwiązań prawnych UE, Prof. dr hab. Olgierd Wyszomirski, Zarząd Komunikacji Miejskiej w Gdyni,
Doświadczenia niemieckie i przewidywane konsekwencje wprowadzenia Rozporządzenia PE i Rady nr 1370/2007...

Więcej»

25-26.09.2008   Komisja BHP, Warszawa 

ikona

Podczas spotkania Komisji BHP odbyły się następujące prezentacje tematyczne dr. Jadwigi Siedleckiej z Instytutu Pracy im. Nofera z Łodzi:
Fizjologiczne aspekty pracy kobiet w komunikacji miejskiej,
Wydolność fizyczna i jej znaczenie w pracy zawodowej,
Zmęczenie pracą, zasady oceny i racjonalizacja organizacji pracy.
W dyskusji poruszono zagadnienia związane z badaniami infradźwięków w autobusach, szkoleń okresowych oraz dokonano prezentacji podręcznika dla kierowców i motorniczych opisującego zasady zdrowego trybu pracy.
Podczas spotkania dokonano też wyboru nowego przewodniczącego. W miejsce ustępującego Marka Kubiaka z MPK Łódź wybrano Jacka Wnuka z MZA Warszawa....

Więcej»

22.09.2008   "Zamień Wóz na Bus" - 2008 

ikona


Nawiązując do ubiegłorocznej akcji promocyjnej "Zamień wóz na bus", pragniemy Państwa zaprosić do udziału w tegorocznej edycji tej akcji, której plan przyjęto na roboczym spotkaniu przedstawicieli kilku organizatorów i operatorów.

Ze względu na tegoroczne hasło Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu (16-22 września) - "Czyste powietrze dla wszystkich", pragniemy w tym roku skupić się na zdyskontowaniu ogólnoeuropejskiej polityki promowania komunikacji zbiorowej. W tym celu będziemy odwoływać się do Zielonej Księgi opublikowanej przez Parlament Europejski dotyczącej mobilności w miastach.

Przewidzieliśmy następujące elementy akcji:
Druk plakatów "Zamień wóz na bus" na folii samoprzylepnej do umieszczania na zewnątrz t...

Więcej»

19-21.06.2008   XXII Ogólnopolski Turniej Strzelecki o "Złotą Paterę" Prezesa Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej 

zdjecie

Turniej został zorganizowany i przeprowadzony wspólnie z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym S.A. w Krakowie, a dbywał się tradycyjnie pod patronatem Prezesa Izby Jerzego Chudzickiego.
W zawodach mogły brać udział trzyosobowe drużyny składające się z pracowników zatrudnionych na etatach w firmach będących członkami Izby i zajmujących się amatorsko strzelectwem (nie będących zawodnikami turniejowymi i nie należących do zawodowych klubów strzeleckich).
Zawody rozegrane zostały w dwóch konkurencjach:
strzelanie z karabinka sportowego standard z odległości 50 m leżąc,
strzelanie z pistoletu sportowego z odległości 25 m stojąc.
Każda z drużyn mogła korzystać z własnej broni i amunicji, lub skorzystać z broni i amunicji zapewnionej przez organizatorów. W zawodach obowiązywały prz...

Więcej»

5-6.06.2008   Komisja Zarządów, Gdańsk 

zdjecie

W dniach 5-6 czerwca br. odbyło się w Gdańsku kolejne spotkanie Komisji Zarządów IGKM, którego współorganizatorem był Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku. W spotkaniu wzięło udział ponad 60 osób z niemal wszystkich zarządów komunikacji miejskiej zrzeszonych w IGKM.

W programie spotkania znalazły się kolejno następujące prezentacje:
Założenia do ustawy o aglomeracjach - Roman Urbańczyk (KZK GOP),
Kontrakty na usługi przewozowe pomiędzy organizatorami i przewoźnikami w komunikacji miejskiej - prof. Olgierd Wyszomirski (ZKM Gdynia),
Tramwaj wodny - 2 lata doświadczeń - Alicja Kraska (ZTM Gdańsk),
Metropolitalny Związek Komunikacyjny Zatoki Gdańskiej - Hubert Kołodziejski (MZK ZG),
Bilet elektroniczny jako instrument zarządzania w komunikacji miejskiej - Czesław Kordel, K...

Więcej»

4-5.06.2008   Komisja Taboru Tramwajowego, Warszawa 

ikona

W dniach 4 - 5 czerwca br w Zakładzie R-2 "Wola" w Warszawie odbyło się posiedzenie Komisji Taboru Tramwajowego, którego gospodarzem były Tramwaje Warszawskie Sp. z o.o., a spotkanie było jedną z imprez towarzyszących obchodom, przypadającej w roku bieżącym 100-nej rocznicy uruchomienia pierwszego tramwaju elektrycznego w Warszawie. W spotkaniu komisji wzięło udział ponad 100 osób.
W programie Komisji wygłoszono następujące referaty i prezentacje:
- Prezentacja Tramwajów Warszawskich, Wacław Niewiadomski - TW Sp. z o.,
- Doświadczenia z eksploatacji piasecznic oraz posiadane i wdrażane urządzenia do ich napełniania, Andrzej Gola - TW Sp. z o.o.,
- System przystankowej informacji pasażerskiej (SIP), Andrzej Rudziński - TW Sp. z o.o.,
- Omówienie konstrukcji i doświadczeń z eksploatac...

Więcej»

29-30.05.2008   Komisja Autobusowa, Świdnica 

zdjecie

W dniach 29-30.05 odbyło się w Świdnicy, zorganizowane wspólnie z MPK "Świdnica" Sp. z o.o. pierwsze w roku bieżącym posiedzenie Komisji Autobusowej, której obrady zostały przeprowadzone w dwóch blokach tematycznych:

Blok I . Autobusy używane rozsądną alternatywą czy zagrożeniem dla komunikacji miejskiej?
Blok II. Autobusy hybrydowe - nowoczesność i ekologia.

Samo spotkanie oraz zaproponowana tematyka cieszyła się dużym zainteresowaniem o czym świadczyła wysoka frekwencja (w komisji uczestniczyło ponad 100 osób). Spotkanie było połączone z obchodami 50-lecia istnienia komunikacji miejskiej w Świdnicy.

Podczas dwudniowych obrad komisji wygłoszono następujące referaty:

...

Więcej»

15-16.05.2008   Komisja Zasilania, Serock 

zdjecie

W dniach 15 - 16 maja br. odbyło w hotelu "Pan Tadeusz" w Serocku pod Warszawą, spotkanie Komisji Zasilania, której gospodarzem i organizatorem były Tramwaje Warszawskie Sp. z o.o. Spotkanie to było kolejną imprezą związaną z obchodami 100-nej rocznicy uruchomienia pierwszego tramwaju elektrycznego w Warszawie.
W programie Komisji znalazły się następujące wystąpienia i referaty:

Rozwój zasilania i sieci trakcyjnych tramwajowych na przestrzeni 100-letniej historii warszawskich tramwajów elektrycznych, Jacek Ptaszkowski,
Rozdzielnice SN typu Multicell z przeznaczeniem dla podstacji trakcyjnych, Adam Gawłowski - JM Tronic,
Sprawy zakupu, podwyżek cen energii i warunków dostaw, Marek Prochaska - PKP Energetyka,
Omówienie systemu monitoringu i sterowania ogrzewaniem zwrotnic t...

Więcej»

8-9.05.2008   Komisja Ekonomiczna - Koszty - elementem gry na rynku usług przewozowych, Nowy Sącz 

zdjecie

W dniach 08-09 maja br. odbyło się w Nowym Sączu kolejne posiedzenie Komisji Ekonomicznej IGKM, którego organizatorem było Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji Sp. z o.o. w Nowym Sączu. Spotkanie połączone było z uroczystymi obchodami 60. lecia komunikacji miejskiej.
W obradach uczestniczyło ponad 130 osób. W trakcie spotkania przedstawiono następujące referaty i prezentacje:
Koszty poprawy jakości usług - prof. Andrzej Rudnicki (Politechnika Krakowska) ,
Czynniki wpływające na wysokość kosztów w komunikacji miejskiej - prof. Robert Tomanek (Akademia Ekonomiczna w Katowicach), Grzegorz Dydkowski (KZK GOP),
Modele rozliczeń z operatorami i konsekwencje ich stosowania - Marcin Gromadzki (ZKM Gdynia),
Model kosztowy komunikacji miejskiej w Polsce - Michał Wolański (SGH Warszawa...

Więcej»

25-26.04.2008   II Ogólnopolski Konkurs Kierowców Komunikacji Miejskiej o Puchar Prezesa Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej, Wrocław 

zdjecie

Relacja z II ogólnopolskiego konkursu kierowców komunikacji miejskiej o puchar prezesa Izby gospodarczej Komunikacji miejskiej
Konkurs, który odbył się w dniach 25-26 kwietnia br. we Wrocławiu, wyłonił dziesięciu najlepszych kierowców komunikacji miejskiej w Polsce.
Do pierwszego etapu konkursu przystąpiło 50 kierowców z 23 trzech firm przewozowych z całej Polski. Test przygotowany przez Egzaminatora Nadzorującego wrocławskiego WORD zawierał 20 pytań z odpowiedziami wielokrotnego wyboru z zakresu przepisów ruchu drogowego. Do półfinału zakwalifikowali się wszyscy, którzy wypełnili test bezbłędnie (10 osób), z jednym błędem (6 osób) oraz część osób z dwoma błędnymi odpowiedziami, które ukończyły zadanie w najkrótszym czasie.
W półfinale konkursu zadaniem zawodników było pokonanie wyzna...

Więcej»

24-25.04.2008   Komisja Torowa, Mszczonów 

zdjecie

W dniach 24 - 25 kwietnia br odbyło w hotelu "Panorama" w Mszczonowie pod Warszawą, pierwsze w tym roku, wiosenne spotkanie Komisji Torowej IGKM zorganizowane wspólnie z Tramwajami Warszawskimi Sp. z o.o. Było ono również okazją do przypomnienia, że w roku obecnym przypada 100-na rocznica uruchomienia pierwszej linii tramwaju elektrycznego w Warszawie.
Właśnie to wydarzenie posłużyło jako temat wiodący Komisji, w ramach którego osoby uczestniczące dowiedziały się o historii stosowanych technik budowy torów (z bardzo ciekawie przygotowanego referatu inż. Zbigniewa Jankowskiego - byłego wieloletniego kierownika Zakładu Torowo-Budowlanego w Tramwajach Warszawskich), oraz o stanie obecnym w zakresie stanu torowisk w Warszawie, a także o projektach i planach na przyszłość w dziedzinie rozbudo...

Więcej»

22.04.2008   Posiedzenie Komisji Infrastruktury dotyczące komunikacji miejskiej 

ikona

W dniu 22 kwietnia 2008r. odbyło się w Sejmie kolejne posiedzenie Komisji Infrastruktury.
Porządek obrad obejmował:
1. Główne problemy komunikacji miejskiej w aspekcie potrzeby podjęcia inicjatywy ustawodawczej w sprawie ustawy o transporcie zbiorowym.
2. Działalność Przedsiębiorstw Komunikacji Samochodowej, jako głównego realizatora przewozów pasażerskich poza miastami.
3. Przekształcenia własnościowe w Przedsiębiorstwach Komunikacji Samochodowej.

Prezentacji głównych problemów komunikacji miejskiej dokonali Jerzy Chudzicki - Prezes Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej i Wojciech Tulibacki - Prezes MPK w Poznaniu i jednocześnie Przewodniczący Rady Nadzorczej IGKM.
Komunikacja miejska wg. danych z końca 2006 r. funkcjonowała w 259 miastach obejmując zasięgiem ponad 76% mieszkańc...

Więcej»

18.04.2008   Walne Zgomadzenie Członków Izby 

ikona

W dniu 18 kwietnia 2008r. odbyło się w Miedzeszynie pod Warszawą coroczne Zwyczajne Zgromadzenie Członków Izby.
W Walnym Zgromadzeniu Uczestniczyło 119 członków Izby co pozwoliło uzyskać qworum (liczba członków Izby na dzień 18.04.2008r - 218 podmiotów), dzięki któremu można było przeprowadzić głosowanie nad zaplanowanymi Uchwałami zmieniającymi treść statutu Izby.

Porządek obrad obejmował:
1. Wybór przewodniczącego posiedzenia (wybrano na przewodniczącego - Wojciecha Tulibackiego - Przewodniczącego Rady Nadzorczej Izby).
2. Przyjęcie porządku posiedzenia (przegłosowano i przyjęto zaproponowany porządek).
3. Powołanie Komisji Skrutacyjnej (Wybrano do Komisji Skrutacyjnej: Marka Matuszewskiego z KLA Sp. z o.o. z Kalisza, Mariana Szymańskiego z PW "TRANSKOM" Sp. z o.o. Koziegłowy, G...

Więcej»

14-15.04.2008   Komisja Szkolenia Zawodowego, Zielona Góra 

zdjecie

W dniach 13-14 kwietnia br. odbyło się we współpracy z MZK Zielona Góra wiosenne spotkanie Komisji Szkolenia IGKM. Wiodącym tematem spotkania było zagadnienie ścieżek kariery zawodowej prowadzących pojazdy komunikacji miejskiej. Gościem specjalnym Komisji byli Ulrich Grüneberg oraz Kirsten Kleinsimlinghaus reprezentujący Instytut Pracy i Spraw Socjalnych Politechniki w Dortmundzie.
Goście zaprezentowali wyniki badań przeprowadzonych na prowadzących pojazdy komunikacji miejskiej w sześciu krajach Europy (w tym w Polsce). Przedstawili założenia oraz praktyczne projekty planowania ścieżek kariery na przykładzie przedsiębiorstw z Hanoweru i Dortmundu. Zwrócili również uwagę na ogromną wagę dialogu społecznego prowadzonego w Niemczech, który pozwolił na konstruktywną współpracę związków zawodo...

Więcej»

10-11.04.2008   Komisja Ruchu - Uprzywilejowanie komunikacji miejskiej w ruchu, Olsztyn 

zdjecie

W dniach 10-11 kwietnia br. odbyło się w Olsztynie kolejne spotkanie Komisji Ruchu IGKM, którego współorganizatorem było Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Sp. z o.o. w Olsztynie. Wiodącym tematem pierwszego dnia spotkania było zagadnienie priorytetów w ruchu dla komunikacji miejskiej. W drugim dniu dominowały prezentacje związane z szeroko pojętym wsparciem techniczno-informatycznym dla komunikacji miejskiej. Przedstawione prezentacje w kolejności chronologicznej to:
Prezentacja dokumentu Unii Europejskiej "Zielona księga Komisji Europejskiej w sprawie transportu miejskiego" - Marcin Żabicki (IGKM),
Metody i środki uprzywilejowania pojazdów komunikacji miejskiej w ruchu - Andrzej Sambor (Politechnika Warszawska) - wygłoszona przez przewodniczącego Komisji Ruchu z powodu chorob...

Więcej»

10-11.03.2008   Zespół ds. wizerunku, marketingu i promocji w komunikacji miejskiej, Warszawa 

zdjecie

W dniach 10-11 marca 2008 r. odbyło się inauguracyjne spotkanie Zespołu ds. wizerunku i marketingu w komunikacji miejskiej. W spotkaniu uczestniczyło ponad pięćdziesiąt osób, w tym wielu rzeczników prasowych firm komunikacji miejskiej z różnych zakątków kraju.
Podczas spotkania starano się odnaleźć odpowiedzi na pytania jakie są cele stawiane w zakresie marketingu i polityki wizerunkowej. Dyskutowano również nad elementami polityki promocji komunikacji miejskiej. Konkluzją z dyskusji było stwierdzenie, że bieżąca sytuacja i krajowe otoczenie naszego sektora wyraźnie różni się modeli dostrzeganych w zachodniej Europie. Mimo trudnych warunków, część polskich przedsiębiorstw podejmuje działania wpisujące się w ogólne trendy europejskie. Koniecznością wydaje się jednak zdefiniowanie celów i ...

Więcej»

31.01-3.02.2008   VII Mistrzostwa Polski w Halowej Piłce Nożnej Przedsiębiorstw Komunikacji Miejskiej o Puchar Prezesa IGKM, Konin 

zdjecie

W dniach 31.01- 02.02.br odbyły się w Koninie kolejne rozgrywki drużyn piłkarskich, reprezentantów załóg przedsiębiorstw komunikacyjnych, które po raz siódmy walczyły o tytuł najlepszej w halowej drużyny w piłce nożnej oraz o główną nagrodę turnieju - Puchar Prezesa Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej.

W roku bieżącym najlepszą drużyną turnieju okazała się reprezentacja Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego - Łódź Spółka z o.o. z Łodzi.
Już po raz czwarty w historii turnieju, a trzeci raz z rzędu znakomicie przygotowana technicznie, sympatyczna grupa młodych zapaleńców piłkarstwa z Łodzi zdobyła tytuł mistrzowski w tych rozgrywkach. Serdecznie gratulujemy.

Drugie miejsce w turnieju zajęła po dramatycznym finale doskonała reprezentacja Miejskiego Przedsiębiorstwa Ko...

Więcej»

27.10.2007   Mistrzostwa Polski Kierowców Autobusów, Poznań. 

27 października br. Polski Traker Bus wspólnie z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi zorganizowali pierwsze Mistrzostwa Polski Kierowców Autobusów. Konkurs odbywał się podczas targów turystycznych Tour Salon. Do zawodów, które odbyły się w dwóch kategoriach: "autobusów miejskich" i "autobusów turystycznych", przystąpiło łącznie 35 kierowców z całego kraju, w tym dwie panie.

Jednym z partnerów w organizacji mistrzostw była Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej, która również ufundowała dwa puchary. Jeden z nich dla najlepszego kierowcy w kategorii "autobusy miejskie", którym został Piotr Preuss z Poznania (na co dzień pracujący w poznańskim MPK). Drugi puchar był przeznaczony dla najlepszej kobiety uczestniczącej w konkursie w tej samej kategorii. Ten puchar zdobyła Justyna Kobus...

Więcej»

18-19.10.2007   Komisja Autobusowa, Gniezno 

Izba wspólnie z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacji Sp. z o.o. w Gnieźnie zorganizowała w dniach 18-19 października 2007r posiedzenie Komisji Autobusowej, pod hasłem: "Obsługa komunikacyjna miast i obszarów miejskich o niskim zapotrzebowaniu na przewozy z punktu widzenia eksploatatorów i producentów autobusów".

W trakcie obrad wygłoszono następujące referaty (w formie prezentacji):
Struktura sprzedaży autobusów miejskich - Jerzy Chudzicki IGKM Warszawa,
Przesłanki eksploatacji mini - i midibusów w komunikacji miejskiej. Doświadczenia krajowe i zagraniczne. - Marcin Gromadzki, ZKM Gdynia,
Charakterystyka zapotrzebowania na usługi przewozowe w małych miastach na przykładzie Szczecinka - Romuald Szkiłądź, Roman Romanów, KM Szczecinek Sp. z o.o.,
Wykorzystanie autobusów o ...

Więcej»

9-12.10.2007   Seminarium Techniczne IGKM, Gdańsk. 

Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej wspólnie z Międzynarodowymi Targami Gdańskimi S.A., zorganizowała w dniu 9 października 2007 roku, Seminarium Techniczne pt. "Dostosowanie komunikacji tramwajowej do współczesnych oczekiwań pasażerów". Seminarium takie zorganizowane zostało po raz pierwszy w roku bieżącym w Gdańsku, właśnie w dniu poprzedzającym gdańskie Międzynarodowe Targi Kolejowe TRAKO.
W seminarium uczestniczyło 143 osoby reprezentujące ponad 60 przedsiębiorstw komunikacyjnych, organizatorów komunikacji, Urzędy Miejskie, instytucje naukowe oraz przemysł pracujący na rzecz komunikacji miejskiej.

Podczas Seminarium wygłoszono następujące referaty:

Blok I - Finansowanie inwestycji w trakcji tramwajowej ze środków UE.
1. Inwestycje w trakcji tramwajowej przy wy...

Więcej»

8-9.10.2007   Komisja Szkolenia Zawodowego, Poznań 

W dniach 8-9 października odbyło się jesienne spotkanie Komisji Szkolenia. Głównym tematem prezentacji i obrad byli prowadzący pojazdy, jako główny zasób przedsiębiorstw komunikacji miejskiej. W obradach uczestniczyło 19 osób z 11 przedsiębiorstw.
Przedmiotem pierwszej prezentacji były wyniki specjalnej ankiety opracowanej przez IGKM, wskazujące na bardzo niekorzystne procesy w grupie kierowców autobusów miejskich i motorniczych tramwajów. Okazuje się jednak, że ogromne problemy w zatrudnieniu prowadzących pojazdy narastają bardzo szybko i dotyczą w zasadzie wszystkich regionów naszego kraju. Choć zauważalne jest zatrzymanie wyjazdów na popularne dotychczas Wyspy Brytyjskie, a nawet notowane są pojedyncze powroty pracowników z tego kierunku, to jednak lawinowo wrosło zainteresowanie zatru...

Więcej»

22.09.2007   "Zamień wóz na bus" 2007 

ikona


Po raz pierwszy w Polsce rozpoczynamy ogólnopolską akcję promocji komunikacji miejskiej w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu (16-22.09.2007r.) oraz Europejskiego dnia Bez Samochodu (22.09.2007r.). Co roku do tej wielkiej akcji przyłącza się wiele polskich miast. Chcemy zaprezentować udział sektora komunikacji miejskiej w tych imprezach. Dobrze funkcjonująca komunikacja miejska uznawana jest bowiem za jedyną receptę na odciążenie niewydolnych systemów komunikacyjnych miast.

Za motyw naszej akcji przyjęliśmy hasło i plakat Szymona Prandziocha, który otrzymał Nagrodę Specjalną Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej w 6. edycji konkursu Galerii Plakatu AMS. Nagroda przyznana została na podstawie wyboru członków IGKM...

Więcej»

18.09.2007   Konferencja techniczna IGKM, Kielce 

W dniu 18 września 2007 roku Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej zorganizowała w Kielcach międzynarodową konferencję poświęconą komunikacji miejskiej pt. "Techniki innowacyjne w zarządzaniu komunikacja miejską". Konferencja połączona była z V edycja branżowych Targów Lokalnego Transportu Zbiorowego "Transexpo 2007" (19-21.08.2007r.). Te dwie zintegrowane imprezy stanowią największe wydarzenie branżowe tego roku w naszym kraju.

Konferencja podzielona została na dwie części. Pierwsza z nich to prezentacja ogólnych problemów i zmian dokonujących się w komunikacji miejskiej. W programowym wystąpieniu "Kierunki zmian w funkcjonowaniu lokalnego i regionalnego transportu publicznego w Polsce w świetle polityki transportowej UE" prof. Olgierd Wyszomirski - dyrektor ZKM w Gdyni, przedstawił i...

Więcej»

18-20.09.2007   Komisja BHP IGKM, Kielce (Cedzyna k/Kielc). 

ikona

W dniach 18-20 września br. odbyło się w Cedzynie k/Kielc kolejne posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa Pracy IGKM, którego organizatorem było Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji Sp. z o.o. w Kielcach.
W obradach uczestniczyło 39 osob z 30 firm. W trakcie spotkania przedstawiono następujące referaty i prezentacje:
Omówienie projektu rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.
Referat dr n. med. Jadwigi Siedleckiej pracownika Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi "Ocena częstości występowania wybranych chorób związanych z pracą w grupie kierujących pojazdami komunikacji miejskiej".
Przedstawienie tematu budowy nowego aktu prawnego w randze ustawy skupiającego w sobie przepisy z zakresu ...

Więcej»

21-22.06.2007   Komisja Ekonomiczna, Wałbrzych 

zdjecie

W dniach 21 i 22.06.2007r. w Wałbrzychu na zamku Książ odbyło się kolejne posiedzenie Komisji Ekonomicznej, której organizatorem było tym razem MPK w Wałbrzychu. W obradach udział wzięło ponad 70 osób reprezentujących operatorów, organizatorów i firm z otoczenia systemowego komunikacji miejskiej.
W programie posiedzenia znalazły się wystąpienia zgrupowane w dwóch blokach tematycznych.

Blok 1: Systemy płac w przedsiębiorstwach komunikacji miejskiej
Racjonalizacja systemów płacowych na przykładzie MZA Warszawa ,
Kontrakty menadżerskie jako element wspomagania zarządzania przedsiębiorstwem (MPK Kraków) ,
Doświadczenia w zakresie doskonalenia systemu płacowego w MPK Poznań .
Motywacyjne aspekty systemu płacowego w MPK Wrocław .
Problemy akceptacji systemów płacowych p...

Więcej»

19.06.2007   Nowelizacja Ustawy o czasie pracy kierowców 

Ocena

+ -
-11
ikona

Spotkanie konsultacyjno-informacyjne organizowane przez IGKM na temat znowelizowanej Ustawy o czasie pracy kierowców spotkało się z bardzo dużym zainteresowanie ze strony przedsiębiorstw komunikacyjnych (uczestniczyło 166 osób z 73 firm).

W programie szkolenia które prowadzili autorzy rządowego projektu ustawy z Departamentu Dróg Transportu Drogowego Ministerstwa Transportu pojawiło się cały szereg wątpliwości co do sposobu interpretacji poszczególnych zapisów Ustawy.
Z uwagi na stopień szczegółowości zadawanych pytań i ich liczbę, prowadzący spotkanie nie byli w stanie udzielić wyczerpujących odpowiedzi tym bardziej, że sami mieli wątpliwości co do interpretacji poszczególnych zapisów ustawy. W tej sytuacji uzgodniono, że osoby które nie uzyskały satysfakcjonującej odpowiedzi na posta...

Więcej»

13-14.06.2007   Komisja Tramwajowa, Elbląg 

ikona

W dniach 13-14.06.2007r odbyło się w Elblągu, zorganizowane wspólnie ze Spółką Tramwaje Elbląskie przy wsparciu firmy PESA Bydgoszcz S.A. kolejne posiedzenie Komisji Taboru Tramwajowego IGKM. Tematem wiodącym komisji były
Pierwsze doświadczenia z eksploatacji tramwajów niskopodłogowych typu 121N w Tramwajach Elbląskich Sp. z o.o.
W spotkaniu wzięło udział 75 osób (nie licząc organizatorów).
W trakcie Komisji wygłoszone zostaną następujące referaty:
Tramwaj 121N od projektu do produktu - Jerzy Korycki, PESA Bydgoszcz S.A.,
Unifikacja układów elektrycznych na przykładzie tramwaju 121N - Marcin Jędryczka, PESA Bydgoszcz S.A.,
Nowoczesne urządzenia energoelektryczne w tramwajowych układach napędowych ...

Więcej»

31.05-1.06.2007   Komisja Zasilania IGKM, Targanice (Chrzanów) 

zdjecie

W dniach 31.05 i 1.06br. odbyło się, zorganizowane wspólnie z firmą KROMISS-BIS Sp. z o.o. z Częstochowy kolejne posiedzenie Komisji Zasilania IGKM.

Obrady komisji przeprowadzone zostały w znajdującym się miedzy Żywcem a Andrychowem Ośrodku Konferencyjno-Wypoczynkowym "KOCIERZ", gdzie również zakwaterowani byli uczestnicy spotkania, których było 68 (nie licząc organizatorów).

Organizatorzy Komisji zabezpieczyli bogaty program merytoryczny, a także ciekawe pokazy i wycieczki techniczne, w tym m.in. zwiedzanie należącego do firmy KROMISS-BIS zakładu produkującego słupy trakcyjne, energetyczne i oświetleniowe, a także sąsiadującą i ściśle współpracującą z tym właśnie zakładem Ocynkownię Śląsk w Chrzanowie. Dodatkową atrakcją programu technicznego był pokaz łamania słupa trakcyjnego, co...

Więcej»

24-25.04.2007   Komisja Torowa IGKM, Łódź 

zdjecie

W dniach 24 i 25 kwietnia br. odbyła się w Łodzi Komisja Torowa IGKM, której współorganizatorem obok IGKM i gospodarzem było Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne - Łódź Sp. z o.o.
Na wysoką frekwencję uczestników spotkania (wynoszącą 56 osób - nie licząc organizatorów) złożył się fakt braku takiego spotkania od końca 2005 roku i potrzeba kontynuacji organizowania spotkań specjalistów z zakresu infrastruktury torowej. Nie bez znaczenia była zapowiedź wyboru przewodniczącego komisji na kolejną kadencję.
Pierwszym punktem spotkania były przewidziane programem Komisji wybory przewodniczącego Komisji Torowej na następną 2-letnią kadencję.
Wybory przeprowadził Adam Karolak - Dyrektor Biura Izby, który po sprawdzeniu prawidłowości wydania i ważności mandatów oraz po odczytaniu regulaminu ...

Więcej»

23.04.2007   Rozstrzygnięcie konkursu o nagrodę specjalną IGKM w 6-tej edycji konkursu Galerii Plakatu AMS 

zdjecie

Najlepszym plakatem zdaniem internautów - członków Izby, okazała się praca
pt. "Zamień Wóz na Bus" autorstwa Pana:

Szymona Prandziocha

- studenta IV roku na kierunku grafiki warsztatowej w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

[zobacz plakat (plik:pic/ankiety/1/5051SY.jpg)]

...

Więcej»

29-30.03.2007   Komisja Szkolenia Zawodowego IGKM, Warszawa 

Tematem wiodącym spotkania Komisji Szkolenia były "zmiany w ustawodawstwie związanym ze szkoleniem prowadzących pojazdy". Zmiany w Ustawie o transporcie drogowym w tym zakresie oraz projekty rozporządzeń wykonawczych tworzonych aktualnie przez Ministerstwo Transportu, omawiał jego przedstawiciel, pan Tomasz Piętka. Jak się okazuje, zarówno prace przy rozporządzeniu o Ośrodkach Doskonalenia Techniki Jazdy jak i rozporządzeniu o szczegółowych ramach programowo-organizacyjnych kwalifikacji wstępnej oraz szkoleń okresowych kierowców nie są jeszcze ostatecznie zakończone. Ministerstwo nie podjęło m.in. decyzji, czy szkolenia okresowe będą zawierały część praktyczną. Ze względu na stosunkowo niewielką liczbę Ośrodków Doskonalenia Techniki Jazdy problemem może okazać się zrealizowanie szkoleń dla...

Więcej»

14-15.03.2007   Komisja Ruchu, Zielona Góra 

ikona

Uprzejmie informujemy, że w dniach 14-15 marca 2007 r. w Zielonej Górze odbyło się kolejne posiedzenie Komisji Ruchu IGKM pod hasłem:
Dynamiczna informacja pasażerska
W trakcie spotkania przedstawiono następujące referaty i prezentacje:
Systemy informacji pasażerskiej, zakres, forma i sposoby prezentacji -- Mariusz Szałkowski -- Członek Zarządu MPK Kraków ,
System informacji pasażerskiej on-line -- realizacja na przykładzie Konina --Mirosław Pachciarz -- Dyrektor MZK Konin ,
Projekt "Poprawa jakości i konkurencyjności transportu miejskiego w Zielonej Górze" -- Barbara Langner -- Dyrektor MZK Zielona Góra ,
Techniczno -- organizacyjne aspekty działania systemu informacji pasażerskiej w Zielonej Górze -- Dariusz Mencel -- firma SEASAM ,
Prezentacja fizycznych elementów ...

Więcej»

13-14.03.2007   Komisja Taboru Tramwajowego, Wrocław 

zdjecie

W dniach 13 i 14 marca br. Odbyło się we Wrocławiu, zorganizowane wspólnie z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym Sp. z o.o. we Wrocławiu spotkanie Komisji Taboru Tramwajowego IGKM, którego tematem wiodącym było - "Pierwsze doświadczenia z eksploatacji tramwajów niskopodłogowych SKODA 16 T oraz trójczłonowych tramwajów 205 Wr As - w MPK Wrocław Sp. z o.o."

Podczas spotkania dokonano głównych prezentacji:. (prezentacji:.)
tramwaju SKODA -16T produkcji firmy Skoda Transportation s.r.o. (Czechy),
tramwaju trójczłonowego 205 Wr As produkcji firmy Remonty i Modernizacje Tramwajów PROTRAM Sp. z o.o. (Wrocław),

Ponadto przedstawiono prezentacje:
tramwaje wrocławskie. Stan taboru i wybrane zagadnienia - prezentacja MPK Sp. Z o.o. we Wrocławiu,
środki do konserwacji urządzeń elektrycz...

Więcej»

25-28.01.2007   VI Mistrzostwa Polski w halowej piłce nożnej, Płock 

zdjecie

W dniach 25-28.01.2007 r. odbyły się w Płocku VI Mistrzostwa Polski w halowej piłce nożnej przedsiębiorstw komunikacji miejskiej o Puchar Prezesa Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej.
Organizatorem turnieju była komunikacja Miejska Płock Sp. z o.o. wspólnie z Zakładową Organizacją Związkową NSZZ "Solidarność".

W turnieju wzięło udział 14 drużyn (ok. 180 zawodników) z takich przedsiębiorstw jak: MPK Zielona Góra, MPK łódź, MPK Poznań, KPK Białystok, MPK Inowrocław, Tramwaje Śląskie - Katowice, MPK Wrocław, MPK Kraków, PKM Jaworzno, ZKM Konin, MZK Koszalin, MPK Ciechanów, KM Płock, TW/MZA Warszawa.

W pierwszej fazie rozgrywek wszystkie zespoły zostały podzielone w drodze losowania na dwie grupy po 7 zespołów w każdej. Mecze w grupach, W sumie rozegrano 46 spotkań z których każde tr...

Więcej»

29-30.11.2006   Komisja Zasilania, Zegrze 

zdjecie

Informujemy, że w dniach 29-30.11.2006r odbyło się w Zegrzu k/Warszawy kolejne posiedzeniu Komisji Zasilania IGKM, którego współorganizatorem była firma JM-TRONIK oraz Tramwaje Warszawskie Sp. z o.o.
Podczas spotkania zaprezentowane zostały nowe produkty i rozwiązań technicznych w tym m.in. rozdzielnica SN typu Multicell oraz wyłącznik próżniowy VC-1.
W obradach uczestniczyły 54 osoby z 26 firm. W trakcie spotkania przedstawiono następujące referaty i prezentacje:

Nowoczesne rozdzielnice SN typu MultiCell i UniCell, aplikacja dla krajowych podstacji trakcyjnych - JM-TRONIK p. Adam Gawłowski
Doświadczenia w eksploatacji rozdzielnic SN MultiCell i wyłączników próźniowych VC-1 Tramwaje Warszawskie p. Andrzej Walewski
Mikroprocesorowe systemy automatyki dla trawajowych stacji...

Więcej»

23-24.11.2006   Komisja Ekonomiczna, Warszawa 

zdjecie

W dniach 23-24 listopada 2006r. w Warszawie odbyło się kolejne posiedzenie Komisji Ekonomicznej IGKM, której tematem było "Finansowanie inwestycji w komunikacji miejskiej". Współorganizatorem spotkania były Miejskie Zakłady Autobusowe Miasta Stołecznego Warszawy. Obrady Komisji odbyły się w Hotelu "Felix" w Warszawie, a udział w nich wzięło 95 osób z 66 firm. W trakcie obrad wygłoszono następujące referaty - w dwóch blokach tematycznych:

Blok I. Finansowanie inwestycji w komunikacji miejskiej
"Źródła finansowania inwestycji w komunikacji miejskiej" - prof. Stanisław Kasiewicz (SGH Warszawa)
"Źródła finansowania inwestycji samorządowych i komunalnych" - Dariusz Kacprzyk (Bank BPH S.A. Warszawa)
"Leasing - nowoczesny sposób finansowania inwestycji" - //(De...

Więcej»

4.10.2006   Seminarium Techniczne "Karta miejska - nowa jakość lokalnego transportu zbiorowego", Kielce 

zdjecie

Uprzejmie informujemy, że w dniu 4 października br. Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej zorganizowała Seminarium Techniczne pod hasłem:

Karta miejska - nowa jakość lokalnego transportu zbiorowego

Seminarium obyło się podczas pierwszego dnia targów TRANSEXPO. Celem Seminarium było zapoznanie z dostępnymi systemami pobierania opłat przy pomocy karty miejskiej, ze sposobami określenia ich standaryzacji, a także możliwością integracji różnych systemów karty miejskiej.
Podczas wystąpień przedstawiono korzyści i zagrożenia związane z kartami miejskimi jako elementem systemu rozliczania płatności w aglomeracjach miejskich. Analizowano uwarunkowania organizacyjne, prawne i techniczne wprowadzenia kart w charakterze biletów komunikacji miejskiej. Zaprezentowano rodzaje systemów i zast...

Więcej»

20-23.09.2006   XXI Turniej Strzelecki w Przemyślu 

zdjecie

W dniach 20-23 września 2006 roku w Przemyślu odbył się XXI Ogólnopolski Turniej Strzelecki o "Złotą Paterę" Prezesa IGKM.
Zawody zostały zorganizowane przez Izbę Gospodarczą Komunikacji Miejskiej, Miejski Zakład Komunikacji Sp.z o.o. w Przemyślu oraz NSZZ PKM przy MZK Sp. z o.o. w Przemyślu.
W turnieju rywalizowało siedem drużyn, reprezentujacych następujące przedsiębiorstwa komunikacyjne: MZK Przemyśl, MZK Słupsk, KLA Kalisz, MPK Kraków I, MPK Kraków II, MZK Olsztyn, MPK Poznań.
Zawody rozegrano w dwóch konkurencjach:
pistolet sportowy (5+30)
karabinek sportowy (10+40)
zgodnie z regulaminem Federacji Strzeleckiej UIT.
"Złotą Paterę" Prezesa IGKM w 2006 roku zdobyła drużyna KLA Kalisz.

...

Więcej»

26.07.2006   Galeria Plakatu AMS 

Ocena

+ -
-10
zdjecie

IV edycja Międzynarodowych Targów Lokalnego Transportu Zbiorowego TRANSEXPO była okazją do rozpoczęcia kolejnego etapu kampanii medialnej prowadzonej wspólnie przez IGKM i AMS a mającej na celu promocję komunikacji miejskiej. Spośród zgłoszonych wcześniej pięciu propozycji organizacje członkowskie IGKM wybierały najlepszą. Największej głosów bo aż 57 (61%) oddano na hasło "Zostaw samochód, daj odpocząć swojemu miastu". Hasło to stanie się motywem przewodnim w konkursie na najlepszy plakat promujący komunikację miejską. Zwycięski plakat zostanie rozpowszechniony na nośnikach reklamowych AMS. Fundatorem nagrody konkursowej jest również IGKM....

Więcej»

22-23.06.2006   Komisja Ruchu, Ostrowiec Świętokrzyski 

ikona

Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej wspólnie z MPK Ostrowiec Świętokrzyski zorganizowała w dniach 22 i 23 czerwca 2006 r. posiedzenie Komisji Ruchu w Ostrowcy Świętokrzyskim.
Temat Komisji
"Budowa rozkładów jazdy i harmonogramów czasu pracy kierowców, jako czynnik poprawy efektywności funkcjonowania przedsiębiorstwa komunikacyjnego"
Przebieg obrad
Prezentacja wybranych ofert oprogramowania związanego z tematem spotkania dla komunikacji miejskiej:
Przedsiębiorstwo Zastosowań Informatyki TARAN Sp. z o.o. - Mielec,
EMTAL Sp. z o.o. - Gdańsk,
DPK System Conculting - Wieliczka,
Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowe "INKOM" - Łódź,
...

Więcej»

22-23.06.2006   Komisja Taboru Tramwajowego, Łodź 

zdjecie

Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej oraz Zakład Elektroniki Przemysłowej ENIKA z Łodzi i Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne - Łódź Sp. z o.o. zorganizowały w dniach 22 i 23 czerwca br. w Łodzi kolejne posiedzenie Komisji Taboru Tramwajowego IGKM.

Temat wiodący Komisji
"Urządzenia Elektroniczne w taborze tramwajowym - zagadnienia wybrane"
Wygłoszone referaty
Historia wprowadzania elektroniki do pojazdów szynowych komunikacji miejskiej - Zbigniew Szyller (MPK Łódź)
Monitoring pojazdów - Jan Firlik, Jarosław Giec (MPK Poznań)
Wykorzystanie ciągnika manewrowego z zasilaniem bateryjnym i napędem asynchronicznym w pracy na terenie zajezdni tramwajowej - Janusz Korzeniowski (MPK Wrocław)
Zagadnienia wprowadzania elektroniki w trakcie remontów tramwajów - Wik...

Więcej»

8-9.06.2006   Komisja Autobusowa, Wrocław 

zdjecie

Informujemy, że Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej wspólnie z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym Sp. z o.o. we Wrocławiu oraz fabryką VOLVO Polska Sp. z o.o., zorganizowały w dniach 8 i 9 czerwca 2006 roku we Wrocławiu, kolejne posiedzenie Komisji Autobusowej, której hasłem wiodącym było - Autobus miejski - przyjazny środowisku.

Podczas obrad komisji wygłoszone zostały następujące referaty:
Zarządzanie paliwem, technologia SCR oraz napędy hybrydowe - najnowsze osiągnięcia Volvo w zakresie zmniejszania kosztów eksploatacji autobusów i emisji spalin do środowiska. (Hakan Karlsson, Ciaes Westberg - Volvo Bus Corporation)
Euro IV - aspekty eksploatacyjne (Roman Gogacz - MZA Sp. z o.o. Warszawa)
Paliwa alternatywne (Marek Reksa - Politechnika Wrocławska)
Biopali...

Więcej»

5.06.2006   Nowelizacja Ustawy Prawo Zamówień Publicznych - szkolenie. 

W dniu 5 czerwca br. Izba zorganizowała dla członków Izby szkolenie w zakresie ostatniej nowelizacji ustawy prawo zamówień publicznych, ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki komunikacji miejskiej.

Zapotrzebowanie na szkolenie powstało w wyniku tego, iż pierwotne zmiany ustawy miały za zadanie głównie dostosowanie polskich przepisów do prawa Unii Europejskiej, później jednak rząd zaproponował (w autopoprawkach) szereg zmian mających na celu uproszczenie i przyspieszenie postępowań. Ostateczny zakres nowelizacji wyszedł więc znacznie poza przedłożenia rządowe będąc największą i najważniejszą z dotychczasowych zmian ustawy.

Wykłady na szkoleniu przeprowadził Pan Artur Wawryło, ekspert w dziedzinie zamówień publicznych z Forum Edukacyjnego Centrum Zamówień Publicznych w Warszawie, a...

Więcej»

25-26.05.2006   XXXI Krajowy Zjazd Komunikacji Miejskiej 

zdjecie

W dniach 25-26 maja 2006 r. w Gdańsku odbył się XXXI Krajowy Zjazd Komunikacji Miejskiej.

Podczas spotkania sformułowane zostały następujące wnioski:

1. Projekt rozporządzenia Komisji Europejskiej ustalającego ramy prawne dla umów o świadczenie usług przewozowych jest bardziej korzystny niż obowiązujące w Polsce, często niespójne, przepisy prawa, ponieważ:
nakłada on na władze lokalne obowiązek zawierania kontraktów o jasno sformułowanych zapisach rekompensaty za wykonane zadania publiczne;
umożliwia zawieranie kontraktów na dłuższe okresy, dostosowane do realnych okresów amortyzowania taboru;
zakłada możliwość udzielania zlecenia bezpośredniego własnej jednostce organizacyjnej.

...

Więcej»

17.05.2006   Spotkanie w sprawie czasu prowadzenia pojazdów, przerw oraz okresów odpoczynku w komunikacji miejskiej 

W dniu 17 maja 2006 r. w siedzibie Izby odbyło się spotkanie w sprawie rozwiązań systemowych w zakresie dopuszczalnego czasu prowadzenia pojazdu oraz przerw i okresów odpoczynku w komunikacji miejskiej. W spotkaniu uczestniczyło 14 osób z 9 przedsiębiorstw komunikacji miejskiej, 3 osoby z ramienia Ministerstwa Transportu - panie Danuta Konopka, Katarzyna Misiejuk oraz Anna Ślifirczyk oraz przedstawiciele Izby Gospodarczej.
Spotkanie to zostało zainicjowane nowym rozporządzeniem (WE) nr 561/2006 PE i Rady z dn. 15 marca 2006 r., które, jakkolwiek nie ma zastosowania do "przewozów drogowych pojazdami używanymi do przewozu osób w ramach przewozów regularnych, których trasa nie przekracza 50 km", to jednakże zobowiązuje polskiego ustawodawcę do określenia dla tych przewozów zasad gwa...

Więcej»

11-12.05.2006   Komisja Ekonomiczna, Toruń 

ikona

W dniach 11-12.05.2006r odbyło się, zorganizowane wspólnie z Miejskim Zakładem Komunikacji w Toruniu posiedzenie Komisji Ekonomicznej, której tematem wiodącym były: Nowoczesne metody zarządzania przedsiębiorstwem komunikacji miejskiej.
Obrady Komisji były połączone z jubileuszem 115-lecia istnienia komunikacji tramwajowej w Toruniu.

Obrady komisji odbyły się w Hali Centrum Targowego PARK, a wygłoszono następujące referaty:

1. Nowoczesne metody zarządzania przedsiębiorstwem komunikacji miejskiej - prof. Robert Karaszewski - Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu ,
2. Controlling - 10 letnie doświadczenia wdrażania w MPK Kraków - Helena Kurcz - MPK Kraków S.A. ,
3. Nowy model organizacji komunikacji miejskiej w Poznaniu - Wojciech Tulibacki - MPK Poznań Sp. z o.o. ,
4. Kon...

Więcej»

11-12.05.2006   Komisja Zasilania, Lublin 

zdjecie

W dniach 11-12.05.2006r odbyło się w Nałęczowie, zorganizowane wspólnie z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym Sp. z o.o. w Lublinie kolejne posiedzenie Komisji Zasilania IGKM.

W ramach programu wygłoszono następujące referaty:
1. Hybrydowy układ zasilania trolejbusu - prof. Zygmunt Giziński - Instytut Elektrotechniki,
2. Kondensatorowy zasobnik energii dla pojazdów trakcji elektrycznej - mgr inż. Marcin Żuławik - Instytut Elektrotechniki,
3. Monitoring zwrotnic tramwajowych - mgr inż. Tomasz Szczypek - Grupa ZUE S.A.
4. Prezentacja rozdzielni trakcyjnej typu RT-1 - przedstawicielka Elektrobudowy S.A.,
5. Akumulatory niklowo-kadmowe; bezpieczeństwo, niezawodność, i niskie koszty eksploatacji dla różnych zastosowań w transporcie miejskim - przedstawiciel SAFT/APCATEL.
6. ...

Więcej»

27.04.2006   15-lecie Izby. Uroczysta kolacja. 

zdjecie

Z okazji mijającej w marcu bieżącego roku 15-tej rocznicy istnienia Izby, odbyła się uroczysta kolacja, na którą zostali zaproszeni wszyscy członkowie Izby. Odbyła się ona w dniu poprzedzającym Walne Zgromadzenie Wspólników Izby (tj. w dniu 27 kwietnia br.) w restauracji "Stary Młyn" w Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym "BOSS" w Miedzeszynie....

Więcej»

28-30.03.2006   Komisja BHP 

ikona

Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej i Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu Spółka z o.o. uprzejmie informują, że spotkanie Komisji Bezpieczeństwa Pracy odbyło się w dniach 28 - 30 marca 2006 r. w Poznaniu.

Program spotkania:
1. Zwiedzanie 18 Międzynarodowych Targów Ochrony Pracy, Pożarnictwa i Ratownictwa "SAWO 2006".
2. Prelekcja na temat wdrażania Rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 30 października 2002 r. sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie użytkowania maszyn przez pracowników podczas pracy.
3. Wybory przewodniczącego komisji.
4. Wymiana doświadczeń członków komisji....

Więcej»

28-30.03.2006   Dni Technologii Francuskiej w Polsce 

ikona

W dniach od 28 do 30 marca 2006 odbyły się w Warszawie, w hotelu Novotel Centrum (dawny FORUM), "Dni Technologii Francuskiej", zorganizowane przez francuską Agencję ds. Międzynarodowego Rozwoju Przedsiębiorstw UBIFRANCE i Misję Ekonomiczną Ambasady Francji w Polsce.
W czasie trzech dni wystawy, seminariów, konferencji i warsztatów, francuskie przedsiębiorstwa zaprezentowały swoje rozwiązania i osiągnięcia w trzech strategicznych dla gospodarki dziedzinach: transporcie, energetyce i ochronie środowiska.

Dnia 29 marca 2006 - odbyło się Kolokwium "Transport Miejski" podczas którego wygłoszono następujące referaty:
"Plan rozwoju transportu w Polsce do 2013 roku" - Jarosław PASEK, Departament Planowania Strategicznego i Polityki Transportowej, Ministerstwo Transportu i...

Więcej»

28.03.2006   Zespół ds. standaryzacji elektronicznej karty miejskiej. 

Ocena

+ -
-10

W dniu 28 marca odbyło się w Warszawie, kolejne spotkanie zespołu ds. standaryzacji elektronicznej karty miejskiej, poświęcone tym razem przeglądowi ofert producentów oferujących na polskim rynku tego typu produkty, ze szczególnym uwzględnieniem możliwości integracji różnych systemów kart miejskich, stosowanych w komunikacji miejskiej, a także perspektyw ich rozwoju.
Pierwsze spotkanie zespołu odbyło się 26 października 2005 roku, kiedy to przedstawiciel Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji omówił zagadnienia techniczne oraz przepisy, a także trendy światowe i zasady bezpieczeństwa w zakresie stosowania, standaryzacji i integracji karty miejskiej. Przedstawiciele poszczególnych miast, gdzie wprowadzono już systemy karty elektronicznej, dokonali charakterystyki zastos...

Więcej»

3.03.2006   Szkolenie - wcześniejsze emerytury 

zdjecie

Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej w dniu 3 marca br. (piątek) zorganizowała szkolenie na temat: Nabywania wcześniejszych uprawnień emerytalnych przez kierowców autobusów o liczbie miejsc powyżej 15 miejsc, trolejbusów i motorniczych tramwajów wg stanu prawnego obowiązującego od 1.01.1999r.

Potrzebę zorganizowania szkolenia o takiej tematyce zgłaszało nam w ostatnim okresie wielu operatorów, zwracając się do nas z licznymi zapytaniami i wątpliwościami co do zasad przechodzenia na wcześniejsze emerytury w/w grup pracowników, oczekując wyjaśnień i interpretacji przepisów w tym zakresie. Ponieważ zagadnienia te wydają się być istotne dla wszystkich przedsiębiorstw komunikacji miejskiej, postanowiliśmy zorganizować spotkanie z pracownikiem resortu odpowiedzialnego za wprowadzenie i int...

Więcej»

23-26.02.2006   V Halowy turniej piłki nożnej, Ciechanów 

zdjecie

W dniach 23-26 lutego 2006 r. w hali widowiskowo-sportowej MOSiR w Ciechanowie odbyły się
V Mistrzostwa Polski w halowej piłce nożnej Przedsiębiorstw Komunikacji Miejskiej o "Puchar Prezesa Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej".
Organizatorem turnieju był Zakład Komunikacji Miejskiej w Ciechanowie Spółka z o.o., oraz Komisja Zakładowa NSZZ "Solidarność" przy ZKM w Ciechanowie, przy współpracy Urzędu Miasta Ciechanów, Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Ciechanowie oraz Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej. Należy nadmienić, że Ciechanów już po raz drugi był organizatorem tych zawodów.
W zawodach uczestniczyło 15 zespołów ( 187 zawodników ) z przedsiębiorstw: MPK Częstochowa,
MPK Kraków, MPK Wrocław, MPK Poznań, KM Głogów, MPK Inowrocław, MZK Zielona Góra,
MZK Konin, KPK Bia...

Więcej»

13.01.2006   Konferencja finalna projektu CTUE, Paryż 

ikona

W dniu 13 stycznia 2006 r. w Paryżu odbyła się międzynarodowa konferencja, która podsumowywała trzyletni projekt pod nazwą CTUE (Prowadzący pojazdy komunikacji miejskiej w Europie) realizowany pod auspicjami programu Leonardo da Vinci. Polskę na konferencji reprezentowali uczestnicy projektu, czyli MPK Kraków i MZA Warszawa oraz delegaci z MPK Poznań i TW Warszawa (łącznie 11 osób)....

Więcej»

13-14.12.2005   Komisja Zarządów Transportu, Katowice. 

zdjecie

W dniach 13 - 14 grudnia 2005 roku w Katowicach odbyło się posiedzenie Komisji Zarządów Transportu IGKM, zorganizowane wspólnie z Komunikacyjnym Związkiem Komunalnym GOP. W spotkaniu uczestniczyło 35 osób. Na obradach gościli m.in. Józef Kocurek - Wiceprezydent Miasta Katowice, Jerzy Śliwiński - Śląski Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego, Henryk Zaguła - Przewodniczący Zgromadzenia KZK GOP.

Podczas Spotkania wygłoszono następujące referaty, które następnie przedyskutowano:

- Zalety i wady oraz uwarunkowania działania organizatorów (zarządów i związków) w różnych formach organizacyjno-prawnych - dr hab.Robert Tomanek, Akademia Ekonomiczna w Katowicach,

- Zakres i kierunki koniecznych zmian w ustawie o transporcie drogowym z punktu widzenia organizatora lokalnego transportu...

Więcej»

7.12.2005   Konferencja UITP w Poznaniu 

ikona

W dniu 7 grudnia br. w Poznaniu obyła się konferencja zorganizowana przez UITP (Międzynarodowa Unia Transportu Publicznego), MPK w Poznaniu oraz IGKM. Omawiano na niej takie tematy, jak planowane ramy prawne dla transportu publicznego w Unii Europejskiej, finansowanie (m.in. z funduszy unijnymi) odnowy taboru i infrastruktury oraz integracja systemów transportu publicznego. Są to tzw. gorące tematy, cieszące się dużym zainteresowaniem w nowych krajach UE oraz w państwach kandydackich.
W programie towarzyszącego konferencji szkolenia (8 - 9 października br.) skoncentrowano się na organizacji transportu publicznego oraz relacjach pomiędzy operatorami i władzami organizującymi transport. Szkolenie obejmowało część teoretyczną, analizę przypadków oraz warsztaty, których celem była wymiana doś...

Więcej»

24.11.2005   Komisja Ekonomiczna, Częstochowa 

zdjecie

W dniach 24-25.11.2005 r. w Częstochowie obradowała Komisja Ekonomiczna IGKM pod hasłem "Racjonalizacja kosztów w przedsiębiorstwach komunikacji miejskiej". Uczestników przywitał Prezydent Miasta Częstochowy pan Tadeusz Wrona i życzył owocnych obrad, wielu pozytywnych wrażeń z pobytu w mieście.

W pierwszym dniu wygłoszono następujące referaty:
1. Zmiany struktury kosztów w przedsiębiorstwach transportu miejskiego w Polsce - Grzegorz Dydkowski - Akademia Ekonomiczna w Katowicach oraz KZK GOP Katowice,
2. Racjonalizacja kosztów zakupu, eksploatacji i utrzymania autobusów w MZA Sp. z o.o. Warszawa - Wojciech Ulikowski,
3. Dywersyfikacja przychodów i dochodów na przykładzie MZK Spółka z o.o. Koszalin - Orest Sroka,
4. Wzrost wpływów w aspekcie zastosowania zasady "pierwszych drzw...

Więcej»

17-18.11.2005   Posiedzenie Komisji Autobusowej, Słupsk 

ikona

W dniach 17 - 18 listopada 2005 roku w Słupsku odbyło się kolejne posiedzenie Komisji Autobusowej zorganizowane wspólnie z Miejskim Zakładem Komunikacji Sp. z o.o.
w Słupsku pt. : Aktualna oferta producentów autobusów ze szczególnym uwzględnienie problemów ochrony środowiska. Obrady Komisji były połączone z uroczystościami obchodów jubileuszu 95-lecia istnienia komunikacji miejskiej w tym mieście.
W komisji wzięło udział ok. 140 osób z 50 zakładów komunikacyjnych i zarządów oraz 14 firm - producentów autobusów oraz części i akcesoriów.

W programie znalazły się:
- referat wprowadzający pt.: "Przegląd konstrukcji i cechy różnych rodzajów zawieszeń w pojazdach użytkowych" - dr inż. Andrzej Wąsiewski - Zakład Samochodów w Instytucie Pojazdów na Wydziale Samochodów i Maszyn Roboczych ...

Więcej»

16-17.11.2005   Wspólne posiedzenie Komisji Zasilania i Komisji Taboru Tramwajowego, Poznań 

zdjecie

W dniach 16 - 17 listopada 2005 roku w Poznaniu odbyło się wspólne posiedzenie Komisji Zasilania i Komisji Taboru Tramwajowego IGKM., zorganizowane wspólnie z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym w Poznaniu Sp. z o.o. W spotkaniu wzięło udział ok. 110 osób.

Tematem wiodącym obu połączonych Komisji były zagadnienia związane z rekuperacją energii elektrycznej w czasie hamowania tramwaju i oddziaływanie tego procesu na układy zasilania sieci trakcyjnej i elementy taboru tramwajowego.

Referat wprowadzający pt. "Rekuperacja w aspekcie oszczędności zużycia energii elektrycznej oraz jej oddziaływanie na układy zasilania sieci trakcyjnej" - wygłosił prof. Adam Szeląg z Politechniki Warszawskiej.
W trakcie obrad w pierwszym dniu zabrało głos w dyskusji wielu przedstawicieli firm komu...

Więcej»

6-7.10.2005   Komisja Szkolenia Zawodowego, Wrocław 

W dniach 6-7 października br. odbyło się posiedzenie Komisji Szkolenia Zawodowego, którego organizatorem było Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Sp. z o.o. we Wrocławiu.
W posiedzeniu wzięło udział 22 osoby reprezentujące 13 ośrodków i działów szkolenia zawodowego.
Tematyka spotkania obejmowała między innymi:
- Prezentację wrocławskiego tramwaju 204WrAs (na prąd przemienny).
- Szkolenie zawodowe kierowców autobusowych w świetle dyrektywy unijnej nr 2003/59/WE.
- Wybory przewodniczącego Komisji na następną kadencję
Przewodniczącym Komisji wybrany został ponownie Pan Henryk Chrościcki z MZA Warszawa.
Poza częścią merytoryczną uczestnicy spotkania mieli możliwość obejrzenia "Panoramy Racławickiej"....

Więcej»

21.09.2005   Konferencja IGKM, Kielce 

zdjecie

W dniu 21 września 2005 roku odbyła się w w Exbud Skanska S.A. - Centrum Biznesu w Kielcach Konferencja pod hasłem: "Integracja lokalnego i regionalnego transportu zbiorowego - szanse i bariery", połączona z odbywającymi się w dniach 22 i 23.09.2005r targami branżowymi TRANSEXPO.

Organizatorami Konferencji i Targów, podobnie jak w latach poprzednich byli:
- Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej,
- Targi Kielce Sp. z o.o.,
- Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji Sp. z o.o. w Kielcach.

Patronat nad obu imprezami przyjęło Ministerstwo Infrastruktury oraz Prezydent Kielc Pan Wojciech Lubawski.

...

Więcej»

21.09.2005   Stanowisko Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej w Warszawie dotyczące wzrostu cen oleju napędowego 

Ocena

+ -
-10

21 września 2005 w Kielcach zostało przygotowane stanowisko w sprawie wzrostu cen paliw. Przyjęto, że uzgodnione stanowisko w tej sprawie zostanie rozesłane do wskazanych przez poszczególnych członków Izby Prezydentów, Burmistrzów i Wójtów oraz Przewodniczących Rad w Miastach i Gminach....

Więcej»

15-16.09.2005   XX Turniej Strzelecki o Złotą Paterę Prezesa IGKM, Słupsk 

zdjecie

Gospodarzem kolejnego - jubileuszowego XX turnieju strzeleckiego był Słupsk.
Turniej został rozegrany w dniach 14-16 września 2005r., a jego organizatorami był Miejski Zakład Komunikacji Sp. z o.o. w Słupsku oraz Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej w Warszawie.
W turnieju udział wzięło siedem drużyn z następujących przedsiębiorstw komunikacyjnych: MZK Słupsk, MZK Przemyśl, KLA Kalisz, MPK Poznań, MPK Kraków, KM Płock, MPK Olsztyn. (W tabelach przedstawiamy wyniki w poszczególnych kategoriach strzeleckich oraz wyniki drużynowe).
Zainteresowanie rozgrywanymi w ostatnich latach turniejami maleje - w roku 1995 w Starachowicach startowało 27 drużyn, a w 2005 roku tylko 7.
Należy dołożyć starań, aby nie zmarnować tak bogatego dorobku....

Więcej»

9-10.09.2005   Ogólnopolski konkurs sprawnościowy kierowców komunikacji miejskiej, Poznań 

zdjecie

W dniach 9-10.09.2005r odbył się w Poznaniu, Ogólnopolski Konkurs Kierowców Komunikacji Miejskiej o Puchar Prezesa Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej dla najlepszego kierowcy autobusowego w komunikacji miejskiej w 2005 roku, zorganizowany wspólnie przez Izbę Gospodarczą Komunikacji Miejskiej oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu Sp. z o.o. Konkurs był jedną z imprez towarzyszących obchodom Jubileuszu 125 lecia komunikacji miejskiej w tym mieście.

Uczestnicy konkursu wyłonieni zostali z grona kierowców przedsiębiorstw komunikacyjnych z całej Polski, a ich wybór odbył się w wyniku wewnętrznych eliminacji przeprowadzonych w przedsiębiorstwach. Warunkami udziału w konkursie, stawianymi przez organizatorów było,
aby kandydaci byli zatrudnieni na pełnym etacie w prze...

Więcej»

5-6.09.2005   Komisja BHP, Warszawa 

ikona

W dniach 5-6 września br. odbyło się posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, którego organizatorem były Miejskie Zakłady Autobusowe Sp. z o.o. w Warszawie.
W posiedzeniu Komisji wzięło udział ok. 40 osób reprezentujących 25 zakładów komunikacji miejskiej.
Tematyka spotkania obejmowała między innymi:
- Występowanie i profilaktyka chorób związanych z pracą w grupie prowadzących pojazdy komunikacji miejskiej.
- Stres zawodowy u kierowców i motorniczych jako czynnik ryzyka chorób układu krążenia.
- Ciśnienie tętnicze podczas pracy u prowadzących pojazdy komunikacji miejskiej.
Oprócz części merytorycznej gospodarze zorganizowali zwiedzanie zabytków Pułtuska....

Więcej»

16-17.06.2005   Komisja ruchu IGKM, połączona z obchodami 60 lecia Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Legnicy. 

zdjecie

Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej i Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Spółka z o.o. w Legnicy zorganizowały w dniach 16 i 17 czerwca 2005r w Legnicy kolejne posiedzenie Komisji Ruchu, którego głównym tematem było: "Bezpieczeństwo w komunikacji miejskiej". W posiedzeniu Komisji uczestniczyło 68 osób, reprezentujących 29 przewoźników, 3 Zarządy KM, 10 producentów, oraz 4 referentów reprezentujących firmy nie będące członkami IGKM. Obrady Komisji połączone były z obchodami 60-lecia istnienia Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Legnicy.

W programie przedstawiono następujące referaty:

- Bezpieczeństwo w komunikacji miejskiej - referat wprowadzający - mgr inż. Zbigniew Rusak - zastępca dyrektora ds. organizacji, przewozów i rozwoju w MPK Poznań Sp. z o.o.
- Kontrola ...

Więcej»

7-8.06.2005   Posiedzenie Komisji Torowej, Kraków 

zdjecie

W dniach 7 i 8 czerwca 2005r. odbyło się posiedzenie Komisji Torowej IGKM zorganizowane wspólnie w firmą TINES Sp. z o.o. z Krakowa.

Tematyka spotkania obejmowała m.in.:

- Wybory przewodniczącego Komisji na następną kadencję (przewodniczącego nie wybrano),
- Zasady pozyskiwania środków unijnych w zakresie infrastruktury tramwajowej.
- Praktyczne doświadczenia w pozyskiwaniu środków unijnych na przykładzie projektu budowy trasy Bemowo - Młociny w Warszawie.
- Praktyczne aspekty budowy torowisk tramwajowych na przykładzie projektu Katowickiej Trasy Średnicowej w rejonie Spodka.
- Wibroizolacja torowisk tramwajowych przy zastosowaniu mat podtorowych.
...

Więcej»

31.05-1.06.2005   Komisja autobusowa IGKM, połączona z obchodami 130-lecia komunikacji miejskiej w Jeleniej Górze. 

zdjecie

W dniach 31 maja i 1 czerwca 2005 roku odbyło się kolejne posiedzenie Komisji Autobusowej, zorganizowane przez Izbę Gospodarczą Komunikacji Miejskiej, Miejski Zakład Komunikacyjny w Jeleniej Górze oraz Kapenę S.A. w Słupsku.

Tematyka spotkania:

1) Napędy hybrydowe w autobusach miejskich - prof. dr hab. inż. Antoni Szumanowski - Profesor w Instytucie Maszyn Roboczych Ciężkich Politechniki Warszawskiej.

2) Praktyczne rozwiązania w konstrukcji autobusów hybrydowych - referat przedstawiciela firmy KAPENA S.A. Słupsk.

3) Filozofia wymagań w przetargach na autobusy miejskie. Wnioski wynikające z postepowań przetargowych:
...

Więcej»

30-31.05.2005   Komisja BHP, Częstochowa 

ikona

W dniach 30-31 maja br. odbyło się posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa Pracy, którego organizatorem było Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Sp. z o.o. w Częstochowie.
Na spotkaniu omówiono Rozporządzenia :
- Ministra Gospodarki z dnia 30 października 2002 r. w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bhp w zakresie użytkowania maszyn przez pracowników podczas pracy.
- Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bhp.
- Rady Ministrów z dnia 2 listopada 2004 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie służby bhp.
oraz projekt Rozporządzenia Ministra Infrastruktury zmieniający rozporządzenie w sprawie bhp w komunikacji miejskiej i miejskiej komunikacji autobusowej.
Oprócz części merytorycznej gospodarze zorganizowali zwiedzanie Centralnej Szkoły...

Więcej»

29.04.2005   Szkolenie nt. realizacji projektów ZPORR 

zdjecie

Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej uprzejmie informuje, że w dniu 29 kwietnia br. (piątek) o godzinie 10.00 zostało zorganizowane przy udziale Ministerstwa Gospodarki i Pracy spotkanie konsultacyjne poświęcone wymianie doświadczeń z dotychczasowej realizacji projektów z zakresu transportu publicznego ze środków unijnych w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (działanie 1.1. i 1.6) oraz przygotowania projektów na lata 2007-2013.

Porządek Spotkania:

1. Realizacja projektów ZPOOR w latach 2004-2006 w ocenie Ministerstwa Gospodarki i Pracy - Jarosław Orliński z Dep. Wdrażania Programów Rozwoju Regionalnego w MGiP,
2. Dotychczasowe doświadczenia z przygotowania i realizacji projektów, ich charakterystyka, problemy występujące w czasie ich przygotowania,...

Więcej»

28-30.04.2005   IV Halowy turniej piłki nożnej, Głogów 

zdjecie

W dniach 28-30 kwietnia 2005r. odbyły się IV Mistrzostwa Polski w halowej piłce nożnej Przedsiębiorstw Komunikacji Miejskiej o "Puchar Prezesa Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej". Organizatorem turnieju była Komunikacja Miejska Spółka z o.o. w Głogowie obchodząca 10 rocznicę powstania Spółki prawa handlowego jako samodzielnego podmiotu gospodarczego, przy współpracy Związku Zawodowego Pracowników Komunikacji Miejskiej w RP oraz Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej. Honorowy Patronat nad imprezą objął Prezydent Miasta Głogowa. W mistrzostwach wzięło udział 14 zespołów ( 178 zawodników ) z przedsiębiorstw:
KM Płock, ZKM Ciechanów, MPK Inowrocław, MZK Konin, PKM Jaworzno, MPK Kraków, KM Głogów, MZK Zielona Góra, MPK Wrocław, MZK Toruń, MPK Poznań, MPK Łódź, KPKM Białystok, KPK Białys...

Więcej»

21-22.04.2005   Komisja Zasilania IGKM, Warszawa 

zdjecie

W dniach 21,22 kwietnia br odbyło się kolejne posiedzenie Komisji Zasilania, zorganizowane przez Izbę Gospodarczą Komunikacji Miejskiej i Trakcję Polską - PKRE S.A. w Warszawie.

Porządek obrad objął:

1. Zwiedzanie:
- zmodernizowanej podstacji Tramwajów Waszawskich - "Rydygiera",
- nowej podstacji Metra Warszawskiego - "Plac Wilsona",
- kolejowej podstacji trakcyjnej "Mienia" 110/3kV.

...

Więcej»

30.09.2004   Komisja Taboru Tramwajowego 

Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej i Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Spółka z o.o. We Wrocławiu zorganizowały w dniach 30 września i 1 października 2004r posiedzenie Komisji Taboru Tramwajowego, które odbyło się we Wrocławiu.
Tematyka spotkania obejmowała :
- prezentację modernizowanych wagonów tramwajowych typu 105Na Wr.
(w remontach standardowych, w modernizacji z silnikami prądu przemiennego),
- referaty dotyczące:
- asynchronicznych napędów trakcyjnych,
- kierunków modernizacji wagonów tramwajowych w MPK Wrocław,
- Technologii remontów kół biegowych i regeneracji tarczy środkowej....

Więcej»

8-10.09.2004   II Międzynarodowe Targi Lokalnego Transportu Zbiorowego TRANSEXPO oraz cykl Seminariów technicznych pod wspólnym hasłem "Technika w lokalnym transporcie zbiorowym." - Kielce 

W dniach od 8 do 10 września 2004 roku odbyła się w Kieleckim Centrum Biznesu EXBUD w Kielcach dwie komplementarne imprezy, tj:
- cykl Seminariów Technicznych pod wspólnym hasłem "Technika w lokalnym transporcie zbiorowym" - w dniu 8 września 2004r,
- II Międzynarodowe Targi Lokalnego Transportu Zbiorowego TRANSEXPO - w dniach 9 i 10 września 2004r.
Obie imprezy, przeznaczone dla środowiska komunikacji zbiorowej zostały zorganizowane przez:
- Izbę Gospodarczą Komunikacji Miejskiej,
- Targi Kielce Sp. z o.o.,
- Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Sp. z o.o. w Kielcach.
Patronat honorowy nad imprezami przyjął Prezydent Miasta Kielce - Wojciech Lubawski.
We wszystkich trzech Seminariach uczestniczyło około 230 osób zgłoszonych wcześniej do Izby oraz ponad 20 osób - zaproszony...

Więcej»

17.06.2004   Komisja Taboru Tramwajowego 

Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej i Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu Spólka z o.o. zorganizowały w dniach 17 i 18 czerwca br. w Poznaniu kolejne posiedzenie Komisji Taboru Tramwajowego.
Porządek obrad:

- Prezentacja tramwaju niskopodłogowego typu Combino,
- Wdrażanie nowych przepisów dotyczących taboru tramwajowego, w tym również badań technicznych tramwajów,
- Prezentacja pojazdów do obsługi ruchu tramwajowego wykorzystywanych w MPK w Poznaniu,
- Modernizacja tramwajów typu 105N....

Więcej»

2-3.06.2004   Ogólnopolski Turniej Strzelecki o Złotą Paterę Prezesa IGKM - Kalisz. 

Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej wspólnie z Kaliskimi Liniami Autobusowymi Spółka z o.o. w Kaliszu zorganizowały w dniach 2 i 3 czerwca 2004 roku, na strzelnicy w Pleszewie - XIX Ogólnopolski Turniej Strzelecki o Złotą Paterę Prezesa IGKM. Turniej połączony był z obchodami 10-lecia KLA.
Więcej informacji w Biuletynie Komunikacji Miejskiej nr 77....

Więcej»

1.06.2004   Komisja Zasilania 

ikona

Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej i Tramwaje Elbląskie Spółka z o.o. zorganizowały w dniach 1 i 2 czerwca br. w Elblągu posiedzenie Komisji Zasilania, podczas której dokonano następujących prezentacji:

- Nowoczesne rozwiązania w trakcji elektrycznej,
- Grzałki do ogrzewania rozjazdów,
- Zwrotnica sterowana drogą radiową,
- Zintegrowany system sterowania zwrotnicą SNT-1,
- Tramwajowy napęd zwrotnicy EAA-6....

Więcej»

27.05.2004   Komisja Torów 

Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej i Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Częstochowie Spólka z o.o. uprzejmie informują, że w dniach 27 i 28 czerwca br odbyła się Komisji Torów. Porządek obrad objął:

- Prezentacja nawierzchni dla trakcji tramwajowej,
- Betonowe elementy prefabrykowane w infrastrukturze tramwajowej,
- Podstawy normatywne jakości torowisk tramwajowych,
- Prezentacja wyrobów produkowanych przez MPK Łódź sp. z o.o. Zakład Torów i Sieci....

Więcej»

24-25.05.2004   Komisja Bezpieczeństwa Pracy - Kraków. 

Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej wspólnie z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym S.A w Krakowie zorganizowała w dniach 24 i 25 maja br. posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa Pracy.

Program spotkania objął:

- Omówienie problemów i wniosków wynikających ze stosowania Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 13 marca 2002 r. w sprawie bhp w komunikacji miejskiej oraz autobusowej komunikacji międzymiastowej.
- Omówienie charakterystycznych wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zakładach komunikacji miejskiej w 2003 r.
- Oświetlenie stanowisk pracy. Projektowanie, wykonanie i pomiary.
- Omówienie zmian w Kodeksie pracy.
- BHP podczas prowadzenia i obsługi tramwaju NGT-6....

Więcej»

20.05.2004   XXX Krajowy Zjazd Komunikacji Miejskiej - Poznań 

Obrady XXX Jubileuszowego Zjazdu Komunikacji Miejskiej odbyły się na terenach Międzynarodowych Targów Poznańskich w dniu 20.05.2004r.
Obecny Zjazd odbywał się pod hasłem: "WEJŚCIE POLSKI DO UNII EUROPEJSKIEJ - WYZWANIEM DLA LOKALNEGO TRANSPORTU ZBIOROWEGO".
Udział w Zjeździe wzięło 214 uczestników ze 126 firm, reprezentujących:
- Przewoźników - działających na rynku usług miejskich i podmiejskich, zarówno gminnych jak i prywatnych,
- Organizatorów i koordynatorów przewozów pasażerskich, samorządy terytorialne, zarządy miast, itp.,
- Placówki naukowo badawcze i jednostki konsultacyjno - doradcze,
- Producentów i usługodawców działających na rzecz komunikacji miejskiej,
- Przedstawicieli władz centralnych i władz lokalnych,
- Zaproszeni przedstawiciele przewoźników zagranic...

Więcej»

5.05.2004   Komisja Ekonomiczna 

Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej i Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne - Łódź Spółka z o.o. zorganizowały w dniu 5.05.2004r kolejne posiedzenie Komisji Ekonomicznej, której głównymi tematami były:
- Narzędzia zarządcze w procesach restrukturyzacji przedsiębiorstw komunikacji miejskiej - aspekty praktyczne,
- Systemy finansowania lokalnego transportu zbiorowego stymulatorem efektywności ekonomicznej i jakości świadczonych usług....

Więcej»

22.04.2004   Szkolenie w zakresie Ustawy prawo zamówień publicznych - Warszawa. 

Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej w dniu 22.04.2004 zorganizowała kolejne szkolenie, którego celem było zapoznanie przedstawicieli przedsiębiorstw komunikacyjnych z Ustawą Prawo zamówień publicznych (Dz. U. Nr 19 poz. 177 ), która zastąpiła w całości dotychczas obowiązującą Ustawę o zamówieniach publicznych, dostosowując tym samym Polskie prawo w tym zakresie do prawa obowiązującego w Unii Europejskiej.
Szkolenie przeprowadzone było przez pracowników Departamentu Szkoleń i Wydawnictw Urzędu Zamówień Publicznych a udział w nim wzięło 76 osób reprezentujących 51 firm....

Więcej»

27.02.2004   Szkolenie na temat: możliwości finansowania projektów z zakresu transportu publicznego ze środków unijnych w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego . 

Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej w dniu 27 lutego br. zorganizowała pod patronatem Ministerstwa Gospodarki Pracy i Polityki Społecznej, szkolenie na temat j.w.
Szkolenie adresowane było do przedstawicieli kierownictwa zakładów i organizatorów komunikacji miejskiej oraz (za ich pośrednictwem) przedstawicieli władz samorządowych, zainteresowanych omawianymi na szkoleniu problemami (program skierowany jest jedynie do miast powyżej 50 tys. mieszkańców).
Celem szkolenia było przybliżenie uczestnikom spotkania:
- warunków skorzystania z programu,
- sposobu przygotowania dobrego projektu i prawidłowe wypełnienie wniosku.

W przeprowadzonym szkoleniu wzięło udział około 100 osób reprezentujących samorządy gminne, urzędy miejskie, urzędy marszałkowskie, a także przedsiębiorstwa komuni...

Więcej»

7.02.2004   Szkolenie na temat: Kodeks pracy po zmianach. 

Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej w dniu 7 lutego 2004r przeprowadziła szkolenie na temat Kodeks pracy po zmianach. Szkolenie objęło m.in.: czas pracy, jego dokumentowanie, urlopy.
Szkolenie przeprowadzone zostało przez pracownika Ministerstwa Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej....

Więcej»

5-8.02.2004   III Ogólnopolski Halowy Turniej Piłki Nożnej o Puchar Prezesa IGKM. 

W dniach 5 - 8 lutego 2004r odbył się, organizowany wspólnie z Miejskim Zakładem Komunikacji Sp. z o.o. w Koszalinie oraz Związkiem Zawodowym Kierowców Autobusów KM RP., turniej piłki nożnej o Puchar Prezesa Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej.
(Wyniki podane zostaną w oddzielnej informacji.)...

Więcej»

11-12.12.2003   Komisja Ruchu IGKM - Jelenia Góra 

Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej i Miejski Zakład Komunikacyjny w Jeleniej Górze zorganizowały w Jeleniej Górze w dniach w dniach 11 i 12 grudnia br. kolejne posiedzenie Komisji Ruchu. Tematyką wiodącą posiedzenia były:
- Dostosowanie taboru komunikacji miejskiej do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz ocena wykorzystania różnych rozwiązań,
- Informacja dla osób niepełnosprawnych w taborze i na przystankach,
- Przykłady dostosowania infrastruktury przystankowej dla osób niepełnosprawnych,
- Ocena funkcjonowania transportu specjalnego dla osób niepełnosprawnych,
- Komunikacja miejska w odbiorze środowiska osób niepełnosprawnych,
- Szkolenie kierowców i motorniczych pod kątem obsługi osób niepełnosprawnych....

Więcej»

10.12.2003   Szkolenie w zakresie zamówień publicznych w spółkach i zakładach budżetowych komunikacji miejskiej. 

Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej w dniu 10 grudnia 2003r zorganizowała w Warszawie szkolenie w zakresie zamówień publicznych.
Szkolenie objęło tematykę:
- ustawy z dnia 29 sierpnia 2003 roku o zmianie ustawy o zamówieniach publicznych,
- projekt ustawy "prawo zamówień publicznych", (który został przyjęty przez Radę Ministrów i skierowany do Sejmu),
Szkolenie przeprowadzone było przez pracowników Departamentu Szkoleń i Wydawnictw Urzędu Zamówień Publicznych....

Więcej»

23-24.10.2003   Komisja Zasilania IGKM - Lublin 

W dniach 23 i 24 października 2003r Izba wspólnie z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym Sp. z o.o. w Lublinie zorganizowała posiedzenie Komisji Zasilania, której wiodącymi tematami było:
- przystosowanie układu zasilania do rekuperacji energii trakcyjnej w pierwszej linii metra w Warszawie - Elektroprojekt Łódź,
- paszportyzacja urządzeń elektroenergetycznych w elektrycznej trakcji miejskiej - ELESTER PKP,
- sztywność napięcia w zasilającej sieci trakcyjnej - ENIKA Łódź,
- profesjonalne układy gwarantowanego zasilania prądem stałym 220 VDC na podstacjach trakcyjnych - C&T ELMECH,
- prezentacja pola rozdzielnic prądu stałego dla trakcji elektrycznej - KROMISS - BIS 2,
- współczesne napędy elektryczne pojazdów komunikacji miejskiej - Instytut Elektrotechniki Warszawa....

Więcej»

16-17.10.2003   Seminarium polsko-niemieckie pt." Integracja transportu w aglomeracjach i regionach" - Frankfurt nad Odrą. 

Było to drugie seminarium zorganizowane wspólnie przez Izbę Gospodarczą Komunikacji Miejskiej oraz Niemiecki Związek Przedsiębiorstw Transportowych (VDV). Tegoroczne seminarium zatytułowane "Integracja transportu w aglomeracjach i regionach" składało się z dwóch bloków tematycznych. Pierwszy z nich obejmował problematykę tworzenia i funkcjonowania związków transportowych w aglomeracjach i regionach, natomiast drugi został poświęcony rozpoznaniu problemów integracji transportu lokalnego na obszarach przygranicznych.
Poza tym, podobnie jak w roku ubiegłym, celem Seminarium było nawiązanie i pogłębienie kontaktów pomiędzy przedsiębiorstwami komunikacyjnymi z obu krajów, szczególnie z miast leżących blisko granicy polsko-niemieckiej....

Więcej»

10-12.09.2003   Ogólnopolska Konferencja naukowo techniczna pt. "Uwarunkowania prawne lokalnego transportu zbiorowego" - oraz Międzynarodowe Targi Lokalnego Transportu Zbiorowego - TRANSEXPO 

W dniu 10 września 2003 roku odbyła się w Kieleckim Centrum Biznesu EXBUD w Kielcach Ogólnopolska Konferencja naukowo-techniczna pt. "Uwarunkowania prawne lokalnego transportu zbiorowego".
Konferencja, z racji swej tematyki cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, o czym świadczy fakt, że udział obradach wzięło ponad 250 osób zgłoszonych do uczestniczenia.
Organizatorami tych dwóch największych w tym roku komplementarnych imprez przeznaczonych dla Środowiska komunikacji miejskiej były:

Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej,
Targi Kielce,
Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Sp. z o.o. w Kielcach.

Patronat nad imprezami przyjął Prezydent Miasta Kielc - Wojciech Lubawski.
...

Więcej»

5-6.06.2003   Komisja Bezpieczeństwa Pracy 

W dniach 5 - 6 czerwca 2993r IGKM oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Spółka z o.o. w
Olsztynie zorganizowała posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa Pracy z następującym programem:
- Prelekcja przedstawiciela ZUS nt. "Ustawy o zabezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych",
- Wymiana informacji i dyskusja nt. charakterystycznych wypadków przy pracy w zakładach komunikacji miejskiej,
- Wdrażanie przepisów ustawy o BHP w komunikacji miejskiej i nowych przepisów, które weszły w życie w minionym okresie - wymiana doświadczeń....

Więcej»

29-30.05.2003   Komisja Torów 

W dniach 29-30 maja 2003r Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej i Tramwaje Elbląskie Spółka z o.o. w Elblągu zorganizowała kolejne posiedzenie Komisji Torów, na której poruszono następujące tematy:
- Nowoczesne napędy zwrotnic tramwajowych sterowane radiowo,
- Konstrukcje przejazdów drogowych w torze tramwajowym na podsypce tłuczniowej....

Więcej»

22.05.2003   Komisja Zasilania 

W dniach 22-23 maja 2003 Izba wspólnie z Tramwajami Śląskimi S.A. zorganizowała w Katowicach posiedzenie Komisji Zasilania, której wiodącymi tematami było:
- zwiedzanie Centralnej Dyspozytorni Mocy oraz podstacji Łagiewniki,
- zwiedzanie i prezentacja wyrobów takich firm jak: ALSTOM Mikołów, ELIN EBG Elektrotechnika Sp. z o.o., NOWA APENA z Bielska Białej....

Więcej»

4.05.2003   55 Światowy Kogres UITP (więcej w Biuletynie nr 67 na str. 48) 

W dniach 4 - 8 maja br. w Madrycie odbył się 55 Światowy Kongres Międzynarodowej Unii Transportu Publicznego (UITP), połączony z Wystawą „Ruchliwość & Transport Miejski. UITP jest międzynarodową organizacją zrzeszającą władze oraz operatorów transportu publicznego, decydentów, ośrodki naukowe oraz przedsiębiorstwa przemysłowe i usługowe związane z transportem publicznym. UITP jest dla swoich 2500 członków reprezentujących 80 krajów z całego świata platformą współpracy oraz dzielenia się know-how z dziedziny transportu publicznego.
więcej >>...

Więcej»

4.04.2003   Zgromadzenie członków Izby 

W dniu 4.04.2003r. w ośrodku BOSS w Miedzeszynie, odbyło się Zgromadzenie Członków Izby, które zgodnie ze statutem zwołane zostało dla zatwierdzenia sprawozdania finansowego oraz rachunku zysków i strat. Tym razem w porządku obrad znalazły się także wybory do Rady Nadzorczej Izby. W posiedzeniu uczestniczyli reprezentanci 113 przedsiębiorstw - Członków Izby....

Więcej»

5.03.2003   Budapeszt - 4. spotkanie Komitetu Integracji Europejskiej UITP. 

W dniu 5 marca odbyło się posiedzenie Komitetu Integracji Europejskiej UITP.
Na spotkaniu Hans Rat - Sekretarz Generalny UITP przedstawił rozwój regionalny UITP oraz zapowiedział, że w maju br. w Madrycie walne zgromadzenie członków podejmie decyzję o utworzeniu dwóch nowych wydziałów regionalnych: Afryki i Ameryki Łacińskiej. Boton Aba - przewodniczący KIE zaprezentował zarządzane przez siebie przedsiębiorstwo transportu miejskiego BKV w Budapeszcie. Brigitte Olivier kierująca w UITP sekretariatem Komitetu Unii Europejskiej - EuroTeam opisała przygotowania do rozszerzenia Unii Europejskiej o nowe kraje z Europy Środkowo-Wschodniej i wynikające z tego konsekwencje dla naszego uczestnictwa w pracach UITP. W spotkaniu KIE wziął również udział Wolfgang Meyer - Prezydent UITP, który podkreśl...

Więcej»

4.03.2003   Budapeszt - warsztaty UITP pt. "Tworzenie udanego projektu w zakresie ruchliwości finansowanego z funduszy strukturalnych UE" 

W dniu 4 marca w Budapeszcie odbyły się warsztaty UITP na temat " Jak opracować udany projekt w zakresie ruchliwości finansowany z Funduszy Strukturalnych". W warsztatach uczestniczyli przedstawiciele krajów kandydujących do UE, między innymi z Polski. Zaprezentowane zostały pokrótce Fundusze Strukturalne oraz Fundusz Spójności. W uzupełnieniu przedstawiono działalność Europejskiego Banku Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Banku Inwestycyjnego oraz program Komisji Europejskiej "Civitas". Jean-Pierre Palante z belgijskiej firmy konsultingowej opisał, czym powinien się charakteryzować dobry projekt. Zadaniem uczestników warsztatów, podzielonych na grupy wg krajów, było określenie najważniejszych czynników sukcesu dobrego projektu w zakresie ruchliwości, barier jego wdrażania oraz wskazanie ...

Więcej»

21.02.2003   Szkolenie na temat: "Kodeks pracy po zmianach" 

W dniu 21 lutego 2003 Izba zorganizowała w Warszawie jednodniowe szkolenie na temat Kodeks pracy po zmianach, na którym omówiony został stan prawny w tym zakresie oraz udzielano odpowiedzi na zadawane z sali pytania.

Szkolenie poprowadzone zostało przez pracownika Departamentu Prawa Pracy w Ministerstwie Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej a udział w nim wzięło 43 przedstawicieli przedsiębiorstw komunikacji miejskiej z całego kraju....

Więcej»

5.12.2002   Komisja Ruchu (Kielce) 

W dniach 5 i 6 grudnia 2002 roku odby?o si?, zorganizowane wspólnie z MPK Sp. z o.o. w Kielcach kolejne posiedzenie komisji Ruchu IGKM.
Porządek komisji obejmowa? m.in.
- problemy nieuczciwej konkurencji w komunikacji miejskiej,
- uwarunkowania ruchowe wprowadzania do eksploatacji na liniach komunikacji miejskiej autobusów o ma?ej pojemno?ci,
- badania oceny pasa?erów us?ug komunikacji miejskiej,
- wnoszenie op?at za przejazdy w komunikacji miejskiej przy wykorzystaniu telefonów komórkowych....

Więcej»

2.12.2002   Trzecie szkolenie na certyfikat kompetencji zawodowych - (Warszawa). 

W dniach 2 - 5 grudnia 2002 odby?o si? w Warszawie kolejne (trzecie) szkolenie przygotowawcze do egzaminu kompetencji zawodowych w zakresie transportu drogowego, w którym uczestniczy?o 62 osoby,
(w wi?kszo?ci przedstawicieli firm komunikacji miejskiej). Szkolenie przeznaczone by?o dla osób ubiegających si? o certyfikaty w zakresie krajowego przewozu osób i rzeczy oraz mi?dzynarodowego przewozu osób. Swoim zakresem szkolenie obejmowa?o wiadomo?ci dla osób zdających egzamin w pe?nym zakresie (testy oraz zadanie problemowe), oraz w formie uproszczonej (same testy). Po zako?czeniu szkolenia, w dniu 6.12.br odby? si? egzamin dla uczestników szkolenia.
W związku z bardzo du?ym zainteresowaniem szkoleniami w przedsi?biorstwach komunikacji miejskiej, Izba b?dzie organizowa? w miar? potrzeb kolejn...

Więcej»

30.11.2002   Czas pracy kierowców w komunikacji miejskiej - szkolenie (Warszawa). 

W dniach 30 listopada oraz 3 grudnia 2002 Izba zorganizowa?a w Warszawie dwa jednodniowe szkolenia na temat czas pracy kierowców w komunikacji miejskiej, na którym omówiono stan prawny w tym zakresie.
Szkolenie poprowadzone zosta?o przez pracownika Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej a udzia? w obu szkoleniach wzi??o ?ącznie ponad 135 przedstawicieli przedsi?biorstw komunikacji miejskiej z ca?ego kraju....

Więcej»

21.11.2002   Komisja Zasilania (Wrocław) 

W dniach 21 i 22 listopada 2002 roku odby?o si? zorganizowane wspólnie z MPK Sp. z o.o we Wroc?awiu posiedzenie komisji Zasilania IGKM.
Program spotkania obejmowa? m.in.:
- wybory przewodniczącego Komisji na nast?pną 2-letnią kadencj?,
- prezentacj? zdalnego sterowania stacjami prostownikowymi za pomocą fal radiowych w pa?mie cyfrowym - uruchomionego w MPK Sp. z o.o we Wroc?awiu,
- prezentacja nowego typu rozdzielni prądu sta?ego - ELEKTROBUDOWA S.A. Katowice,
- metodyka pomiarów jednostkowej konduktancji przej?cia torów - Instytut Elektrotechniki....

Więcej»

14.11.2002   Seminarium Polsko-Niemieckie (Poznań) 

W dniach 14 - 15 listopada 2002 roku odby?o si? seminarium polsko-niemieckie zorganizowane wspólnie przez IGKM i VDV - niemiecki związek zrzeszający przedsi?biorstwa komunikacyjne pod has?em "Zbiorowy transport miejski w Polsce i w Niemczech w drodze do wspólnej Europy".
Seminarium odby?o si? w Poznaniu, przy wspó?pracy MPK Sp. z o.o. w Poznaniu.
Celem Seminarium by?o nawiązanie bli?szej wspó?pracy oraz lepsze poznanie si? dyrektorów firm przewozowych dzia?ających w obu krajach (ze szczególnym uwzgl?dnieniem województw le?ących blisko granicy polsko-niemieckiej), a tak?e wymiana do?wiadcze? i podzielenie si? obawami i wątpliwo?ciami wyst?pującymi w komunikacji miejskiej przed przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej.
Podczas Seminarium wyg?oszono referaty przygotowane przez stron? nie...

Więcej»

14.11.2002   Komisja Torowa (Katowice) 

W dniach 14 i 22 listopada 2002 roku odbyło się, przy udziale PKT w Katowicach kolejne posiedzenie komisji Torów IGKM.
Program obrad obejmował m.in.:
- pokaz prac remontowych torowisk w technologii płyty podłożowej DZP,
- pokaz i prezentacja narzędzi STANLEY (firma "Bovin"),
- zwiedzanie warsztatów naprawczych PKT Katowice - w Łagiewnikach i Zawodziu (pokaz działania tokarki podtorowej),
- prezentacja zwrotnicy (firma Bombardier)....

Więcej»

17.10.2002   Komisja Szkolenia Zawodowego (Wrocław) 

W dniach 17 - 18 października 2002 odbyło się przy udziale MPK Sp. z o.o we Wrocławiu kolejne posiedzenie komisji Szkolenia Zawodowego IGKM.
Tematyka posiedzenia obejmowała m.in.:
- przygotowanie przedsiębiorstw komunikacyjnych do wprowadzenia Ustawy o czasie pracy kierowców,
- szkolenie pilotów w świetle Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12.03.02 w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy w komunikacji miejskiej oraz autobusowej komunikacji międzymiastowej,
- utworzenie krajowego modelu szkolenia w zakresie kultury obsługi pasażerów w komunikacji publicznej,
- certyfikaty kompetencji zawodowych w zarobkowym transporcie drogowym....

Więcej»

9.10.2002   26 - 27 września 2002 Komisja Taboru Autobusowego - Warszawa 

26 - 27 września 2002r. w Centrum Konferencyjnym Hotelu "PANORAMA" w Mszczonowie odbyło się, organizowane wspólnie z Miejskimi Zakładami Autobusowymi w Warszawie kolejne posiedzenie Komisji Autobusowej, której tematem wiodącym były problemy uwarunkowań dla stosowania paliw alternatywnych do zasilania silników autobusów miejskich - ze szczególnym uwzględnieniem czystego oleju napędowego, gazu (LPG, CNG), rzepaku, etanolu oraz wodoru....

Więcej»

2.10.2002   Konferencja UITP "Zmiany zachodzące na rynku europejskim a przemysł globalny" oraz towarzyszące jej spotkania (2-4 października 2002) 

W dniu 3 października 2002 r. w Łodzi odbyła się konferencja "Zmiany zachodzące na rynku europejskim a przemysł globalny" - zorganizowana przez dwa wydziały Międzynarodowej Unii Transportu Publicznego (UITP): Wydział Europejski i Wydział Przemysłu. Konferencja skoncentrowała się na trendach pojawiających się na rynku transportu publicznego w Unii Europejskiej, Europie Środkowo-Wschodniej oraz Wspólnocie Niepodległych Państw. Była ona podzielona na następujące bloki tematyczne:
- komunikacja miejska w Polsce,
- przemiany i tendencje europejskiego rynku transportu publicznego,
- oferta przemysłu: innowacje, dostawy i utrzymanie taboru,
- struktury finansowania, nowe możliwości inwestycyjne, europejskie fundusze i programy naukowe.
Konferencji towarzyszyły w dniach 2 - 4 października 200...

Więcej»

25.09.2002   XVII OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ STRZELECKI - PRZEMYŚL 2002 

W dniach 25-27 września br. odbył się kolejny już XVII Ogólnopolski Turniej Strzelecki o Złotą Paterę Prezesa Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej. Zawody zostały zorganizowane przez Miejski Zakład Komunikacji Sp. z o.o. w Przemyślu, NSZZ PKM przy MZK Sp. z o.o. w Przemyślu oraz Izbę Gospodarczą Komunikacji Miejskiej....

Więcej»

19.09.2002   VI Ogólnopolska Konferencja "Komunikacja Miejska" oraz VII Wystawa Komunikacji Miejskiej -Łódź 2 - 4 września 2002r. 

W dniu 2 września br. odbyła się w Łodzi (już po raz szósty) Ogólnopolska Konferencja "Komunikacja Miejska" - której wiodącym tematem były: "Zarządzanie lokalnym transportem zbiorowym na tle uregulowań prawnych Unii Europejskiej". Niezależnie od konferencji w dniach 3 i 4 września odbywała się także VII Wystawa Komunikacji Miejskiej na której tradycyjnie rozdano nagrody w konkursie o "Złote Koła Komunikacji Miejskiej"....

Więcej»

18.09.2002   Komisja BHP (Wrocław) 

W dniach 18 - 20 września 2002 odbyło się przy udziale MPK Sp. z o.o we Wrocławiu kolejne posiedzenie komisji BHP.
Tematyka posiedzenia obejmowała m.in.:
- szkolenie na temat: oceny zgodności wyrobów, wdrażania dyrektyw Unii Europejskiej w zakresie BHP, zarządzanie bezpieczeństwem pracy poprzez ocenę ryzyka zawodowe,
- Wybory przewodniczącego komisji BHP n a następną 2-letnią kadencję,
- Dyskusja na temat „Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12.03.02 w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy w komunikacji miejskiej oraz autobusowej komunikacji międzymiastowej”....

Więcej»

2.07.2002   XXIX Krajowy Zjazd Komunikacji Miejskiej 

W dniach 13 i 14 czerwca 2002 r. w Kaliszu odbył się XXIX Krajowy Zjazd Komunikacji Miejskiej, którego organizatorami byli:
-Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej w Warszawie,
-Kaliskie Linie Autobusowe Sp. z o.o. w Kaliszu.
Zjazd obradował pod hasłem: "Uwarunkowania rozwoju transportu publicznego na obszarach zurbanizowanych"....

Więcej»

24.06.2002   Drugie szkolenie na certyfikat kompetencji zawodowych - (Warszawa). 

W dniach 4 - 6 czerwca 2002 odbyło w Warszawie kolejne (drugie) szkolenie przygotowawcze do egzaminu kompetencji zawodowych w zakresie krajowego przewozu osób, w którym uczestniczyło 70 przedstawicieli firm komunikacji miejskiej z całej Polski. Tym razem w szkoleniu wzięło udział 27 osób zdających egzamin w pełnym zakresie (testy oraz zadanie problemowe), a także 43 osoby zdające egzamin w formie uproszczonej (testy). Po zakończeniu szkolenia, w dniu 7.06.br odbył się egzamin do którego przystąpili wszyscy uczestnicy szkolenia, i wszyscy również go zdali, uzyskując certyfikat kompetencji zawodowych w zakresie krajowego przewozu osób. W związku z bardzo dużym zainteresowaniem szkoleniami, Izba planuje jesienią (X lub XI.br.) zorganizowanie kolejnego szkolenia przygotowawczego dla zain...

Więcej»

28.03.2002   Certyfikaty kompetencji zawodowych - (Warszawa). 

W dniach 19 - 21 marca 2002 Izba zorganizowała w Warszawie szkolenie przygotowawcze do egzaminu kompetencji zawodowych w zakresie krajowego przewozu osób w którym uczestniczyło 48 szefów (dyrektorów bądź prezesów lub członków zarządów) firm komunikacji miejskiej z całej Polski. Po zakończeniu szkolenia, w dniu 22.03.br odbył się egzamin przed komisją resortową do którego przystąpili wszyscy uczestnicy szkolenia. Wszyscy zdający egzamin (w formie testów sprawdzających) zaliczyli go i zgodnie z Ustawą z dnia 6 września 2001 roku o transporcie drogowym uzyskali certyfikat kompetencji zawodowych w zakresie krajowego przewozu osób.
W związku z bardzo dużym zainteresowaniem w komunikacji miejskiej uzyskaniem takich certyfikatów, Izba planuje zorganizowanie dalszych podobnych szkoleń przygoto...

Więcej»

16.02.2002   Czas pracy w komunikacji miejskiej - szkolenie (Warszawa). 

W dniu 16 lutego 2002 Izba zorganizowała w Warszawie jednodniowe szkolenie na temat czas pracy w komunikacji miejskiej.
Na szkoleniu omówiono:
- stan prawny w zakresie czasu pracy,
- cechy charakterystyczne prawa pracy (pojęcia podstawowe - normy i wymiary w tym zakresie),
- harmonogramy i okresy rozliczeniowe,
- systemy i rozkłady czasu pracy,
- ewidencję czasu,
- pracę nadliczbową oraz w niedziele i święta,
Szkolenie poprowadzone zostało przez pracownika Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej a udział w szkoleniu wzięło ponad 100 przedstawicieli przedsiębiorstw komunikacji miejskiej z całego kraju....

Więcej»

31.12.2001   Zamówienia publiczne w komunikacji miejski - II etap szkolenie (Warszawa). 

W dniu 18 grudnia 2001 odbył się w Warszawie II etap szkolenia w zakresie stosowania Ustawy o zamówieniach publicznych. Szkolenie to w odróżnieniu od poprzedniego (które odbyło się w dniach 19 20.11.2001 w Miedzeszynie - gdzie zostały omówione głównie prawne aspekty ustawy) obejmowało praktyczne wskazówki i aspekty wdrażania w przedsiębiorstwach komunikacji miejskiej zapisów ustawy.
Szkolenie poprowadzili kierownicy komórek odpowiedzialnych za zamówienia publiczne w Tramwajach Warszawskich oraz w Miejskich Zakładach Autobusowych w Warszawie wspierani przez prawników, zajmujących się w swych firmach tą problematyką.
Dla uczestników szkolenia przygotowano dwa różne projekty materiałów, będących wzorcem do wykorzystania przy opracowywaniu instrukcji wewnętrznych, regulaminów, zarząd...

Więcej»

12.12.2001   Komisja Zasilania w Bielsku Białej 

W dniach 29-30 listopada br. odbyło się posiedzenie komisji Zasilania IGKM w Bielsku Białej.
Tematami poruszanymi na spotkaniu były m.in. prezentacja i omówienie zasad działania:
- celki zasilacza trakcyjnego rozdzielnicy prądu stałego RPS,
- wyłącznika szybkiego typu Gerapid,
- wyłącznika szybkiego DCNT,
- CZATplus,
- nowoczesnych tramwajowych izolatorów sekcyjnych,
- nowoczesnych układów automatyki w zasilaniu trakcji elektrycznej....

Więcej»

22.11.2001   Komisja Torowa we Wrocławiu 

W dniach 22-23 listopada br. odbył się kolejne posiedzenie komisji Torowej IGKM tym razem we Wrocławiu. Tematami wiodącymi spotkania były m.in. omówienie wizyty przedstawicieli Tramwajów Warszawskich w Berlinie i Frankfurcie nad Odrą oraz technologia remontów torowisk i rozjazdów tramwajowych w Polsce....

Więcej»

21.11.2001   Zamówienia publiczne w komunikacji miejski - Szkolenie w Miedzeszynie 

W dniach 19 i 20 listopada 2001 odbyło się w Miedzeszynie k/Warszawy szkolenie w zakresie stosowania Ustawy o zamówieniach publicznych. Szkolenie skierowane było głównie do pracowników komunikacyjnych spółek prawa handlowego, które dotychczas nie musiały stosować procedur zapisanych w Ustawie, a które od dnia 26.10.br. zostały do tego zobowiązane. Szkolenie prowadzone było przez doświadczonych prawników specjalizujących się w tej tematyce. Końcowa część szkolenia przeznaczona była na przekazanie praktycznych porad od osoby-praktyka, która w komunikacji miejskiej stosuje Ustawę od kilku lat.
Z uwagi na duże zainteresowanie tematem szkolenia, a także zgłaszanymi postulatami o jego kontynuację, Izba rozpatruje możliwość zorganizowania cyklu szkoleń tematycznych, na których praktycy z prze...

Więcej»

25.10.2001   Komisja Taboru Tramwajowego w Poznaniu 

W dniach 25 - 26.10.2001 w MPK Poznań odbyło się kolejne posiedzenie Komisji Taboru Tramwajowego IGKM. Tematami wiodącymi spotkania były: modernizacja zajezdni tramwajowych ze szczególnym uwzględnieniem dostosowania zajezdni do obsługi nowoczesnego taboru tramwajowego oraz naprawy główne i modernizacja tramwajów typu 105 N....

Więcej»

25.10.2001   XVI Ogólnopolski Turniej Strzelecki o Złotą Paterę Prezesa IGKM 

W dniach 19-21 września br. odbył się - zorganizowany przez MZK w Zielonej Górze - XVI Ogólnopolski Turniej Strzelecki o Złotą Paterę Prezesa Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej. W turnieju udział wzięło 15 zespołów strzeleckich z 13 przedsiębiorstw komunikacyjnych. Drużynowo zwyciężył zespół z MZK w Przemyślu....

Więcej»

1.10.2001   45 lat komunikacji miejskiej w Tomaszowie Mazowieckim 

W roku bieżącym komunikacja miejska w Tomaszowie Mazowieckim obchodzi 45 lecie istnienia.
Z tej okazji Miejski Zakład Komunikacyjny zorganizował posiedzenie Komisji Ruchu, które odbyło się w dniach 1 i 2 października 2001 w Spale. Na posiedzeniu komisji omówiono następujące tematy:
- Ustawa o transporcie drogowym - w zakresie jej wymagań dla komunikacji miejskiej.
- Obsługa komunikacją zbiorową centrów handlowych - przykłady rozwiązań w miastach polskich oraz za granicą.
- Bezpieczna podróż środkami komunikacji publicznej - na przykładzie programu wprowadzonego w MPK S.A. Kraków
- Stanowiska wymagające szczególnej sprawności psychofizycznej - kierowca, motorniczy komunikacji miejskiej, w świetle kompleksowo podejmowanych działań, zmierzających do poprawy bezpieczeństwa prac...

Więcej»

13.09.2001   50 lat istnienia komunikacji miejskiej w Kielcach 

W dniach 13 - 14 września 2001r. w Miejskim Zakładzie Komunikacji w Kielcach zorganizowane zostało kolejne posiedzenie Komisji Autobusowej połączone z obchodami 50 lat istnienia komunikacji miejskiej w tym mieście. Tematami wiodącymi komisji były:
- Ewolucja konstrukcji autobusów niskopodłogowych drogą do poprawy komfortu podróżowania (na podstawie wybranych rozwiązań),
- Ewolucja konstrukcji autobusów miejskich dla usprawnienia obsług i napraw (na wybranych przykładach)....

Więcej»

12.09.2001   Transport miejski w Białej Księdze Komisji Europejskiej - "Polityka transportowa do 2010 roku" 

W dniu 12 września br. opublikowano w Brukseli "Białą Księgę - "Polityka transportowa do 2010 r- czas na decyzje". Mimo, że sprawy transportu w miastach leżą w gestii samorządów lokalnych to sprawy te stały się przedmiotem prac Komisji Europejskiej, ponieważ problemy transportu w miastach zaliczane są do najpoważniejszych i najtrudniejszych do rozwiązania. Podkreślono to we wstępnych punktach Księgi, stwierdzając, między innymi, że "mimo budowy nowych dróg zatłoczenie jest poważnym problemem obszarów miejskich (...)". Niepowodzeniem zakończyły się dotychczasowe próby zahamowania wzrostu ruchu i zanieczyszczenia środowiska. W związku z tym w dokumencie znaczną uwagę poświęcono transportowi w miastach....

Więcej»

9.07.2001   Wystąpienie Izby do Ministra Finansów Jarosława Bauca z dnia 9 lipca 2001 

Pismem z dnia 9-07-2001 Izba wystąpiła do ministra finansów o przedłużenie na 2002 rok zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku od usług przy pomocy kas rejestrujących przez przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej....

Więcej»

31.05.2001   45 lat komunikacji miejskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim 

Z okazji 45-lecia komunikacji miejskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim, w dniach 31 maja i 1 czerwca br., zorganizowane zostało w tym mieście posiedzenie Komisji Ekonomicznej IGKM. Głównymi tematami posiedzenia było:
- Omówienie zmian wprowadzonych ustawą z dnia 15 września 2000r. w kodeksie spółek handlowych,
- Omówienie kierunków zmian zawartych w Ustawie z dnia 9 listopada 2000r. o zmianie ustawy o rachunkowości. Komentarz do tych zmian zaprezentowaliśmy w 59 numerze Biuletynu Komunikacji Miejskiej.
Z okazji jubileuszu przedstawiono dzieje historii komunikacji miejskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim...

Więcej»

21.05.2001   54 Międzynarodowy Kongres UITP 

W dniach 21-25 maja odbył się w Londynie 54 Międzynarodowy Kongres UITP połączony z wystawą "Ruchliwość i Transport Miejski 2001".wiecej informacji: www.uitp.com...

Więcej»

25.04.2001   Komisja Zasilania IGKM w Republice Czeskiej 25 - 26.04.2001 

W dniach 25 oraz 26 kwietnia 2001 roku odbyło się kolejne spotkanie komisji zasilania IGKM. Tym razem miało ono miejsce w Republice Czeskiej gdzie członkowie Komisji zwiedzili m.in. nowoczesną, w dużym stopniu zautomatyzowaną i skomputeryzowaną zajezdnią tramwajową w mieście Liberec oraz zapoznali się z systemem funkcjonowania METRA w Pradze....

Więcej»

25.04.2001   Jubileuszowe Zgromadzenie Członków Izby, Miedzeszyn 24 - 25.04.2001 

W dniach 24-25 kwietnia 2001 roku odbyło się w Miedzeszynie Zgromadzenie Członków Izby. Zgromadzenie to poprzedzone było sesją jubileuszową przygotowaną z okazji 10 rocznicy powstania Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej oraz 80 rocznicy powstania pierwszej w Polsce organizacji zrzeszających przewoźników miejskich. IGKM jest historycznym następcą tej organizacji.
- W Zgromadzeniu uczestniczyło 107 przedstawicieli przedsiębiorstw będących Członkami Izby. Przyjęto sprawozdanie z działalności IGKM w 2000 roku, udzielono Zarządowi absolutorium oraz przyjęto plan pracy Izby na 2001 rok.
- Sesja jubileuszowa miała podniosły i uroczysty charakter. Z okazji jubileuszu wręczono 10 osobom odznaczenia IGKM - Zasłużony dla komunikacji miejskiej. -Referat okolicznościowy dotyczący Historii integ...

Więcej»